WP Job Manager Emails - en to ja_JP translation catalogue (284 entries)

en:  Successfully Activated!
ja_JP: 正常にアクティブ化!

en:  Successfully Deactivated!
ja_JP: 非アクティブ化しました!

en: %1$s email template restored from %2$s revision.
ja_JP: %1$ のメール テンプレート %2$ のリビジョンから復元します。

en: %s About to Expire
ja_JP: 切れることを約 %s

en: %s Admin Area Edit/View URL
ja_JP: %s 管理者エリア編集/表示 URL

en: %s Admin URL
ja_JP: %s の管理 URL

en: %s Application Email
ja_JP: %s アプリケーション メール

en: %s Application Email (if set), same as [application]
ja_JP: %s アプリケーション メール (場合に設定)、[アプリケーション] と同じ

en: %s Candidate Name
ja_JP: %s の候補者名

en: %s Content
ja_JP: %s の内容

en: %s Dashboard URL
ja_JP: %s のダッシュ ボードの URL

en: %s Description
ja_JP: %s 説明

en: %s Email Based Application
ja_JP: %s の電子メール ベースのアプリケーション

en: %s Email Template
ja_JP: %s e メール テンプレート

en: %s Email Templates
ja_JP: %s e メール テンプレート

en: %s Expiring Soon
ja_JP: %s はまもなくです。

en: %s Frontend Listing URL
ja_JP: %s フロント エンド一覧 URL

en: %s Shortcodes
ja_JP: %s ショート

en: %s Title
ja_JP: %s タイトル

en: %s URL
ja_JP: %s の URL

en: %s email has been disabled
ja_JP: %s のメールが無効になっています。

en: %s email has been enabled, and will now be used for emails.
ja_JP: %s e メール有効になっているし、電子メールのために使用されるよう。

en: %s email template draft updated.
ja_JP: %s e メール テンプレート ドラフト更新します。

en: %s email template successfully created.
ja_JP: %s 電子メール テンプレートが正常に作成されました。

en: %s email template successfully saved.
ja_JP: %s 電子メール テンプレートが正常に保存されました。

en: %s email template successfully submitted.
ja_JP: %s e メール テンプレートが正常に送信されました。

en: %s email template successfully updated.
ja_JP: %s 電子メール テンプレートが正常に更新されました。

en: <a href="%1$s">Please activate your license key</a> in order to receive updates and support for "%2$s".
ja_JP: 更新を受信および「%2$ s」をサポートするために <a href="%1$s"> ライセンス キーをアクティブ</a> をします。

en: A candidate has applied online for the position "%s".
ja_JP: 候補者は、"%s"にオンライン応募が。

en: A new resume has just been submitted by *%s*. The details of their resume are as follows:
ja_JP: 新しい履歴書だけによる提出されました * %s *。自分の履歴書の詳細は次のとおりです。

en: Activate License
ja_JP: ライセンスを認証します。

en: Activated:
ja_JP: アクティブ化。

en: Activating ...
ja_JP: アクティブにする.

en: Add New %s Email Template
ja_JP: 新しい %s 電子メール テンプレートを追加します。

en: Adding the <code>label</code> argument will output the label for the field before the value.
ja_JP: <code>Label</code> 引数を追加すると、値の前にこのフィールドのラベルを出力します。

en: Admin Email
ja_JP: 管理者メール

en: Administrator email (admin_email option value)
ja_JP: 管理者の電子メール (admin_email オプション値)

en: Advanced Arguments will only output if there is a value
ja_JP: 高度な引数の値があるかどうかのみ出力します。

en: Advanced Each Usage
ja_JP: それぞれの用途を高度な

en: Advanced Shortcode Attributes/Arguments
ja_JP: 高度なショート属性/引数

en: Advanced shortcode arguments <strong>can</strong> be mixed with standard shortcode arguments.
ja_JP: 高度なショート引数標準ショート引数を混合 <strong>することができます</strong>。

en: After %s Location Changed/Updated
ja_JP: %S 場所変更/更新後

en: After %s Saved/Updated
ja_JP: %S の保存/更新後

en: All %s Fields
ja_JP: %S のすべてのフィールド

en: All content inside the <code>[each xxx_xxx][value][/each]</code> shortcode will be output for each value.
ja_JP: 内のすべてのコンテンツ、<code>[各 xxx_xxx] [値] [/各]</code> ショートが値ごとに出力されます。

en: All standard shortcode arguments <strong>must</strong> use the standard argument format
ja_JP: 標準的な引数の形式を使用 <strong>する必要があります</strong> すべての標準的なショート引数

en: Any meta key
ja_JP: 任意の meta キー

en: Any meta key(s) (comma separated)
ja_JP: 任意の meta キー (カンマ区切り)

en: Applied with Email Template
ja_JP: 電子メール テンプレートの適用

en: Are you sure you want to remove this configuration?
ja_JP: この構成を削除するよろしいですか。

en: Argument
ja_JP: 引数

en: Arguments:
ja_JP: 引数:

en: As most WordPress users are already familiar with shortcodes, and how they work, that is why I decided to use shortcodes as the <em>template variables</em> to insert dynamic values from listings and other sources, as well as to allow you to form conditional statements, and another features that will soon be included with this plugin.
ja_JP: ユーザー ショートとその仕組み、つまりなぜはリストから他のソースと同様、条件付きステートメントを形成できるようにする、動的な値を挿入する <em>テンプレート変数</em> としてショート コードを使用することを決めたに慣れているほとんどのワードプレスと、すぐにこのプラグインに含まれます別の機能。

en: Assuming there were three total files, this would be the output after the loop finishes.
ja_JP: 合計 3 つのファイルがあったと仮定すると、これはある出力ループの終了後。

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Attributes/Arguments & Usage Examples
ja_JP: 属性/引数・使用例

en: BCC (optional)
ja_JP: [Bcc] (省略可能)

en: Because the field had a value, the content inside of open/close shortcode is output.
ja_JP: フィールドが値を持っていたので内部を開く/閉じるショート コンテンツが出力されます。

en: Because the if statement validated as false, and there was an [else] shortcode, so all content after [else] is output.
ja_JP: ステートメントは false として検証され [他] ショート、のですべてのコンテンツの後 [他] が出力。

en: Because the if statement validated as true, content inside the if statement is output.
ja_JP: 場合ステートメントは、true と評価される、コンテンツ内のステートメントが出力。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Candidate Name:
ja_JP: 候補者名:

en: Candidate Phone Number:
ja_JP: 候補者の電話番号:

en: Candidate phone not provided
ja_JP: 提供されていない候補者電話

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Comma separated email addresses to send a Blind Carbon Copy to.
ja_JP: コンマ区切りにブラインド カーボン コピーを送信する電子メール アドレスです。

en: Conditionals
ja_JP: 条件

en: Connection failed to the License Key API server - possible server issue.
ja_JP: 使用可能なサーバーの問題 - ライセンス キー API サーバーに接続に失敗しました。

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Currently Active Email ID
ja_JP: 現在アクティブな電子メール ID

en: Currently the only supported argument for each statements is a field meta key.
ja_JP: 現在各ステートメントに対してだけサポートされている引数はフィールドのメタキーです。

en: Currently the only supported argument for if statements is a field meta key.  In an upcoming release you will be able to call supported functions, as well as use AND/OR in the if statement.
ja_JP: 現在唯一の引数が場合、サポート ステートメント フィールド meta キー。 呼び出すことができます今後のリリースでサポートされる関数、if および/または使用、ステートメント。

en: Currently, the only supported argument for the each shortcode is a meta key (more to be added soon).  In the example below, replace %s with the meta key you want to use.
ja_JP: 現在、それぞれのショートの唯一のサポートされている引数です (詳細はまもなく追加される) meta キーです。 以下の例では、%s を使用する meta キーに置き換えます。

en: Currently, the only supported argument for the if statement is a meta key (more to be added soon).  In the example below, replace %s with the meta key you want to use.
ja_JP: 現在、唯一サポートされている引数 if ステートメントです (詳細はまもなく追加される) meta キー。 以下の例では、%s を使用する meta キーに置き換えます。

en: Customize how many times to repeat the divider string, default is <code>12</code>
ja_JP: 既定値は <code>12</code>、区切り文字列を繰り返す回数をカスタマイズします。

en: Customize meta keys to skip when outputting groups of fields (like job_fields and resume_fields).  In this example we skip outputting the job_title and job_file.
ja_JP: (Job_fields と resume_fields) のようなフィールドのグループを出力するときにスキップする meta キーをカスタマイズします。 この例では、我々 は job_title と job_file を出力するをスキップします。

en: Customize order of shortcode output. In this example we move <code>before</code> in front of <code>top_divider</code>.  <strong>Order must be in a comma separated!</strong>Default order is:<br/><em>top_divider,before,content,label,value,after,bottom_divider</em>
ja_JP: ショート出力の順序をカスタマイズします。この例では、我々 は <code>前に</code> <code>top_divider</code> の前に移動します。 <strong>カンマ区切りにする必要があります!</strong>既定の順序は: <br/> <em>する前に、コンテンツ、ラベル、値後、bottom_divider、top_divider</em>

en: Customize the separator used for any multiple field types (saved as array), such as file (multiple), and taxonomy field types.  This example we use a line break instead of comma.  Default separator is <code>, </code>
ja_JP: 任意複数フィールド型 (配列として保存)、ファイル (複数) などと分類フィールドの種類のために使用される区切り記号をカスタマイズします。 次の使用例は、禁則処理を使用して、コンマではなく。 既定の区切り文字は <code>,</code>

en: Customize the string used for building the divider (see advanced arguments), default is <code>-</code>
ja_JP: 分周器を構築するために使用する文字列をカスタマイズする (引数の詳細を参照)、既定値は <code>-</code>

en: Date: %s
ja_JP: 日付: %s

en: Deactivate License
ja_JP: ライセンスを非アクティブ化します。

en: Deactivate the %s License?
ja_JP: %S のライセンスを非アクティブ化するか。

en: Deactivating ...
ja_JP: 非アクティブ化する.

en: Default From Email
ja_JP: 既定のメールから

en: Default From Name
ja_JP: 既定の名前から

en: Default email to use in %s emails (can also be set per template).
ja_JP: %S e メール (テンプレートごとも設定することができます) で使用するデフォルトの電子メール。

en: Default name to use in %s emails (can also be set per template).
ja_JP: %S e メール (テンプレートごとも設定することができます) で使用する既定の名前。

en: Defaults
ja_JP: 既定値

en: Defines when to send the email
ja_JP: メールを送信するときを定義します

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Description
ja_JP: 説明

en: Disable
ja_JP: 無効にします。

en: Disabled
ja_JP: 無効になっています。

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 無効になっている <span class="count"> (%s)</span>

en: Divider
ja_JP: ディバイダー

en: Do <strong>not</strong> use an advanced shortcode argument in a standard argument format!
ja_JP: 行う標準的な引数形式の高度なショート引数を使用して <strong>いない</strong>!

en: Double click on a shortcode to insert in the content area
ja_JP: コンテンツ領域を挿入するショート コードをダブルクリックします。

en: Download:
ja_JP: ダウンロード:

en: Draft
ja_JP: ドラフト

en: Dropdown Labels
ja_JP: ドロップダウン リストのラベル

en: Each Attributes/Arguments
ja_JP: 各属性/引数

en: Each Shortcode
ja_JP: 各ショート

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit %s Email Template
ja_JP: %S の電子メール テンプレートを編集します。

en: Education:
ja_JP: 教育:

en: Email %s details to the admin/notification recipient after submission.
ja_JP: 管理者/通知受信者に送信後 %s の詳細をメールします。

en: Email Format
ja_JP: 電子メールの形式

en: Email Subject
ja_JP: メールの件名

en: Email Templates
ja_JP: メール テンプレート

en: Emails
ja_JP: メール

en: Employer: %s
ja_JP: 使用者: %s

en: Enable
ja_JP: 有効にします。

en: Enabled
ja_JP: 有効になっています。

en: Enter your license key and email and hit return. A valid key is required for updates.
ja_JP: あなたのライセン スキーとメール アドレスを入力し、return キーを押します。有効なキーは、更新に必要です。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error determining the plugin Product ID.
ja_JP: エラーがプラグイン製品 ID を決定します。

en: Error pulling the email associated with the license key from option data.
ja_JP: オプション データからライセンス キーに関連付けられている電子メールをプルにエラーが発生しました。

en: Error pulling the instance ID associated with the license key from option data.
ja_JP: エラー オプション データからライセンス キーに関連付けられたインスタンス ID を引っ張るします。

en: Error pulling the license key from option data.
ja_JP: エラーは、オプションのデータからライセン スキーを引っ張ってします。

en: Error!
ja_JP: エラー!

en: Example
ja_JP: 例

en: Experience:
ja_JP: 経験:

en: For Each Loop
ja_JP: For Each ループ

en: For instance, if you were to use the standard shortcode method on a field that is not required, that means there may be some listings that do not have a value. Using the advanced method you can set the text to display before the value of the field, and only have it output if that field has a value.
ja_JP: 例えば、不要なフィールドの標準ショート メソッドを使用した場合、値を持っていないいくつかのリストがありますつまり。フィールドの値の前に表示するテキストを設定したり、それがあるだけ、高度な方法を使用してかどうかにそのフィールドの値を出力します。

en: From Email (optional)
ja_JP: メール アドレス (オプション) から

en: From Name (optional)
ja_JP: 名前 (省略可能) から

en: Hello
ja_JP: こんにちは

en: Here are the job details from the listing:
ja_JP: リストからジョブの詳細は次のとおりです。

en: Hide notice
ja_JP: 通知を非表示します。

en: Hook
ja_JP: フック

en: Hover over a shortcode to view the description
ja_JP: 説明を表示するショート ホバーします。

en: If Shortcode
ja_JP: もしショート

en: If neither are showing, that means there is no custom email attached to that action.
ja_JP: どちらが表示されている場合それがある意味そのアクションにカスタム電子メールがアタッチされていないします。

en: If the field does not have a value, no content inside the open/close shortcode is output.
ja_JP: フィールドに値が設定されていない場合、開く/閉じるショート コード内のコンテンツの出力はありません。

en: If using a shortcode that is a meta key, and the listing has no value, the shortcode will
ja_JP: Meta キーである場合は、ショート コードを使用して、リストに値、ショートがないです。

en: If you continue receive this error, please submit a <a target="_blank" href="%s">support ticket</a>.
ja_JP: 引き続きこのエラーが表示される場合の <a target="_blank"href="%s"> サポート チケット</a> を提出してください。

en: If you use one of the advanced arguments like <code>label</code> or <code>divider</code>, it will only output if the field has a value.
ja_JP: <code>ラベル</code> や <code>区切り</code> のような高度な引数のいずれかを使用する場合のみフィールドの値が出力されます。

en: If/Else Attributes/Arguments
ja_JP: If と Else の属性/引数

en: If/Else Statement
ja_JP: If/else ステートメント

en: If/Else statement to output specific content based on whether a field has a value or not.
ja_JP: If/Else ステートメント特定コンテンツを出力するかどうか、フィールド値があるかどうかに基づいています。

en: Installed Version:
ja_JP: インストールされているバージョン:

en: Job
ja_JP: ジョブ

en: Job Email Template Overview
ja_JP: 仕事メール テンプレートの概要

en: Job Salary:
ja_JP: 給与:

en: Job Salary:
ja_JP: 給与:

en: Job Title:
ja_JP: 役職:

en: Job Title: %s
ja_JP: 役職: %s

en: Just a heads up! Your web hosting server is using an <strong><em>old, unsupported, and no longer maintained</em></strong> version of PHP, version %1$s or older! <a href="%2$s" target="_blank">EOL (End of Life)</a> for PHP %1$s was <strong>%3$s ago</strong>!</p><p>You are strongly urged to upgrade to a current version, as using older versions may expose you to security vulnerabilities and bugs that have been fixed in more recent versions of PHP.  <a href="http://www.wpupdatephp.com/update/" target="_blank">Click here</a> for more information about <a href="http://www.wpupdatephp.com/update/" target="_blank">how you can update</a> ... or <strong><a href="%4$s">Hide this Notice Forever!</a></strong><br/><br />
ja_JP: ちょうどヘッドアップ!Web ホスティング サーバーが php のバージョン %1$ s <strong><em>古くてサポートされていない、もはや維持</em></strong> バージョンを使用してまたはより古い!<a href="%2$s"target="_blank"> EOL (終末)</a> PHP %1$ s は <strong>%3$ 秒前</strong>!</p><p>を強くお勧めする古いバージョンを使用して、現在のバージョンへのアップグレードや PHP のより最近のバージョンで修正されているバグにセキュリティの脆弱性の危険があります。 <a href="http://www.wpupdatephp.com/update/"target="_blank"> 更新する方法</a> の詳細については、<a href="http://www.wpupdatephp.com/update/"target="_blank"> ここをクリックして</a> をして. または <strong><a href="%4$s"> はこの通知を永遠に隠す!</a></strong> <br/>< br/>

en: Last Updated
ja_JP: 最終更新日

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Links:
ja_JP: リンク:

en: Loading
ja_JP: 読み込み

en: Location: %s
ja_JP: 場所: %s

en: Loop through each file in the job_downloads meta, and output Download: before a link to each download.
ja_JP: Job_downloads メタ内の各ファイルをループし、ダウンロードを出力: 各ダウンロード リンクの前に。

en: Loop through each file in the job_region meta, and output each value inside %s HTML element, surrounded by a %2$s HTML element.
ja_JP: Job_region メタ内の各ファイルをループし、%2$ の HTML 要素に囲まれた %s HTML 要素内の各値を出力します。

en: Main %s Content
ja_JP: %S [メイン コンテンツ

en: Metabox Colors
ja_JP: Metabox 色

en: Multiple arguments can be specified in a shortcode.
ja_JP: ショートでは、複数の引数を指定できます。

en: My Account
ja_JP: 私のアカウント

en: Myles McNamara
ja_JP: マイルズ ・ マクナマラ

en: New %s Created/Submitted
ja_JP: 新しい %s を作成・提出

en: New %s Email Application
ja_JP: 新しい %s 電子メール アプリケーション

en: New %s Email Template
ja_JP: 新しい %s 電子メール テンプレート

en: New %s Notification
ja_JP: 新しい %s の通知

en: New %s Recipient
ja_JP: 新しい %s 受信者

en: New %s Submission, [job_title]
ja_JP: 新しい %s 送信、[job_title]

en: New %s Submitted
ja_JP: 新しい %s を送信

en: New %s Submitted Email
ja_JP: 新しい %s 送信メール

en: New Resume Submission From %s
ja_JP: %S から新しい履歴書提出

en: New Resume Submitted Template
ja_JP: 新しい履歴書送信したテンプレート

en: No
ja_JP: いいえ

en: No %s Email Templates Found
ja_JP: %S の電子メール テンプレートが見つかりません

en: No %s Email Templates Found in Trash
ja_JP: %S e メール テンプレート ゴミ箱が見つかりません

en: Non-Meta Key Shortcode
ja_JP: 非メタ キー ショート

en: Optional Meta Key
ja_JP: オプションのメタ キー

en: Or you can contact them directly at: %s.
ja_JP: またはそれらに直接連絡できる: %s。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Placement of advanced shortcode arguments does not matter (ie <code>top</code> before <code>divider</code> )
ja_JP: 高度なショート引数の配置問題 (すなわち <code>上</code> <code>分配器</code> の前に) ではないです。

en: Plugin Not Found
ja_JP: プラグインが見つかりません

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Populate dynamic values into your email template.
ja_JP: 電子メール テンプレートに動的な値を設定します。

en: Qualification: %s
ja_JP: 資格: %s

en: Replace %1$s with the meta key of the field you want to check for a value.  In the example on the left, the meta key checked for a value is %2$s
ja_JP: %1$ s を値をチェックするフィールドの meta キーに置き換えます。 左の例では、meta キーの値のチェックは %2$ s です。

en: Replace %1$s with the meta key of the field you want to run through the foreach loop.  In the example on the left, the meta key to loop through is %2$s
ja_JP: %1$ s を foreach ループを実行するフィールドの meta キーに置き換えます。 左の例では、ループに meta キーが %2$ s です。

en: Required Meta Key
ja_JP: 必要な Meta キー

en: Result
ja_JP: 結果

en: Resume
ja_JP: 再開

en: Resume Email Template Overview
ja_JP: 履歴書メール テンプレートの概要

en: Search %s Email Templates
ja_JP: 検索 %s 電子メール テンプレート

en: Select a meta key ...
ja_JP: Meta キーを選択してください.

en: Select any meta keys below that you would like to add as an attachment to the email that is sent.
ja_JP: 送信される電子メールの添付ファイルとして追加したいその下、meta キーを選択します。

en: Send Email Action ...
ja_JP: 電子メールのアクションを送信.

en: Send Email Actions
ja_JP: 電子メール アクションを送信します。

en: Shortcode is replaced with value from field.
ja_JP: ショートは、フィールドの値に置き換えられます。

en: Shortcode to create conditional statements in your email template.
ja_JP: ショート メール テンプレートで条件付きステートメントを作成します。

en: Shortcode to customize output of array fields in a foreach loop.
ja_JP: Foreach ループ内の配列フィールドの出力をカスタマイズするショート。

en: Shortcodes
ja_JP: ショート コード

en: Shortcodes, Documentation, and Help ...
ja_JP: ショート コード、ドキュメント、およびヘルプ.

en: Standard Each Usage
ja_JP: 標準的な用途

en: Standard If/Else Usage
ja_JP: 標準的な If と Else の使用

en: Standard Shortcode Attributes/Arguments
ja_JP: 標準ショート属性/引数

en: Standard Shortcode Usage
ja_JP: 標準的なショートの使い方

en: Standard Shortcode Usage (Open & Closing Tags)
ja_JP: 標準のショート コードを使用する (オープン ・終了タグ)

en: Standard usage with field meta key used as shortcode.
ja_JP: ショートとして使うフィールド meta キーと標準を使用します。

en: Status
ja_JP: ステータス

en: String to output after field value (and label).
ja_JP: 出力フィールドの値の後に (およびラベル) する文字列です。

en: String to output after field value.
ja_JP: フィールドの値の後に出力する文字列します。

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Success
ja_JP: 成功

en: Support
ja_JP: サポート

en: Template Title
ja_JP: テンプレートのタイトル

en: The %s description is as follows:
ja_JP: %S 説明は次のとおりです。

en: The %s shortcode is optional
ja_JP: %S のショートはオプション

en: The <code>[each xxx_xxx]</code> shortcode can only be used with multiple field types!
ja_JP: <code>[各 xxx_xxx]</code> ショートは、複数フィールド型でのみ使用することができます!

en: The actions listed in the dropdown box define when you want this email to be sent.  Only one email template can be active for each action.  As an example, if you enable this template and there is already another template enabled with the same action ... the other template will be disabled and this one will be used.
ja_JP: このメールを送信する場合は、ドロップダウン ボックスに表示されるアクションを定義します。 1 つだけの電子メール テンプレートは各アクションに対してアクティブにできます。 例として、このテンプレートを有効にして、同じアクションで有効になっている別のテンプレートが既に存在する場合他のテンプレートは無効になり、この 1 つが使用されます。

en: The arguments below can be added in the opening shortcode tag, based on your preference.
ja_JP: 開口部に以下の引数を追加できますあなたの好みに基づいてショート タグ。

en: The content of their resume is as follows:
ja_JP: 自分の履歴書の内容は次のとおりです。

en: The default and standard usage of a shortcode is very simple, and all you need to do is enter the shortcode exactly as you see it in the shortcode metaboxes on this page.
ja_JP: デフォルトとショートの標準的な使い方は非常に簡単とすべてを行う必要があるがこのページでショート metaboxes でそれを見るように正確にショート コードを入力してください。

en: The majority of standard shortcode arguments are supported in the each shortcode.  This include before, after, order, divider, etc.
ja_JP: 標準ショート引数の大半は、それぞれのショートでサポートされます。 これは順序、ディバイダー、等の後、前に含まれます。

en: The meta key to use when the each loop is processed.
ja_JP: それぞれのループが処理されるときに使用する meta キー。

en: The meta key to use when the if/else statement is processed.
ja_JP: 際に使用する meta キー、if と else ステートメントは処理されます。

en: The meta key you use <strong>MUST</strong> be a field that is saved as an array.  Example would be a file field type that is configured to support multiple files.  You can also use any kind of taxonomy field as well.
ja_JP: <strong>必要があります</strong> 使用する meta キー配列として保存されているフィールドであります。 例は、複数のファイルをサポートするように構成ファイルのフィールド種類になります。 また、分類フィールドの任意の種類を使用できます。

en: The meta keys to skip when outputting all fields
ja_JP: すべてのフィールドを出力するときにスキップする meta キー

en: The requested default email template has been generated, and set to disabled. Click <a href="%s">here</a> to edit it.
ja_JP: 要求された既定の電子メール テンプレートが生成され無効に設定。クリックして <a href="%s"> ここで</a> それを編集します。

en: There are two different default emails for WP Job Manager Resumes, one for when new resume's are submitted, and one for when visitors apply to a job with a resume.
ja_JP: 新しい履歴書が提出されたとき用と訪問者が履歴書で仕事に適用するときのための WP ジョブ マネージャー再開のための 2 つの異なる既定電子メールがあります。

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
ja_JP: 利用できる %1$ s の新しいバージョンがあります。<a target="_blank"class="thickbox"href="%2$s"> ビュー バージョン %3$ の詳細</a> または <a href="%4$s"> 今すぐ更新</a> します。

en: There was an error creating the default email template:<br /> %s
ja_JP: 既定の電子メール テンプレートを作成するエラーが発生しました: < br/> %s

en: These emails are automatically created and set to disabled whenever you install this plugin ... if for some reason you removed or changed them, and need to regenerate them, click the appropriate button below.
ja_JP: これらのメールは、自動的に作成されますが無効理由の一部を削除するか、それらを変更する場合は、このプラグインをインストールするたびに、それらを再生成する、下記の適切なボタンをクリックする必要があります。

en: This Email Template
ja_JP: このメール テンプレート

en: This field is required!
ja_JP: このフィールドは必須です。

en: This method is useful whenever you only want to output text if the listing has a value for that field/shortcode.
ja_JP: このメソッドは、リスト、フィールド/ショートの値がある場合にテキストを出力する場合に便利です。

en: This page you are viewing contains a list of all the email templates for this specific group.
ja_JP: このページ表示するにはには、この特定のグループのためのすべての電子メール テンプレートのリストが含まれています。

en: This will output a divider BOTH above AND below the value (see standard args for customizing divider).  This is the same as using <code>[job_salary divider top bottom]</code>.
ja_JP: これは値の上下両方に分圧器を出力 (ディバイダーをカスタマイズするための標準引数を参照してください)。 これは <code>[job_salary 分周器トップ下]</code> を使用すると同じです。

en: This will output a divider, but only the bottom divider, as well as the label.  This argument should only be used along with the divider argument.
ja_JP: これは仕切り、しかしだけ下の分配器としてラベルを出力します。 この引数は、ディバイダー引数と共にのみ使用する必要があります。

en: This will output a divider, but only the top divider.  This argument should only be used along with the divider argument.
ja_JP: これは仕切り、上部の仕切りのみが出力されます。 この引数は、ディバイダー引数と共にのみ使用する必要があります。

en: Tips
ja_JP: ヒント

en: Title
ja_JP: タイトル

en: To (optional)
ja_JP: (省略可能)

en: Translations
ja_JP: 翻訳

en: URL to the %s Dashboard
ja_JP: %S ダッシュ ボードの URL

en: Uknown Error! Refresh the page and try again.
ja_JP: 不明なエラーです。ページを更新して、もう一度やり直してください。

en: Unable to determine slug to deactivate license.
ja_JP: ライセンスを非アクティブ化するナメクジを決定できません。

en: Unable to determine slug, license key, and/or email to activate license, contact support.
ja_JP: スラグ、ライセン スキーまたはライセンス、サポートにお問い合わせにメールを判断できません。

en: Usage
ja_JP: 使い方

en: Usage:
ja_JP: 使用法:

en: Use an open and closing shortcode to output the content inside, if the field has a value.
ja_JP: フィールド値がある場合、内部コンテンツを出力する開くと閉じるショート コードを使用します。

en: User Application Message
ja_JP: ユーザー アプリケーション メッセージ

en: Value of the "Notify Email Address(es)" Resume Manager setting, if set, otherwise the admin email.
ja_JP: 「通知メール アドレス」再開マネージャー値を設定する場合そうでなければ管理者の電子メールを設定。

en: Values are output in an unordered list format, with each item surrounded by a list item element.
ja_JP: 値は、リスト項目要素に囲まれた各項目に、箇条書き形式で出力されます。

en: View %s Email Template
ja_JP: ビュー %s 電子メール テンプレート

en: WP Job Manager - Emails
ja_JP: WP ジョブ マネージャー - メール

en: WP Job Manager - Emails is missing requirements and has been <a href="%s">deactivated</a>. Please make sure all requirements are available.
ja_JP: WP ジョブ マネージャー - 電子メールの要件が不足していると <a href="%s"> 非アクティブ化</a> されています。すべての要件、利用可能なことを確認してください。

en: When a %s Location is Changed or Updated
ja_JP: %S の場所が変更または更新された場合

en: When a %s is Saved/Updated on Frontend
ja_JP: %S の保存/更新がフロント エンドに

en: When a %s is about to expire
ja_JP: %S が切れる

en: Will output a divider to separate content sections
ja_JP: コンテンツのセクションを分離する分周器の出力は

en: Will output all %s in list format
ja_JP: リスト形式ですべての %s の出力は

en: Yes
ja_JP: [はい]

en: You can create multiple templates for a single action, but again, only one can be active at a time.
ja_JP: 1 つのアクションに対して複数のテンプレートを作成することができますが、再度、1 つだけアクティブにできる時間。

en: You can find documentation on how to use shortcodes, the supported arguments, and example code, as well as additional help information, by clicking on this help dropdown link.
ja_JP: ドロップダウン リストにあるこのヘルプのリンクをクリックしてショート、サポートされる引数とコード例と同様、追加のヘルプ情報を使用する方法についてのドキュメントを検索できます。

en: You can find the <strong>Email</strong> sub-menu item under each parent menu item that supports Email Templates for WP Job Manager.
ja_JP: WP ジョブ マネージャーのための電子メール テンプレートをサポートする各親メニュー項目の下の <strong>メール</strong> サブメニュー項目を検索できます。

en: You can mix both advanced and standard arguments, but do not use an advanced argument in the standard argument format.
ja_JP: あなたは上級と標準の両方の引数をミックスすることができますが標準引数形式の高度な引数を使用しないでください。

en: You can only use this shortcode with field types that are saved as an array of values. This includes file (must be multiple), and taxonomy field types.
ja_JP: このショートは、値の配列として保存されているフィールドの種類でのみ使用できます。これには、ファイル (複数である必要があります)、および分類フィールドの種類が含まれます。

en: You can view their online resume here: %s.
ja_JP: ここに彼らのオンライン履歴書を表示することができます: %s。

en: You can view this %1$s here: %2$s
ja_JP: この %1$ s をここでを表示することができます: %2$ s

en: You can view this resume here: %s
ja_JP: ここで再開を表示できます: %s

en: You can view/edit this %1$s in the backend by clicking here: %2$s
ja_JP: ことができます表示/編集バックエンドでこの %1$ s ここをクリックして: %2$ s

en: You can view/edit this resume in the backend by clicking here: %s
ja_JP: ことができます表示/編集バックエンドでこの履歴書ここをクリックして: %s

en: You have successfully activated the %s license, and will now be able to automatically upgrade this plugin through WordPress when an update is available.
ja_JP: %S のライセンスが正常にアクティブ化して更新プログラムが利用可能なときにワードプレスを介してこのプラグインを自動的にアップグレードすることになります。

en: You have successfully deactivated the %s license.
ja_JP: %S のライセンスが正常に非アクティブです。

en: You may notice that some actions/hooks have different wording next to them.  This is used to show if there is already another template tied to that hook/action, etc.
ja_JP: いくつかのアクション/フック横に異なる文言があることがわかります。 これは等フック/アクションに関連付けられた別のテンプレートが既に存在するかどうかに表示されます。

en: You must use the format of <code>argument="value"</code> for any standard shortcode arguments. The argument equal to the value, enclosed in single or double quotes.
ja_JP: 形式を使用する必要があります <code>引数 =「値」</code> 標準ショート引数。引数と等しい値は、単一引用符または二重引用符で囲みます。

en: as you activated another email template with the same email/hook action.
ja_JP: 同じメール/フック アクションを持つ別の電子メール テンプレートをアクティブ化されたとき。

en: csv string
ja_JP: csv 文字列

en: divider
ja_JP: ディバイダー

en: integer
ja_JP: 整数

en: is an action that already has an email template.  If you choose that action, this email template will be saved as disabled.
ja_JP: 電子メール テンプレートには既にアクションです。 そのアクションを選択した場合は、無効としてこの電子メール テンプレートが保存されます。

en: means this email template is active for that action.
ja_JP: そのアクションのアクティブなこの電子メール テンプレートを意味します。

en: meta key
ja_JP: メタキー

[ctx: post status]
en: Disabled
ja_JP: 無効になっています。

en: sMyles Plugins Licensing
ja_JP: プラグインのライセンス sMyles

en: string
ja_JP: 文字列

en: with value
ja_JP: 値を持つ

en: without value
ja_JP: 値なし
