WP Job Manager Emails - en to it_IT translation catalogue (275 entries)

en: Email Templates
it_IT: Modelli email

en: Shortcodes, Documentation, and Help ...
it_IT: Codici brevi, la documentazione e la guida...

en: You can find documentation on how to use shortcodes, the supported arguments, and example code, as well as additional help information, by clicking on this help dropdown link.
it_IT: È possibile trovare documentazione su come usare codici brevi, argomenti supportati e i codice di esempio, nonché informazioni della guida aggiuntive, cliccando su questo link del menu a discesa di aiuto.

en: If you continue receive this error, please submit a <a target="_blank" href="%s">support ticket</a>.
it_IT: Se si continua a ricevere questo errore, si prega di inviare un <a target="_blank" href="%s"> ticket di supporto</a>.

en: This field is required!
it_IT: Questo campo è obbligatorio!

en: Yes
it_IT: Sì

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Close
it_IT: Chiudere

en: Error
it_IT: Errore

en: Uknown Error! Refresh the page and try again.
it_IT: Uknown errore! Aggiornare la pagina e riprovare.

en: Success
it_IT: Successo

en: Are you sure you want to remove this configuration?
it_IT: Sei sicuro di che voler rimuovere questa configurazione?

en: Shortcodes
it_IT: Codici brevi

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Populate dynamic values into your email template.
it_IT: Popolare i valori dinamici nel tuo modello di posta elettronica.

en: As most WordPress users are already familiar with shortcodes, and how they work, that is why I decided to use shortcodes as the <em>template variables</em> to insert dynamic values from listings and other sources, as well as to allow you to form conditional statements, and another features that will soon be included with this plugin.
it_IT: WordPress come la maggior parte degli utenti hanno già familiari con codici brevi, e come funzionano, vale a dire perché ho deciso di usare codici brevi come le <em>variabili di modello</em> per inserire valori dinamici da annunci e altre fonti, nonché di permetterà di istruzioni condizionali di forma e un'altra funzionalità che sarà presto incluso con questo plugin.

en: Tips
it_IT: Suggerimenti

en: Double click on a shortcode to insert in the content area
it_IT: Fare doppio clic su un shortcode da inserire nell'area del contenuto

en: Hover over a shortcode to view the description
it_IT: Passa il mouse sopra un shortcode per visualizzare la descrizione

en: Metabox Colors
it_IT: Colori di METABOX

en: Optional Meta Key
it_IT: Tasto Meta opzionale

en: Required Meta Key
it_IT: Tasto Meta necessaria

en: Non-Meta Key Shortcode
it_IT: Non-Meta chiave Shortcode

en: Attributes/Arguments & Usage Examples
it_IT: Gli attributi/argomenti & esempi di utilizzo

en: Standard Shortcode Attributes/Arguments
it_IT: Gli attributi standard Shortcode/argomenti

en: The arguments below can be added in the opening shortcode tag, based on your preference.
it_IT: Gli argomenti seguenti possono essere aggiunti nell'apertura tag shortcode, in base alla tua preferenza.

en: Multiple arguments can be specified in a shortcode.
it_IT: Più argomenti possono essere specificati in un shortcode.

en: All standard shortcode arguments <strong>must</strong> use the standard argument format
it_IT: Tutti gli argomenti standard shortcode <strong>deve</strong> utilizzare il formato di argomento standard

en: You must use the format of <code>argument="value"</code> for any standard shortcode arguments. The argument equal to the value, enclosed in single or double quotes.
it_IT: È necessario utilizzare il formato di <code>argomento = "valore"</code> per eventuali argomenti standard shortcode. L'argomento uguale al valore, racchiuso tra virgolette singole o doppie.

en: Argument
it_IT: Argomento

en: Example
it_IT: Esempio

en: Description
it_IT: Descrizione

en: string
it_IT: stringa

en: String to output after field value (and label).
it_IT: Stringa per uscita dopo il valore del campo (ed etichetta).

en: String to output after field value.
it_IT: Testo da visualizzare dopo il valore del campo.

en: Customize the string used for building the divider (see advanced arguments), default is <code>-</code>
it_IT: Personalizzare la stringa utilizzata per costruire il divisore (Vedi avanzata argomenti), impostazione predefinita è <code>-</code>

en: integer
it_IT: valore integer

en: Customize how many times to repeat the divider string, default is <code>12</code>
it_IT: Personalizzare il numero di volte per ripetere la stringa di divisore, il valore predefinito è <code>12</code>

en: csv string
it_IT: stringa csv

en: Customize order of shortcode output. In this example we move <code>before</code> in front of <code>top_divider</code>.  <strong>Order must be in a comma separated!</strong>Default order is:<br/><em>top_divider,before,content,label,value,after,bottom_divider</em>
it_IT: Personalizzare l'ordine di uscita shortcode. In questo esempio ci muoviamo <code>prima</code> davanti a <code>top_divider</code>.  <strong>Ordine deve essere in una separato da virgole!</strong> Ordine predefinito è: <br/> <em>top_divider, prima, contenuto, etichetta, valore, dopo, bottom_divider</em>

en: Customize the separator used for any multiple field types (saved as array), such as file (multiple), and taxonomy field types.  This example we use a line break instead of comma.  Default separator is <code>, </code>
it_IT: Personalizzare il separatore utilizzato per qualsiasi tipo di campo più (salvato come matrice), ad esempio file (multipli) e tipi di campo di tassonomia.  In questo esempio utilizziamo un'interruzione di riga anziché la virgola.  Separatore predefinito è <code>,</code>

en: Customize meta keys to skip when outputting groups of fields (like job_fields and resume_fields).  In this example we skip outputting the job_title and job_file.
it_IT: Personalizzare tasti meta di saltare quando l'output di gruppi di campi (come job_fields e resume_fields).  In questo esempio abbiamo saltare l'output il job_title e job_file.

en: Standard Shortcode Usage
it_IT: Utilizzo standard di Shortcode

en: The default and standard usage of a shortcode is very simple, and all you need to do is enter the shortcode exactly as you see it in the shortcode metaboxes on this page.
it_IT: Il valore predefinito e l'utilizzo standard di un shortcode è molto semplice, e tutto quello che dovete fare è inserire shortcode esattamente come si vede nel metaboxes di shortcode in questa pagina.

en: If using a shortcode that is a meta key, and the listing has no value, the shortcode will
it_IT: Se utilizzando un shortcode che è un tasto meta, e l'elenco non ha alcun valore, la volontà di shortcode

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Usage
it_IT: Utilizzo

en: Candidate Name:
it_IT: Nome del candidato:

en: Standard usage with field meta key used as shortcode.
it_IT: Uso standard con chiave a meta campo utilizzato come shortcode.

en: Result
it_IT: Risultato

en: Shortcode is replaced with value from field.
it_IT: Shortcode è sostituito con il valore dal campo.

en: Standard Shortcode Usage (Open & Closing Tags)
it_IT: Utilizzo di standard Shortcode (Open & Tag di chiusura)

en: This method is useful whenever you only want to output text if the listing has a value for that field/shortcode.
it_IT: Questo metodo è utile quando si desidera solo testo in uscita se il profilo ha un valore per tale campo/shortcode.

en: For instance, if you were to use the standard shortcode method on a field that is not required, that means there may be some listings that do not have a value. Using the advanced method you can set the text to display before the value of the field, and only have it output if that field has a value.
it_IT: Per esempio, se si dovesse utilizzare il metodo standard shortcode su un campo che non è necessario, significa che ci possono essere alcuni annunci che non hanno un valore. Utilizzando il metodo avanzato è possibile impostare il testo da visualizzare prima il valore del campo e solo averlo se tale campo ha un valore di output.

en: Here are the job details from the listing:
it_IT: Ecco i dettagli di lavoro dall'elenco:

en: Job Salary:
it_IT: Stipendio di lavoro:

en: Job Title:
it_IT: Titolo di lavoro:

en: Use an open and closing shortcode to output the content inside, if the field has a value.
it_IT: Utilizzare un'apertura e chiusura shortcode per l'output il contenuto all'interno, se il campo contiene un valore.

en: with value
it_IT: con valore

en: Job Salary:
it_IT: Stipendio di lavoro:

en: Because the field had a value, the content inside of open/close shortcode is output.
it_IT: Perché il campo aveva un valore, il contenuto all'interno di apertura/chiusura shortcode è uscita.

en: without value
it_IT: senza valore

en: If the field does not have a value, no content inside the open/close shortcode is output.
it_IT: Se il campo non ha un valore, nessun contenuto all'interno lo shortcode di apertura/chiusura è uscita.

en: Advanced Shortcode Attributes/Arguments
it_IT: Attributi avanzati Shortcode/argomenti

en: Advanced shortcode arguments <strong>can</strong> be mixed with standard shortcode arguments.
it_IT: Argomenti avanzati shortcode <strong>può</strong> essere miscelato con gli argomenti standard shortcode.

en: Placement of advanced shortcode arguments does not matter (ie <code>top</code> before <code>divider</code> )
it_IT: Posizionamento degli argomenti avanzati shortcode non importa (vale a dire <code>superiore</code> prima di <code>divisore</code>)

en: Do <strong>not</strong> use an advanced shortcode argument in a standard argument format!
it_IT: Fare <strong>non</strong> uso un argomento avanzato shortcode in un formato di argomento standard!

en: You can mix both advanced and standard arguments, but do not use an advanced argument in the standard argument format.
it_IT: Si possono mescolare argomenti standard e avanzati, ma non si utilizza un argomento avanzato nel formato argomento standard.

en: Advanced Arguments will only output if there is a value
it_IT: Argomenti avanzati visualizzerà solo se c'è un valore

en: If you use one of the advanced arguments like <code>label</code> or <code>divider</code>, it will only output if the field has a value.
it_IT: Se si utilizza uno degli argomenti avanzati come <code>l'etichetta</code> o <code>divisore</code>, verrà restituito solo se il campo contiene un valore.

en: Adding the <code>label</code> argument will output the label for the field before the value.
it_IT: Aggiungendo l'argomento <code>label</code> stamperà l'etichetta per il campo prima del valore.

en: This will output a divider BOTH above AND below the value (see standard args for customizing divider).  This is the same as using <code>[job_salary divider top bottom]</code>.
it_IT: Questo stamperà un divisore sia sopra che sotto il valore (Vedi standard args per personalizzare divisore).  Questo è lo stesso come usando <code>[job_salary divisore superiore inferiore]</code>.

en: divider
it_IT: divisore

en: This will output a divider, but only the top divider.  This argument should only be used along with the divider argument.
it_IT: Questo produrrà un dosatore, ma solo il divisore superiore.  Questo argomento deve essere utilizzato solo con l'argomento divisore.

en: This will output a divider, but only the bottom divider, as well as the label.  This argument should only be used along with the divider argument.
it_IT: Questo produrrà un divisore, ma solo il divisore di fondo, come pure l'etichetta.  Questo argomento deve essere utilizzato solo con l'argomento divisore.

en: Send Email Actions
it_IT: Inviare Email azioni

en: Defines when to send the email
it_IT: Definisce quando inviare l'email

en: The actions listed in the dropdown box define when you want this email to be sent.  Only one email template can be active for each action.  As an example, if you enable this template and there is already another template enabled with the same action ... the other template will be disabled and this one will be used.
it_IT: Le azioni elencate nella casella a discesa definiscono quando si desidera che questa email da inviare.  Modello solo una e-mail può essere attivo per ogni azione.  Ad esempio, se si attiva questo modello e c'è già un altro modello abilitato con la stessa azione... verrà disattivato il modello di altri e questo verrà utilizzato.

en: You can create multiple templates for a single action, but again, only one can be active at a time.
it_IT: È possibile creare più modelli per una singola azione, ma ancora una volta, solo una può essere attiva alla volta.

en: Dropdown Labels
it_IT: A discesa etichette

en: You may notice that some actions/hooks have different wording next to them.  This is used to show if there is already another template tied to that hook/action, etc.
it_IT: È possibile notare che alcune azioni/ganci hanno diversa formulazione accanto a loro.  Questo è usato per mostrare se c'è già un altro modello legato a quel gancio/azione, ecc.

en: Currently Active Email ID
it_IT: ID E-mail attualmente attivi

en: is an action that already has an email template.  If you choose that action, this email template will be saved as disabled.
it_IT: è un'azione che ha già un modello di email.  Se si sceglie tale azione, questo modello di email verrà salvato come disabilitato.

en: This Email Template
it_IT: Questo modello di Email

en: means this email template is active for that action.
it_IT: significa che questo modello di email è attivo per quell'azione.

en: If neither are showing, that means there is no custom email attached to that action.
it_IT: Se nessuno stanno mostrando, significa che non c'è nessuna email personalizzato associata a tale azione.

en: If Shortcode
it_IT: Se Shortcode

en: Shortcode to create conditional statements in your email template.
it_IT: Shortcode per creare istruzioni condizionali nel modello di posta elettronica.

en: The %s shortcode is optional
it_IT: Lo shortcode di %s è facoltativo

en: If/Else Attributes/Arguments
it_IT: If/Else attributi/argomenti

en: Currently the only supported argument for if statements is a field meta key.  In an upcoming release you will be able to call supported functions, as well as use AND/OR in the if statement.
it_IT: Attualmente l'unico supportato argomento per se dichiarazioni è un tasto meta campo.  In una prossima release sarà in grado di chiamare supportate funzioni, così come l'uso e/o in if istruzione.

en: meta key
it_IT: tasto meta

en: Replace %1$s with the meta key of the field you want to check for a value.  In the example on the left, the meta key checked for a value is %2$s
it_IT: Sostituire %1$ s con il tasto meta del campo che si desidera controllare per un valore.  Nell'esempio a sinistra, il tasto meta controllato per un valore è %2$ s

en: Currently, the only supported argument for the if statement is a meta key (more to be added soon).  In the example below, replace %s with the meta key you want to use.
it_IT: Attualmente, l'unico supportato argomento per il se istruzione è un tasto meta (più per essere aggiunti a breve).  Nell'esempio che segue, Sostituisci %s con il tasto meta che si desidera utilizzare.

en: Candidate Phone Number:
it_IT: Numero di telefono del candidato:

en: Candidate phone not provided
it_IT: Telefono del candidato non fornito

en: If/Else statement to output specific content based on whether a field has a value or not.
it_IT: If/Else istruzione per contenuti specifici di uscita basata su se un campo ha un valore o no.

en: Because the if statement validated as true, content inside the if statement is output.
it_IT: Perché il se istruzione convalidato come true, contenuto all'interno di if istruzione viene generata.

en: Because the if statement validated as false, and there was an [else] shortcode, so all content after [else] is output.
it_IT: Perché il se istruzione convalidato come false, e c'era un shortcode [altro], così tutti i contenuti dopo [altro] è uscita.

en: Each Shortcode
it_IT: Ogni Shortcode

en: Shortcode to customize output of array fields in a foreach loop.
it_IT: Shortcode per personalizzare l'output di campi di matrice in un ciclo foreach.

en: The <code>[each xxx_xxx]</code> shortcode can only be used with multiple field types!
it_IT: Lo shortcode <code>[ogni xxx_xxx]</code> può essere utilizzato solo con più tipi di campo!

en: You can only use this shortcode with field types that are saved as an array of values. This includes file (must be multiple), and taxonomy field types.
it_IT: È possibile utilizzare solo questo shortcode con tipi di campo che vengono salvati come una matrice di valori. Questo include file (deve essere di più) e tipi di campo di tassonomia.

en: All content inside the <code>[each xxx_xxx][value][/each]</code> shortcode will be output for each value.
it_IT: Tutti i contenuti all'interno del <code>[ogni xxx_xxx] [valore] [/ ogni]</code> shortcode sarà in uscita per ogni valore.

en: Each Attributes/Arguments
it_IT: Ogni attributi/argomenti

en: Currently the only supported argument for each statements is a field meta key.
it_IT: Attualmente l'unico argomento supportato per ogni dichiarazione è un tasto meta campo.

en: Replace %1$s with the meta key of the field you want to run through the foreach loop.  In the example on the left, the meta key to loop through is %2$s
it_IT: Sostituire %1$ s con il tasto meta del campo che si desidera eseguire attraverso il ciclo foreach.  Nell'esempio a sinistra, il tasto meta a ciclo continuo è %2$ s

en: Standard Each Usage
it_IT: Standard ogni utilizzo

en: Currently, the only supported argument for the each shortcode is a meta key (more to be added soon).  In the example below, replace %s with the meta key you want to use.
it_IT: Attualmente, l'unico argomento supportato per ogni shortcode è un tasto meta (più per essere aggiunti a breve).  Nell'esempio che segue, Sostituisci %s con il tasto meta che si desidera utilizzare.

en: The meta key you use <strong>MUST</strong> be a field that is saved as an array.  Example would be a file field type that is configured to support multiple files.  You can also use any kind of taxonomy field as well.
it_IT: Il tasto meta si utilizza <strong>deve</strong> essere un campo che viene salvato come una matrice.  Esempio potrebbe essere un tipo di campo di file che è configurato per supportare più file.  È anche possibile utilizzare qualsiasi tipo di tassonomia campo pure.

en: Download:
it_IT: Scarica:

en: Loop through each file in the job_downloads meta, and output Download: before a link to each download.
it_IT: Scorrere la pagina di ogni file nel meta job_downloads e Download di output: prima un link per ogni download.

en: Assuming there were three total files, this would be the output after the loop finishes.
it_IT: Supponendo che c'erano tre file totali, questo sarebbe l'output dopo il ciclo termina.

en: Advanced Each Usage
it_IT: Ogni utilizzo avanzato

en: The majority of standard shortcode arguments are supported in the each shortcode.  This include before, after, order, divider, etc.
it_IT: La maggior parte degli argomenti di shortcode standard è supportata in ogni shortcode.  Questo include prima, dopo, ordine, divisori, ecc.

en: Loop through each file in the job_region meta, and output each value inside %s HTML element, surrounded by a %2$s HTML element.
it_IT: Scorrere la pagina di ogni file nel meta job_region e output ogni valore all'interno dell'elemento HTML %s, circondato da un elemento HTML di %2$ s.

en: Values are output in an unordered list format, with each item surrounded by a list item element.
it_IT: I valori vengono restituiti in un formato di elenco non ordinato, con ogni elemento circondato da un elemento dell'elenco.

en: This page you are viewing contains a list of all the email templates for this specific group.
it_IT: La pagina che stai visualizzando contiene un elenco di tutti i modelli di email per questo gruppo specifico.

en: You can find the <strong>Email</strong> sub-menu item under each parent menu item that supports Email Templates for WP Job Manager.
it_IT: Troverete la voce di sottomenu <strong>Email</strong> sotto ogni voce di menu padre che supporta i modelli di Email per WP Job Manager.

en: Title
it_IT: Titolo

en: Status
it_IT: Stato

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Hook
it_IT: Gancio

en: Last Updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Disabled
it_IT: Disabili

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Delete
it_IT: Elimina

en: %s email has been disabled
it_IT: e-mail di %s è stato disattivato

en: as you activated another email template with the same email/hook action.
it_IT: come si attiva un altro modello di email con la stessa azione di e-mail/gancio.

en: %s email has been enabled, and will now be used for emails.
it_IT: e-mail di %s è stato abilitato e ora verrà utilizzato per le email.

en: Email Format
it_IT: Formato email

en: Attachments
it_IT: Allegati

en: Send Email Action ...
it_IT: Invia Email azione...

en: Conditionals
it_IT: Istruzioni condizionali

en: Default From Name
it_IT: Per impostazione predefinita dal nome

en: Default name to use in %s emails (can also be set per template).
it_IT: Nome predefinito da usare nelle e-mail di %s (può anche essere impostato per ogni modello).

en: Default From Email
it_IT: Per impostazione predefinita dal Email

en: Default email to use in %s emails (can also be set per template).
it_IT: E-mail predefinito da utilizzare in %s email (può anche essere impostato per ogni modello).

en: Emails
it_IT: Messaggi di posta elettronica

en: Defaults
it_IT: Impostazioni predefinite

en: Job Email Template Overview
it_IT: Cenni preliminari sui modelli di Email di lavoro

en: These emails are automatically created and set to disabled whenever you install this plugin ... if for some reason you removed or changed them, and need to regenerate them, click the appropriate button below.
it_IT: Questi messaggi di posta elettronica vengono creati automaticamente e impostato su disattivato ogni volta che si installa questo plugin... se per qualche ragione rimosso o cambiato li e bisogno di rigenerarle, fare clic sul pulsante appropriato qui sotto.

en: New %s Submitted Email
it_IT: %S nuovo inviato Email

en: There are two different default emails for WP Job Manager Resumes, one for when new resume's are submitted, and one for when visitors apply to a job with a resume.
it_IT: Ci sono due messaggi di posta elettronica predefinito diverso per WP Job Manager riprende, uno per quando sono presentati di nuovo curriculum e uno per quando i visitatori si applicano a un lavoro con un curriculum.

en: New Resume Submitted Template
it_IT: Nuovo modello di curriculum inviato

en: Applied with Email Template
it_IT: Applicato con modello di Email

en: Resume Email Template Overview
it_IT: Cenni preliminari sui modelli di curriculum Email

en: New %s Notification
it_IT: Nuova notifica di %s

en: Email %s details to the admin/notification recipient after submission.
it_IT: Dettagli email %s al destinatario admin/notifica dopo la presentazione.

en: Select any meta keys below that you would like to add as an attachment to the email that is sent.
it_IT: Selezionare qualsiasi tasti meta inferiore a quello che si desidera aggiungere come allegato all'email che viene inviata.

en: Select a meta key ...
it_IT: Selezionare un tasto meta...

en: Usage:
it_IT: Uso:

en: Arguments:
it_IT: Argomenti:

en: Template Title
it_IT: Titolo del modello

en: To (optional)
it_IT: (Facoltativo)

en: BCC (optional)
it_IT: BCC (opzionale)

en: Comma separated email addresses to send a Blind Carbon Copy to.
it_IT: Indirizzi di posta elettronica per inviare una copia nascosta di separati da virgola.

en: Email Subject
it_IT: Oggetto dell'e-mail

en: From Name (optional)
it_IT: Dal nome (opzionale)

en: From Email (optional)
it_IT: Da Email (opzionale)

en: %s Email Templates
it_IT: Modelli email %s

en: %s Email Template
it_IT: Modello di email di %s

en: Add New %s Email Template
it_IT: Aggiungi nuovo modello di Email di %s

en: Edit %s Email Template
it_IT: Modificare il modello di Email di %s

en: New %s Email Template
it_IT: Nuovo modello di Email di %s

en: View %s Email Template
it_IT: Modello di Email vista %s

en: Search %s Email Templates
it_IT: Modelli Email Cerca %s

en: No %s Email Templates Found
it_IT: Nessun modello di Email di %s trovato

en: No %s Email Templates Found in Trash
it_IT: Nessun modello di Email di %s trovato nel cestino

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Disabili <span class="count"> (% s)</span>
it_IT[1]: Disabili <span class="count"> (% s)</span>

en: Draft
it_IT: Progetto

en: %s email template successfully updated.
it_IT: %s modello e-mail aggiornato correttamente.

en: %1$s email template restored from %2$s revision.
it_IT: modello di %1$ s e-mail restaurato dalla revisione di %2$ s.

en: %s email template successfully created.
it_IT: modello di email di %s creato con successo.

en: %s email template successfully saved.
it_IT: %s modello di email salvata correttamente.

en: %s email template successfully submitted.
it_IT: %s modello di email inviata con successo.

en: %s email template draft updated.
it_IT: bozza di modello di e-mail %s aggiornata.

en: The requested default email template has been generated, and set to disabled. Click <a href="%s">here</a> to edit it.
it_IT: Il modello di posta elettronica predefinito richiesto è stato generato e impostato su disabilitato. Clicca <a href="%s"> qui</a> per modificarlo.

en: There was an error creating the default email template:<br /> %s
it_IT: Errore durante la creazione del modello di posta elettronica predefinito: < br / &gt; %s

en: Job
it_IT: Lavoro

en: Resume
it_IT: Curriculum

en: If/Else Statement
it_IT: If/Else istruzione

en: The meta key to use when the if/else statement is processed.
it_IT: La chiave di metadati da utilizzare quando il if/else istruzione viene elaborata.

en: Any meta key
it_IT: Qualsiasi tasto meta

en: For Each Loop
it_IT: Per ogni ciclo

en: The meta key to use when the each loop is processed.
it_IT: Il tasto meta da utilizzare durante l'elaborazione di ogni ciclo.

en: Divider
it_IT: Divisore

en: Will output a divider to separate content sections
it_IT: Emetterà un divisore per separare sezioni di contenuto

en: Administrator email (admin_email option value)
it_IT: Email amministratore (valore dell'opzione admin_email)

en: Just a heads up! Your web hosting server is using an <strong><em>old, unsupported, and no longer maintained</em></strong> version of PHP, version %1$s or older! <a href="%2$s" target="_blank">EOL (End of Life)</a> for PHP %1$s was <strong>%3$s ago</strong>!</p><p>You are strongly urged to upgrade to a current version, as using older versions may expose you to security vulnerabilities and bugs that have been fixed in more recent versions of PHP.  <a href="http://www.wpupdatephp.com/update/" target="_blank">Click here</a> for more information about <a href="http://www.wpupdatephp.com/update/" target="_blank">how you can update</a> ... or <strong><a href="%4$s">Hide this Notice Forever!</a></strong><br/><br />
it_IT: Solo un heads up! Server di hosting web sta utilizzando una versione <strong><em>vecchia, non supportato e non è più mantenuto</em></strong> di PHP, versione %1$ s o più vecchi! <a href="%2$s" target="_blank"> EOL (End of Life)</a> per PHP %1$ s era <strong>%3$ s fa</strong>!</p> <p>Sono caldamente invitati ad aggiornare a una versione corrente, utilizzando le versioni precedenti potrebbe esporvi a vulnerabilità di sicurezza e bug sono stati corretti nelle versioni più recenti di PHP.  <a href="http://www.wpupdatephp.com/update/" target="_blank"> Clicca qui</a> per ulteriori informazioni su <a href="http://www.wpupdatephp.com/update/" target="_blank"> come aggiornare</a>... o <strong><a href="%4$s"> nascondere questo avviso Forever!</a></strong> <br/> < br / &gt;

en: Hello
it_IT: Ciao

en: New %s Created/Submitted
it_IT: Nuovo %s creato/inviato

en: New %s Submission, [job_title]
it_IT: %S nuova presentazione, [job_title]

en: New %s Submitted
it_IT: Nuovo %s inviato

en: The %s description is as follows:
it_IT: La descrizione di %s è come segue:

en: You can view this %1$s here: %2$s
it_IT: È possibile visualizzare questo %1$ s qui: %2$ s

en: You can view/edit this %1$s in the backend by clicking here: %2$s
it_IT: Si può Visualizza/modifica questo %1$ s nel backend cliccando qui: %2$ s

en: %s Expiring Soon
it_IT: %s per scadere

en: When a %s is about to expire
it_IT: Quando un %s sta per scadere

en: %s About to Expire
it_IT: %s sta per scadere

en: New Resume Submission From %s
it_IT: Nuovo invio di curriculum da %s

en: %s Email Based Application
it_IT: Applicazione basata su %s email

en: New %s Email Application
it_IT: Nuova applicazione di posta elettronica di %s

en: After %s Saved/Updated
it_IT: Dopo %s salvato/aggiornato

en: When a %s is Saved/Updated on Frontend
it_IT: Quando un %s è salvata/aggiornato il Frontend

en: After %s Location Changed/Updated
it_IT: Dopo %s posizione cambiato/aggiornato

en: When a %s Location is Changed or Updated
it_IT: Quando un %s posizione è cambiato o aggiornato

en: A candidate has applied online for the position "%s".
it_IT: Un candidato ha applicato online per la posizione "%s".

en: You can view their online resume here: %s.
it_IT: È possibile visualizzare il loro curriculum online qui: %s.

en: Or you can contact them directly at: %s.
it_IT: O potete contattarli direttamente presso: %s.

en: A new resume has just been submitted by *%s*. The details of their resume are as follows:
it_IT: Ha appena presentato un nuovo curriculum * %s *. I dettagli del loro curriculum sono come segue:

en: The content of their resume is as follows:
it_IT: Il contenuto del loro resume è come segue:

en: You can view this resume here: %s
it_IT: È possibile visualizzare questo curriculum qui: %s

en: You can view/edit this resume in the backend by clicking here: %s
it_IT: Si può Visualizza/modifica questo curriculum nel backend cliccando qui: %s

en: All %s Fields
it_IT: Tutti i campi di %s

en: %s Dashboard URL
it_IT: %s dashboard URL

en: URL to the %s Dashboard
it_IT: URL per la Dashboard di %s

en: %s Application Email
it_IT: %s applicazione Email

en: %s Application Email (if set), same as [application]
it_IT: %s applicazione Email (se impostato), identico [applicazione]

en: %s Title
it_IT: titolo di %s

en: %s Description
it_IT: Descrizione di %s

en: %s Frontend Listing URL
it_IT: %s Frontend Profilo URL

en: %s Admin Area Edit/View URL
it_IT: URL di visualizzazione/modifica di %s Admin Area

en: Will output all %s in list format
it_IT: Stamperà tutti i %s in formato elenco

en: The meta keys to skip when outputting all fields
it_IT: I tasti meta per ignorare l'output tutti i campi

en: Any meta key(s) (comma separated)
it_IT: Qualsiasi meta chiave/i (separati da virgola)

en: User Application Message
it_IT: Messaggio di utente dell'applicazione

en: %s Candidate Name
it_IT: Nome del candidato di %s

en: %s Content
it_IT: contenuto di %s

en: Main %s Content
it_IT: Contenuto principale %s

en: New %s Recipient
it_IT: Nuovo destinatario di %s

en: Value of the "Notify Email Address(es)" Resume Manager setting, if set, otherwise the admin email.
it_IT: Valore di "Notifica Email indirizzi" Resume Manager impostazione, se impostato, altrimenti l'email admin.

en: Education:
it_IT: Formazione:

en: Location: %s
it_IT: Posizione: %s

en: Date: %s
it_IT: Data: %s

en: Qualification: %s
it_IT: Qualifica: %s

en: Experience:
it_IT: Esperienza:

en: Employer: %s
it_IT: Datore di lavoro: %s

en: Job Title: %s
it_IT: Titolo di lavoro: %s

en: Links:
it_IT: Collegamenti:

en: Unable to determine slug to deactivate license.
it_IT: Impossibile determinare slug per disattivare la licenza.

en: Error determining the plugin Product ID.
it_IT: Errore di determinazione il plugin ID prodotto.

en: Error pulling the license key from option data.
it_IT: Errore tirando la chiave di licenza da opzione dati.

en: Error pulling the email associated with the license key from option data.
it_IT: Errore tirando l'indirizzo email associato con il codice di licenza da opzione dati.

en: Error pulling the instance ID associated with the license key from option data.
it_IT: Errore tirando l'ID di istanza associato alla chiave di licenza da opzione dati.

en: Connection failed to the License Key API server - possible server issue.
it_IT: Impossibile connettersi al server di licenza chiave API - problema server possibile.

en:  Successfully Deactivated!
it_IT:  Disattivato con successo!

en: You have successfully deactivated the %s license.
it_IT: Avete disattivato con successo la licenza di %s.

en: Error!
it_IT: Errore!

en: Unable to determine slug, license key, and/or email to activate license, contact support.
it_IT: Impossibile determinare slug, chiave di licenza e/o email per attivare la licenza, contattare il supporto tecnico.

en:  Successfully Activated!
it_IT:  Attivato con successo!

en: You have successfully activated the %s license, and will now be able to automatically upgrade this plugin through WordPress when an update is available.
it_IT: Si è attivati con successo la licenza di %s e ora sarà in grado di aggiornare automaticamente questo plugin attraverso WordPress, quando è disponibile un aggiornamento.

en: Deactivate the %s License?
it_IT: Disattivare la licenza di %s?

en: sMyles Plugins Licensing
it_IT: sMyles plugin Licensing

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: License
it_IT: Licenza

en: Enter your license key and email and hit return. A valid key is required for updates.
it_IT: Inserisci il tuo codice di licenza e-mail e premete invio. Una chiave valida è necessaria per gli aggiornamenti.

en: Hide notice
it_IT: Nascondi avviso

en: <a href="%1$s">Please activate your license key</a> in order to receive updates and support for "%2$s".
it_IT: <a href="%1$s"> si prega di attivare la chiave di licenza</a> al fine di ricevere aggiornamenti e supporto per "%2$ s".

en: Activating ...
it_IT: Attivazione...

en: Plugin Not Found
it_IT: Plugin non trovato

en: Installed Version:
it_IT: Versione installata:

en: Activate License
it_IT: Attivare la licenza

en: Deactivating ...
it_IT: Disattivazione...

en: Activated:
it_IT: Attivato:

en: Deactivate License
it_IT: Disattivare la licenza

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
it_IT: C'è una nuova versione di %1$ s disponibili. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s"> maggiori dettagli versione %3$ s</a> o <a href="%4$s"> Aggiorna</a>.

en: WP Job Manager - Emails is missing requirements and has been <a href="%s">deactivated</a>. Please make sure all requirements are available.
it_IT: Gestione di lavori di WP - email è privo di requisiti ed è stato <a href="%s"> disattivato</a>. Si prega di assicurarsi che tutti i requisiti sono disponibili.

en: My Account
it_IT: Il mio Account

en: Support
it_IT: Supporto

en: Translations
it_IT: Traduzioni

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: WP Job Manager - Emails
it_IT: Gestione lavori di WP - email

[ctx: post status]
en: Disabled
it_IT: Disabili
