BB-Plugin - en to hi_IN translation catalogue (602 entries)

en: "Add to Cart" Button
hi_IN: "गाड़ी में जोड़ें" बटन

[ctx: %s stands for author name.]
en: By %s
hi_IN: % S द्वारा

[ctx: %s stands for form field label.]
en: Edit %s
hi_IN: संपादित करें %s

[ctx: A client account in Campaign Monitor.]
en: Client
hi_IN: क्लायंट

en: A divider line to separate content.
hi_IN: एक विभक्त लाइन सामग्री को अलग करने के लिए।

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
hi_IN: एक शीर्षक और एक वैकल्पिक लिंक, आइकन और छवि के साथ पाठ का टुकड़ा।

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
hi_IN: एक लेबल सामग्री स्लाइडर सेटिंग्स की स्लाइड्स टैब पर इस स्लाइड की पहचान।

[ctx: A list of subscribers group from a Mailrelay account.]
en: Group
hi_IN: समूह

en: A simple call to action button.
hi_IN: कार्रवाई बटन के लिए एक साधारण कॉल।

en: A simple pricing table generator.
hi_IN: एक साधारण मूल्य निर्धारण तालिका जनरेटर।

en: A very simple contact form.
hi_IN: एक बहुत ही आसान संपर्क फ़ॉर्म।

en: API Key
hi_IN: API कुंजी

en: Above Bar
hi_IN: पट्टी के ऊपर

en: Above Heading
hi_IN: शीर्षक से ऊपर

en: Above Text
hi_IN: पाठ के ऊपर

en: Above Title
hi_IN: शीर्षक से ऊपर

en: Accent Color
hi_IN: एक्सेंट रंग

en: Accent Text Color
hi_IN: एक्सेंट पाठ रंग

en: Accordion
hi_IN: एकार्डियन

en: Account
hi_IN: खाता

en: Account Name
hi_IN: खाते का नाम

en: Add Icon
hi_IN: चिह्न जोड़ें

en: Add Item
hi_IN: सामान जोडें

en: Add Pricing Box
hi_IN: मूल्य निर्धारण बॉक्स जोड़े

en: Add Testimonial
hi_IN: प्रशंसापत्र जोड़ें

en: Address
hi_IN: पता

en: Adds a simple subscribe form to your layout.
hi_IN: कहते हैं एक सरल अपने लेआउट के लिए फार्म सदस्यता लें।

en: Advanced
hi_IN: उन्नत

en: After Text
hi_IN: पाठ के बाद

en: Align
hi_IN: संरेखित करें

en: Always Visible
hi_IN: हमेशा दृश्यमान

[ctx: An email list from ActiveCampaign.]
en: List
hi_IN: 	सूची

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: List
hi_IN: सूची

[ctx: An email list from third party provider.]
en: List
hi_IN: सूची

en: Animation
hi_IN: एनिमेशन

en: Animation Delay
hi_IN: Animation Delaylay

en: Animation Speed
hi_IN: एनीमेशन गति

[ctx: Animation style.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Are you sure?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं?

en: Arrows
hi_IN: तीर

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. This ID can be found by hovering on the category in the categories area under Products and looking in the URL that is displayed in your browser. The ID will be the only number value in the URL.
hi_IN: आप WooCommerce उत्पादों के क्षेत्र में उत्पाद श्रेणियों को जोड़ने के रूप में, प्रत्येक एक अद्वितीय निरुपित आईडी होगा। इस आईडी उत्पादों के तहत श्रेणियों के क्षेत्र में वर्ग पर मँडरा और यूआरएल है कि प्रदर्शित आपके ब्राउज़र में है में देख कर पाया जा सकता है। आईडी नंबर URL में केवल मूल्य होगा।

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Categories area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
hi_IN: WooCommerce उत्पाद क्षेत्र में उत्पाद श्रेणियाँ जोड़ने के लिए, प्रत्येक एक अद्वितीय स्लग असाइन किया जाएगा या आप संपादित कर सकते हैं और अपनी खुद की जोड़ें। इन स्लग WooCommerce उत्पादों के तहत श्रेणियों क्षेत्र में पाया जा सकता है। कई यहाँ जोड़ा जा सकता एक अल्पविराम के द्वारा अलग।

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute and you can add several here separated by a comma.
hi_IN: आप WooCommerce उत्पाद क्षेत्र में उत्पादों को जोड़ने के रूप में, प्रत्येक एक अद्वितीय id असाइन किया जाएगा आप उत्पाद क्षेत्र का दौरा और उत्पाद पर रोलिंग द्वारा इस अद्वितीय उत्पाद ID पा सकते हैं। अद्वितीय ID पहली विशेषता हो जाएगा और आप कई यहाँ एक अल्पविराम के द्वारा अलग जोड़ सकते हैं।

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute.
hi_IN: आप WooCommerce उत्पादों के क्षेत्र में उत्पादों को जोड़ने के रूप में, प्रत्येक एक अद्वितीय निरुपित आईडी होगा। आप उत्पाद क्षेत्र का दौरा और उत्पाद पर रोलिंग द्वारा इस अनूठे उत्पाद आईडी पा सकते हैं। अद्वितीय पहचान पहली विशेषता प्राप्त होगी।

en: Audio
hi_IN: ऑडियो

en: Authorization Code
hi_IN: प्राधिकरण कोड

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
hi_IN: ऑटो की अनुमति देगा ओवरले हालांकि पाठ्य सामग्री फिट करने के लिए लंबा है। 100% ऊपर है और स्लाइड के नीचे करने के लिए ओवरले फिट होगा।

en: Background Color
hi_IN: पृष्ठभूमि रंग

en: Background Hover Color
hi_IN: पृष्ठभूमि हॉवर रंग

en: Background Layout
hi_IN: पृष्ठभूमि लेआउट

en: Background Video Code
hi_IN: पृष्ठभूमि वीडियो संहिता

[ctx: Background height.]
en: Auto
hi_IN: कार

[ctx: Background repeat.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

[ctx: Background scale.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

[ctx: Background type.]
en: Color
hi_IN: रंग

[ctx: Background type.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

[ctx: Background type.]
en: Video
hi_IN: वीडियो

en: Backgrounds
hi_IN: पृष्ठभूमि

en: Bar Background Color
hi_IN: बार पृष्ठभूमि रंग

en: Bar Foreground Color
hi_IN: बार अग्रभूमिकारंग

en: Bar Styles
hi_IN: बार शैलियों

en: Bars Counter
hi_IN: बार्स काउंटर

en: Be sure to add your license key for access to updates and new features.
hi_IN: पहुँच के लिए अपने लाइसेंस कुंजी अद्यतन और नई सुविधाओं को जोड़ने के लिए सुनिश्चित करें।

en: Beaver Builder may not be functioning correctly as it does not have permission to write files to the WordPress uploads directory on your server. Please update the WordPress uploads directory permissions before continuing or contact your host for assistance.
hi_IN: ऊदबिलाव निर्माता ठीक से कार्य नहीं किया जा सकता क्योंकि यह अनुमति नहीं लिखने के लिए फ़ाइलों को आपके सर्वर पर अपलोड WordPress निर्देशिका कृपया जारी रखने से पहले अद्यतन आपके संपर्क या अपलोड WordPress निर्देशिका अनुमतियां होस्ट सहायता के लिए

en: Before Text
hi_IN: पाठ से पहले

en: Below Bar
hi_IN: पट्टी के नीचे

en: Below Heading
hi_IN: शीर्षक के नीचे

en: Below Text
hi_IN: पाठ नीचे

en: Best Selling Products
hi_IN: सबसे अच्छा बेच उत्पादों

en: Border Color
hi_IN: किनारे का रंग

en: Border Size
hi_IN: सीमा आकार

en: Border Style
hi_IN: झालर की शैली

[ctx: Border size.]
en: Large
hi_IN: विशाल

[ctx: Border size.]
en: Medium
hi_IN: मध्यम

[ctx: Border size.]
en: Small
hi_IN: मध्यम...

en: Box Border
hi_IN: बॉक्स सीमा

en: Box Top Margin
hi_IN: बॉक्स शीर्ष मार्जिन

en: Branding
hi_IN: ब्रांडिंग

en: Button
hi_IN: बटन

en: Button Icon
hi_IN: बटन आइकन

en: Button Icon Position
hi_IN: बटन आइकन का स्थान

en: Button Link
hi_IN: बटन लिंक

en: Button Style
hi_IN: बटन शैली

en: Button Text
hi_IN: टेक्स्ट बटन

en: Button URL
hi_IN: बटन यूआरएल

en: Button Width
hi_IN: बटन चौड़ाई

en: Buttons
hi_IN: बटन

[ctx: Call to action.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Callout
hi_IN: कॉलआउट

en: Cancel
hi_IN: रद्द करें

en: Caption Button
hi_IN: कैप्शन बटन

en: Cart
hi_IN: गाड़ी

en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: Category Slug
hi_IN: श्रेणी स्लग

en: Change Template
hi_IN: टेम्पलेट बदलें

en: Checkout
hi_IN: जांच

en: Choose Another Photo
hi_IN: एक और तस्वीर चुनें

en: Choosing yes will expand the first item by default.
hi_IN: हाँ का चयन करने पर स्वतः प्रथम वस्तु का विस्तार होगा।

en: Choosing yes will keep only one item open at a time. Choosing no will allow multiple items to be open at the same time.
hi_IN: हाँ का चयन एक समय में केवल एक आइटम खुला रखेंगे। कोई इजाजत नहीं दी जाएगी एकाधिक आइटम्स का चयन एक ही समय में खुला है।

en: Circle Background Color
hi_IN: सर्किल पृष्ठभूमि का रंग

en: Circle Bar Styles
hi_IN: सर्किल बार शैलियाँ

en: Circle Counter
hi_IN: सर्किल काउंटर

en: Circle Foreground Color
hi_IN: सर्किल अग्रभूमिकारंग

en: Circle Size
hi_IN: सर्किल आकार

en: Circle Stroke Size
hi_IN: सर्किल स्ट्रोक आकार

en: Circle Styles
hi_IN: सर्किल शैलियाँ

en: Click Action
hi_IN: क्रिया क्लिक करें

en: Click Here
hi_IN: यहां क्लिक करे

[ctx: Click action type.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

[ctx: Click action.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Collage
hi_IN: कोलाज़

en: Collapse Inactive
hi_IN: संकुचित निष्क्रिय

en: Colon
hi_IN: पेट के

en: Color
hi_IN: रंग

[ctx: Color.]
en: Dark
hi_IN: अंधेरा

[ctx: Color.]
en: Light
hi_IN: रोशनी

en: Colors
hi_IN: रंग

en: Columns
hi_IN: स्तंभ

en: Comments
hi_IN: टिप्पणियाँ

en: Compact
hi_IN: सघन

en: Connect
hi_IN: कनेक्ट करें

en: Contact Form
hi_IN: संपर्क प्रपत्र

en: Contact Form Submission
hi_IN: फार्म जमा संपर्क करें।

en: Contact Support
hi_IN: संपर्क सहायता

en: Contact Support URL
hi_IN: समर्थन से संपर्क करें URL

en: Content
hi_IN: सामग्री

en: Content Layout
hi_IN: सामग्री लेआउट

en: Content Slider
hi_IN: सामग्री स्लाइडर

en: Content Type
hi_IN: सामग्री का प्रकार

[ctx: Content type.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Control Bar
hi_IN: नियंत्रण पट्टी

en: Control Bar Buttons
hi_IN: नियंत्रण पट्टी बटन

en: Control Bar Overlay
hi_IN: नियंत्रण पट्टी ओवरले

en: Controls
hi_IN: नियंत्रण

en: Countdown
hi_IN: उलटी गिनती

en: Crop set to no will fit the slideshow images to the height you specify and keep the width proportional, whereas crop set to yes will fit the slideshow images to all sides of the content area while cropping the left and right to fit the height you specify.
hi_IN: फसल नहीं करने के लिए सेट ऊंचाई आपके द्वारा निर्दिष्ट और चौड़ाई आनुपातिक रखने के लिए स्लाइड शो छवियों फिट होगा, जबकि फसल जबकि बाईं और ऊंचाई आप निर्दिष्ट फिट करने के लिए सही फसल हाँ करने के लिए सेट सामग्री क्षेत्र के सभी पक्षों के लिए स्लाइड शो छवियों फिट होगा।

en: Current Page
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ

en: Custom
hi_IN: विशेष

en: Custom URL
hi_IN: कस्टम यूआरएल

en: Custom Width
hi_IN: कस्टम चौड़ाई

[ctx: Custom post type label.]
en: Add New
hi_IN: नई जोड़ें

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found in Trash.
hi_IN: कोई टेम्पलेट्स ट्रैश में पाया।

[ctx: Custom post type label.]
en: Template
hi_IN: टेम्पलेट

[ctx: Custom post type label.]
en: Templates
hi_IN: टेम्पलेट्स

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Add New Category
hi_IN: टेम्पलेट श्रेणी

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: All Categories
hi_IN: टेम्पलेट श्रेणियाँ

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Type
hi_IN: टाइप

en: Dark
hi_IN: गहरा

en: Date
hi_IN: तारीक

en: Date Format
hi_IN: दिनांक स्वरूप

en: Day
hi_IN: दिन

en: Days
hi_IN: दिन

en: Default
hi_IN: डिफ़ॉल्ट

[ctx: Default user template category.]
en: Uncategorized
hi_IN: अवर्गीकृत

en: Disable All Templates
hi_IN: सभी टेम्पलेट्स अक्षम

en: Disable Right-Click
hi_IN: अक्षम राइट क्लिक करें

en: Disabled
hi_IN: पंक्ति ऊँचाई

en: Discard Changes and Exit
hi_IN: परिवर्तनों को निरस्त करें और बाहर निकले

en: Display
hi_IN: प्रदर्शित करें

en: Display a Google map.
hi_IN: 
    एक गूगल मानचित्र प्रदर्शित करें।

en: Display a carousel of your WordPress posts.
hi_IN: अपने WordPress पदों की एक हिंडोला प्रदर्शित करें।

en: Display a collapsible accordion of items.
hi_IN: मदों की एक सिमटने accordion प्रदर्शित करें।

en: Display a collection of tabbed content.
hi_IN: tabbed सामग्री का एक संग्रह प्रदर्शित करें।

en: Display a grid of your WordPress posts.
hi_IN: अपने WordPress पदों की एक ग्रिड प्रदर्शित करें।

en: Display a group of linked Font Awesome icons.
hi_IN: जुड़े फ़ॉन्ट विस्मयकारी माउस के एक समूह प्रदर्शित करें।

en: Display a heading, subheading and a button.
hi_IN: एक शीर्षक, उपशीर्षक और एक बटन प्रदर्शित करें।

en: Display a slider of your WordPress posts.
hi_IN: अपने WordPress पदों की एक स्लाइडर प्रदर्शित करें।

en: Display a title/page heading.
hi_IN: एक शीर्षक / पृष्ठ शीर्षक प्रदर्शित करें।

en: Display an icon and optional title.
hi_IN: प्रदर्शन आइकन और एक वैकल्पिक शीर्षक।

en: Display multiple photos in a gallery view.
hi_IN: एक गैलरी दृश्य में कई तस्वीरें प्रदर्शित करें।

en: Display multiple photos in a slideshow view.
hi_IN: एक स्लाइड शो दृश्य में कई तस्वीरें प्रदर्शित करें।

en: Display products or categories from your WooCommerce store.
hi_IN: प्रदर्शित उत्पादों या अपने WooCommerce दुकान से श्रेणियों।

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
hi_IN: एक वैकल्पिक शीर्षक और कार्रवाई के लिए कॉल के साथ एकाधिक स्लाइड प्रदर्शित करता है।

en: Displays social buttons.
hi_IN: सामाजिक बटन प्रदर्शित करता है।

en: Done
hi_IN: पूर्ण

en: Dot Color
hi_IN: डॉट का रंग

en: Drop us a line today for a free quote!
hi_IN: हमें एक पंक्ति ड्रॉप आज एक मुक्त बोली के लिए!

en: Duration
hi_IN: अवधि

en: Edit
hi_IN: एडिट

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Email Address
hi_IN: ईमेल

en: Email Field
hi_IN: ईमेल क्षेत्र

en: Enable All Templates
hi_IN: सभी टेम्पलेट्स सक्षम करें

en: Enable Contact Support
hi_IN: समर्थन से संपर्क करें सक्षम करें

en: Enable Core Templates Only
hi_IN: केवल कोर टेम्पलेट्स सक्षम करें

en: Enable Help Button
hi_IN: सहायता बटन को सक्षम

en: Enable Help Tour
hi_IN: सहायता टूर सक्षम करें

en: Enable Help Video
hi_IN: सहायता वीडियो सक्षम करें

en: Enable Knowledge Base
hi_IN: ज्ञानकोष सक्षम करें

en: Enable Templates
hi_IN: टेम्पलेट्स सक्षम करें

en: Enable User Templates Only
hi_IN: उपयोगकर्ता टेम्पलेट्स केवल सक्षम करें

en: Enabled
hi_IN: सक्षम किया गया

en: Enter the ID of a site on the network whose templates should override core builder templates. Leave this field blank if you do not wish to override core templates.
hi_IN: नेटवर्क जिसका टेम्पलेट्स कोर बिल्डर टेम्पलेट्स ओवरराइड करना चाहिए पर एक साइट की आईडी दर्ज करें। इस क्षेत्र को खाली छोड़ दो आप कोर टेम्पलेट्स ओवरराइड करने के लिए इच्छा नहीं है।

en: Equal Heights
hi_IN: 
    समान हाइट्स

en: Error! A site with that ID doesn't exist.
hi_IN: त्रुटि! यही कारण है कि पहचान पत्र के साथ एक साइट मौजूद नहीं है।

en: Error! Please enter a number for the site ID.
hi_IN: त्रुटि! साइट आईडी के लिए एक नंबर डालें।

en: Error! Please enter an iframe for the video embed code.
hi_IN: त्रुटि! वीडियो के लिए एक iframe एम्बेड कोड दर्ज करें।

en: Error! You must have at least one feature of the help button enabled.
hi_IN: त्रुटि! आप मदद बटन सक्षम की कम से कम एक सुविधा होनी चाहिए।

en: Excerpt
hi_IN: अंश

en: Expand First Item
hi_IN: प्रथम वस्तु का विस्तार करें।

en: Expanded
hi_IN: विस्तारित

en: Facebook Button
hi_IN: फेसबुक बटन

en: Fade In On Hover
hi_IN: हॉवर पर फ़ेड इन

en: Featured Image
hi_IN: विशेष रुप से छवि

en: Featured Products
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित उत्पादों

en: Features Min Height
hi_IN: विशेषताएँ न्यूनतम ऊंचाई

en: Filter
hi_IN: फ़िल्टर करें

en: Flat
hi_IN: समतल

en: Font
hi_IN: फ़ॉन्ट

en: For example, if your number is 10%, your suffix would be "%".
hi_IN: उदाहरण के लिए, अपनी संख्या 10% है, तो आपके प्रत्यय "%" होगा।

en: For example, if your number is US$ 10, your prefix would be "US$ ".
hi_IN: उदाहरण के लिए, यदि आपका नंबर US $ 10 है, वर्ष उपसर्ग "US $" हो सकता है।

en: For more time-saving features and access to our expert support team, <a href="%s" target="_blank">upgrade today</a>.
hi_IN: टीम के लिए अधिक समय की बचत सुविधाओं और उपयोग करने के लिए हमारे विशेषज्ञ समर्थन, " लक्ष्य="_रिक्त">नवीनीकरण आज, <a href="%s" target="_blank">upgrade today</a>.

en: Form
hi_IN: प्रपत्र

en: Full Text
hi_IN: पूर्ण पाठ

en: Fullscreen Button
hi_IN: फुलस्क्रीन बटन

en: Gallery
hi_IN: गैलरी

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
hi_IN: अंगूठे

en: General
hi_IN: सामान्य

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Responsive layout enabled?"]
en: Enabled
hi_IN: सक्षम

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Show page heading?"]
en: Show
hi_IN: देखाए

en: Get Started
hi_IN: आरंभ करें

en: Gradient
hi_IN: ढाल

en: Grid
hi_IN: ग्रिड

en: HTML
hi_IN: एच टी एम एल (HTML)

en: Hamburger Icon
hi_IN: हैम्बर्गर चिह्न

en: Hamburger Icon + Label
hi_IN: हैम्बर्गर चिह्न + लेबल

en: Heading
hi_IN: शीर्षक

en: Heading Size
hi_IN: शीर्षक आकार

en: Heading Tag
hi_IN: शीर्षक टैग

en: Height
hi_IN: ऊंचाई

en: Help Button
hi_IN: मदद बटन

en: Help Button Settings
hi_IN: मदद बटन सेटिंग्स

en: Help Tour
hi_IN: सहायता टूर

en: Help Video
hi_IN: सहायता वीडियो

en: Help Video Embed Code
hi_IN: सहायता वीडियो एम्बेड कोड

en: Hide
hi_IN: छिपाना

en: Highlight
hi_IN: हाइलाइट

en: Horizontal
hi_IN: क्षैतिज

en: Horizontal Padding
hi_IN: कार्यक्षेत्र पैडिंग...

en: Host
hi_IN: होस्ट

en: Hour
hi_IN: समय

en: Hours
hi_IN: घंटे

en: Hover Color
hi_IN: हॉवर रंग

en: Hover Transition
hi_IN: हॉवर संक्रमण

en: ID
hi_IN: आईडी

en: Icon
hi_IN: चिह्न

en: Icon Colors
hi_IN: आइकन रंग

en: Icon Group
hi_IN: आइकन समूह

en: Icon Position
hi_IN: आइकन का स्थान

en: Icon Settings
hi_IN: चिह्न सेटिंग

en: Icon Structure
hi_IN: चिह्न संरचना

en: Icon Visibility
hi_IN: चिह्न दृश्यता

en: Icons
hi_IN: माउस को आइकनों

en: Icons for the main site must be managed in the network admin.
hi_IN: मुख्य साइट के लिए प्रतीक नेटवर्क व्यवस्थापक में प्रबंधित किया जाना चाहिए।

en: If your overall theme/images are lighter in color, light will display buttons in a darker color scheme and vice versa for dark.
hi_IN: अपने समग्र विषय / छवियों रंग में हल्का कर रहे हैं, तो प्रकाश अंधेरे के लिए एक गहरा रंग योजना है और इसके विपरीत में बटन को प्रदर्शित करेगा।

en: Image
hi_IN: छवि

en: Image Type
hi_IN: छवि प्रकार

[ctx: Image size.]
en: Large
hi_IN: बड़ा

[ctx: Image size.]
en: Medium
hi_IN: मध्यम

[ctx: Image type.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

[ctx: Indicator for global node templates.]
en: Global
hi_IN: वैश्विक

en: Inline
hi_IN: इनलाइन

en: Inside Bar
hi_IN: पट्टी के अंदर

en: Item
hi_IN: मद

en: Item Spacing
hi_IN: मद रिक्ति

en: Items
hi_IN: आइटम

en: Join the Community
hi_IN: समुदाय से जुड़ें

en: Knowledge Base
hi_IN: ज्ञानकोष

en: Knowledge Base URL
hi_IN: ज्ञानकोष यूआरएल

en: Label
hi_IN: लेबल

[ctx: Label size.]
en: Large
hi_IN: विशाल

[ctx: Label size.]
en: Medium
hi_IN: मध्यम

[ctx: Label size.]
en: Small
hi_IN: छोटा

en: Large
hi_IN: बड़ा

en: Launch Page Builder
hi_IN: पृष्ठ निर्माण उपकरण को प्रारम्भ करें

en: Layout
hi_IN: ख़ाका

en: Learn More
hi_IN: और जानें

en: Left
hi_IN: बायां

en: Left of Heading
hi_IN: शीर्षक के वाम

en: Left of Text and Heading
hi_IN: पाठ और शीर्षक के वाम

en: License
hi_IN: लाइसेंस

en: Light
hi_IN: हल्का

en: Line
hi_IN: लाइन

en: Line Height
hi_IN: पंक्ति ऊँचाई

en: Link
hi_IN: लिंक

en: Link Color
hi_IN: लिंक रंग

[ctx: Link type.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: List
hi_IN: सूची

en: Locked
hi_IN: लॉक्ड

[ctx: MailChimp list group.]
en: Groups
hi_IN: समूह

en: Manage Templates
hi_IN: टेम्पलेट्स प्रबंधित करें

en: Map
hi_IN: नक्शा

en: Max Content Width
hi_IN: मैक्स सामग्री की चौड़ाई

en: Medium
hi_IN: मध्यम

en: Menu
hi_IN: मेन्यू

en: Menu Alignment
hi_IN: मेनू संरेखण

en: Menu Background Color
hi_IN: मेनू पृष्ठभूमि रंग

en: Menu Background Color (Mobile)
hi_IN: मेनू पृष्ठभूमि रंग (मोबाइल)

en: Menu Button
hi_IN: मेनू बटन

en: Message
hi_IN: संदेश

en: Message Sent!
hi_IN: संदेश भेजा!

en: Message failed. Please try again.
hi_IN: संदेश में विफल रहा है। फिर कोशिश करें।

en: Minute
hi_IN: मिनटों

en: Minutes
hi_IN: मिनटों

en: Mobile Photo
hi_IN: मोबाइल तस्वीर

en: Mobile Text Colors
hi_IN: मोबाइल पाठ रंग

en: Module Saved!
hi_IN: मॉड्यूल बचाया!

[ctx: Module settings form tab. Display on mobile devices.]
en: Mobile
hi_IN: मोबाइल

en: Modules
hi_IN: मॉड्यूल

en: More Link
hi_IN: अधिक लिंक

en: More Link Text
hi_IN: अधिक लिंक पाठ

en: Multiple Products
hi_IN: कई उत्पाद

en: My Account
hi_IN: अपने खाता

en: NOTE:
hi_IN: ध्यान दें:

en: Name
hi_IN: नाम

en: Name Field
hi_IN: नाम फील्ड

en: Nav Position
hi_IN: नेविगेशन की स्थिति

en: Nav Type
hi_IN: नव प्रकार

[ctx: Nav type.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Navigation Arrows
hi_IN: नेविगेशन तीर

en: Navigational arrows allow the visitor to freely move through the images in your slideshow. These are larger arrows that overlay your slideshow images and are separate from the control bar navigational arrows.
hi_IN: नौवहन तीर आगंतुक स्वतंत्र रूप से अपने स्लाइड शो में चित्रों के माध्यम से स्थानांतरित करने के लिए अनुमति देते हैं। ये बड़े तीर है कि ओवरले अपनी छवियों स्लाइड शो और नौवहन तीर को नियंत्रित बार से अलग हो रहे हैं।

en: Need Some Help?
hi_IN: कुछ सहायता चाहिए?

en: Next
hi_IN: अगला

en: No
hi_IN: नहीं

en: No Photo
hi_IN: कोई तस्वीर

en: No Results Message
hi_IN: RightNo परिणाम संदेश

en: No Thanks
hi_IN: नहीं धन्यवाद

en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Number
hi_IN: संख्या

en: Number Background Color
hi_IN: संख्या पृष्ठभूमि का रंग

en: Number Border Radius
hi_IN: संख्या सीमा त्रिज्या

en: Number Color
hi_IN: संख्या का रंग

en: Number Counter
hi_IN: नंबर का मुकाबला

en: Number Position
hi_IN: संख्या में स्थिति

en: Number Prefix
hi_IN: संख्या उपसर्ग

en: Number Spacing
hi_IN: संख्या रिक्ति

en: Number Suffix
hi_IN: संख्या प्रत्यय

en: Number Type
hi_IN: संख्या के प्रकार

en: Number of Posts
hi_IN: पदों की संख्या

en: Number of Products
hi_IN: उत्पादों की संख्या

en: Number of seconds to complete the animation.
hi_IN: सेकंड की संख्या एनीमेशन पूरा करने के लिए।

en: Numbers
hi_IN: नंबर

en: Numbers + Circles
hi_IN: नंबर + मंडलियां

en: Numbers and Text
hi_IN: संख्याएँ और पाठ

en: OK
hi_IN: ठीक

en: Only Numbers
hi_IN: केवल संख्या

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this column.
hi_IN: वैकल्पिक। उपयोगकर्ताओं द्वारा इस मॉड्यूल को देखने के लिए आवश्यक <a%s>क्षमता</a> उल्लिखित करें।

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this row.
hi_IN: वैकल्पिक। उपयोगकर्ताओं द्वारा इस पंक्ति को देखने के लिए आवश्यक <a%s>क्षमता</a> उल्लिखित करें।

en: Order
hi_IN: ऑर्डर

en: Order By
hi_IN: क्रम चयन

en: Order Tracking
hi_IN: आदेश ट्रैकिंग

en: Overlay Enabled
hi_IN: ओवरले सक्षम

en: Overlay Hide
hi_IN: ओवरले मिटायें

en: Overlay Hide Delay
hi_IN: ओवरले मिटायें देरी

en: Override Core Templates
hi_IN: ओवरराइड कोर टेम्पलेट्स

en: Pagination Style
hi_IN: अंक लगाना शैली

[ctx: Pagination style.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Parent Category ID
hi_IN: जनक श्रेणी आईडी

en: Percent
hi_IN: प्रतिशत

en: Phone
hi_IN: फ़ोन

en: Phone Field
hi_IN: फील्ड फ़ोन

en: Photo Count
hi_IN: फोटो गणना

[ctx: Photo Crop.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Photo Link
hi_IN: फ़ोटो लिंक

en: Photo Size
hi_IN: फोटो का आकार

en: Photo Spacing
hi_IN: फोटो रिक्ति

[ctx: Photo size.]
en: Large
hi_IN: बड़ा

[ctx: Photo size.]
en: Medium
hi_IN: मध्यम

[ctx: Photo size.]
en: Small
hi_IN: छोटा

en: Photos
hi_IN: फोटो

en: Pinterest Button
hi_IN: Pinterest बटन

en: Play Button
hi_IN: खेलने के बटन

en: Playback
hi_IN: प्लेबैक

en: Please Wait...
hi_IN: कृपया प्रतीक्षा करें ...

en: Please enter a message.
hi_IN: संदेश दर्ज करें।

en: Please enter a subject.
hi_IN: एक विषय दर्ज करें।

en: Please enter a valid email address.
hi_IN: एक मान्य ईमेल address.you फिर से दर्ज करें।

en: Please enter a valid email.
hi_IN: एक मान्य ईमेल दर्ज करें।

en: Please enter a valid phone number.
hi_IN: एक वैध फोन नंबर दर्ज करें।

en: Please enter your name.
hi_IN: अपना नाम दर्ज करें।

en: Plugin Branding
hi_IN: ब्रांडिंग प्लगइन

en: Plugin Icon URL
hi_IN: चिह्न प्लगइन यूआरएल

en: Plugin Name
hi_IN: प्लगइन का नाम

[ctx: Plugin action link label.]
en: Upgrade
hi_IN: नवीनीकरण करें

[ctx: Plugin setup page: Delete icon set.]
en: Delete
hi_IN: मिटाना

[ctx: Plugin setup page: Modules.]
en: All
hi_IN: सभी

en: Plus sign
hi_IN: जोड़ का चिह्न

en: Popularity
hi_IN: लोकप्रियता

en: Post Hover Transition
hi_IN: पोस्ट हॉवर संक्रमण

en: Post Icon
hi_IN: पद चिह्न

en: Post Icon Color
hi_IN: पोस्ट चिह्न का रंग

en: Post Icon Position
hi_IN: पोस्ट आइकन का स्थान

en: Post Icon Size
hi_IN: पोस्ट चिह्न आकार

en: Post Info
hi_IN: पोस्ट जानकारी

en: Post Max Width
hi_IN: पोस्ट अधिकतम चौड़ाई

en: Post Spacing
hi_IN: पद रिक्ति

en: Post Types
hi_IN: पोस्ट प्रकार

en: Post Width
hi_IN: पोस्ट चौड़ाई

en: Posts
hi_IN: पदों

en: Posts Carousel
hi_IN: पदों हिंडोला

en: Posts Per Page
hi_IN: प्रति पेज के पोस्ट

en: Posts Slider
hi_IN: पोस्ट स्लाइडर

en: Price
hi_IN: मूल्य

en: Price Box
hi_IN: मूल्य बॉक्स

[ctx: Price features displayed in pricing box.]
en: Features
hi_IN: विशेषताएं

en: Pricing Boxes
hi_IN: मूल्य निर्धारण बक्से

en: Pricing Table
hi_IN: मूल्य निर्धारण तालिका

en: Product Category
hi_IN: उत्पाद श्रेणी

en: Product ID
hi_IN: उत्पाद श्रेणी

en: Product IDs
hi_IN: उत्पाद Id

en: Product Page
hi_IN: उत्पाद पृष्ठ

en: Products IDs
hi_IN: 	उत्पाद श्रेणी

en: Products Source
hi_IN: 	उत्पाद श्रेणी

en: Rating
hi_IN: रेटिंग

en: Read More
hi_IN: और पढ़ें

en: Ready to find out more?
hi_IN: और अधिक जानकारी प्राप्त करने के लिए तैयार हैं?

en: Recent Products
hi_IN: हाल ही में उत्पाद

en: Redirect
hi_IN: अनुप्रेषित

en: Remove
hi_IN: हटायें

en: Render a Countdown module.
hi_IN: मॉड्यूल उलटी गिनती करने के लिए प्रस्तुत करना।

en: Renders a WordPress menu.
hi_IN: एक WordPress मेनू प्रदान करता है।

en: Renders an animated number counter.
hi_IN: एक एनिमेटेड नंबर काउंटर बना देता है।

en: Right
hi_IN: बिल्कुल।

en: Right of Heading
hi_IN: शीर्षक का अधिकार

en: Right of Text and Heading
hi_IN: पाठ और शीर्षक का अधिकार

en: Rounded
hi_IN: गोल

en: Row Saved!
hi_IN: पंक्ति बचाया!

en: Sale Products
hi_IN: बिक्री उत्पाद

en: Save Branding
hi_IN: ब्रांडिंग सहेजें

en: Save Changes and Exit
hi_IN: परिवर्तन सहेजें और बाहर निकले

en: Save Help Button Settings
hi_IN: मदद बटन सेटिंग्स सहेजें

en: Save Icon Settings
hi_IN: सहेजें चिह्न सेटिंग

en: Save Template Settings
hi_IN: सहेजें टेम्पलेट सेटिंग्स

en: Save the current layout as a template that can be reused under <strong>Templates &rarr; Saved Templates</strong>.
hi_IN: के तहत <strong> टेम्पलेट्स और rarr पुन: उपयोग किया जा सकता है कि एक टेम्पलेट के रूप में वर्तमान लेआउट को बचाने; अपने टेम्पलेट्स </ strong>।

en: Saved Modules
hi_IN: सहेजें मॉड्यूल

en: Saved Rows
hi_IN: पंक्तियाँ सहेजें

en: Scale Down
hi_IN: स्केल नीचे

en: Scale Up
hi_IN: पैमाने को

en: Second
hi_IN: सेकंड

en: Seconds
hi_IN: सेकंड

en: Select
hi_IN: चुनें

en: Select File
hi_IN: फ़ाइल चुनें

en: Select a WordPress menu that you created in the admin under Appearance > Menus.
hi_IN: एक WordPress मेनू है कि आप के तहत सूरत> मेनू व्यवस्थापक में बनाया का चयन करें।

[ctx: Select a form a ActiveCampaign.]
en: Form
hi_IN: प्रपत्र

[ctx: Select the list type.]
en: Type
hi_IN: प्रकार

en: Send
hi_IN: भेजना

en: Send To Email
hi_IN: ईमेल पता को भेजें

en: Separator
hi_IN: सेपरेटर

en: Separator Color
hi_IN: सेपरेटर का आकार

en: Separator Size
hi_IN: सेपरेटर का आकार

en: Separator Type
hi_IN: सेपरेटर प्रकार

en: Service
hi_IN: सेवा

en: Show
hi_IN: प्रदर्शन

en: Show Arrows
hi_IN: शो तीर

en: Show Captions
hi_IN: शो कैप्शन

en: Show Dots
hi_IN: शो डॉट्स

en: Show Facebook
hi_IN: फेसबुक दिखाने

en: Show Featured Image?
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित छवि दिखाने?

en: Show Google+
hi_IN: शो Google+

en: Show Message
hi_IN: शो संदेश

en: Show Play/Pause
hi_IN: शो / रोकें

en: Show Saved Module Categories?
hi_IN: शो मॉड्यूल श्रेणियों को बचा लिया?

en: Show Saved Row Categories?
hi_IN: शो पंक्ति श्रेणियों को बचा लिया?

en: Show Separators
hi_IN: शो विभाजक

en: Show Time Separators
hi_IN: सेपरेटर प्रकार

en: Show Twitter
hi_IN: ट्विटर दिखाने

en: Show saved row, column and module categories as sections in the page builder sidebar. A new section will be created for category.
hi_IN: पेज बिल्डर साइडबार में वर्गों के रूप में सहेजे गए पंक्ति और मॉड्यूल श्रेणियाँ दिखाएँ। श्रेणी के लिए कोई नया अनुभाग बनाया जाएगा।

en: Sidebar
hi_IN: साइडबार

en: Single Product
hi_IN: एकल उत्पाद

en: Size
hi_IN: आकार

en: Skin Color
hi_IN: त्वचा का रंग

en: Slide
hi_IN: स्लाइड

en: Slide Down
hi_IN: नीचे स्लाइड

en: Slide Label
hi_IN: स्लाइड लेबल

en: Slide Settings
hi_IN: स्लाइड सेटिंग

en: Slide Up
hi_IN: स्लाइड ऊपर

en: Slider
hi_IN: स्लाइडर

en: Slider Controls
hi_IN: स्लाइडर नियंत्रण

en: Slides
hi_IN: स्लाइड्स

en: Slideshow
hi_IN: स्लाइड शो

[ctx: Slideshow transition type.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

[ctx: Slideshow transition.]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Social
hi_IN: सामाजिक

en: Social Button
hi_IN: सामाजिक बटन

en: Social Buttons
hi_IN: सामाजिक बटन

en: Something went wrong. Please check your entries and try again.
hi_IN: कुछ गलत हो गया। अपनी प्रविष्टियों की जाँच करें और फिर कोशिश करें।

en: Sort By
hi_IN: द्वारा सॉर्ट करें

en: Sort Direction
hi_IN: सॉर्ट दिशा

[ctx: Sort by.]
en: Default
hi_IN: डिफ़ॉल्ट

en: Source
hi_IN: स्रोत

en: Spacing
hi_IN: अंतर

en: Speed
hi_IN: गति

[ctx: Speed.]
en: Medium
hi_IN: मध्यम

en: Stacked
hi_IN: स्टैक्ड

en: Standard
hi_IN: मानक

en: Straight
hi_IN: सीधे

en: Structure
hi_IN: संरचना

en: Subject
hi_IN: विषय

en: Subject Field
hi_IN: विषय क्षेत्र

en: Submenu Icon
hi_IN: सबमेनू चिह्न

en: Submenu Icon click
hi_IN: सबमेनू चिह्न क्लिक करें

en: Subscribe Form
hi_IN: सदस्यता फार्म

en: Subscribe!
hi_IN: सदस्यता लें!

en: Success
hi_IN: सफलता

en: Success Action
hi_IN: सफलता की कार्रवाई

en: Success URL
hi_IN: सफलता यूआरएल

en: Tabs
hi_IN: टैब्स

en: Target URL
hi_IN: लक्ष्य URL

en: Template Exporter
hi_IN: टेम्पलेट निर्यातक

en: Template Settings
hi_IN: टेम्पलेट सेटिंग्स

[ctx: Template name.]
en: Blank
hi_IN: रिक्त

[ctx: Template name.]
en: Name
hi_IN: नाम

en: Templates
hi_IN: टेम्पलेट्स

en: Testimonial
hi_IN: गुणों का वर्ण-पत्र

en: Testimonials
hi_IN: प्रशंसापत्र

en: Text
hi_IN: टेक्स्ट

en: Text &amp; Photo
hi_IN: पाठ और; तस्वीर

en: Text &amp; Video
hi_IN: पाठ और; वीडियो

en: Text After Number
hi_IN: पाठ संख्या के बाद

en: Text Background Color
hi_IN: पाठ पृष्ठभूमि रंग

en: Text Background Height
hi_IN: पृष्ठभूमि पाठ ऊंचाई

en: Text Before Number
hi_IN: संख्या पहले पाठ

en: Text Colors
hi_IN: पाठ रंग

en: Text Hover Color
hi_IN: पाठ हॉवर रंग

en: Text Padding
hi_IN: पाठ पैडिंग

en: Text Position
hi_IN: पाठ स्थिति

en: Text Shadow
hi_IN: पाठ छाया

en: Text Width
hi_IN: पाठ चौड़ाई

en: Text to appear above the number. Leave it empty for none.
hi_IN: पाठ संख्या से ऊपर प्रकट करने के लिए। यह किसी के लिए खाली छोड़ दें।

en: Text to appear after the number. Leave it empty for none.
hi_IN: पाठ संख्या के बाद प्रकट करने के लिए। यह किसी के लिए खाली छोड़ दें।

en: Thanks for subscribing! Please check your email for further instructions.
hi_IN: ग्राहक बनने के लिए आपको धन्यवाद! आगे के निर्देशों के लिए अपने ईमेल की जाँच करें।

en: Thanks for your message! We’ll be in touch soon.
hi_IN: अपने संदेश के लिए धन्यवाद! हम संपर्क में जल्द ही हो जाएगा।

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
hi_IN: Beaver बिल्डर बूस्टर प्लगइन अपने मेजबान के साथ संगत नहीं है।

en: The Target URL field correlates to the page you would like your social icons to interface with. For example, if you show Facebook, the user will "Like" whatever you put in this field.
hi_IN: लक्ष्य URL फ़ील्ड पेज आप के साथ इंटरफेस करने के लिए अपने सामाजिक माउस चाहते हैं संबद्ध। उदाहरण के लिए, यदि आप फेसबुक दिखाने के लिए, उपयोगकर्ता होगा "की तरह" जो कुछ भी आप इस क्षेत्र में डाल दिया।

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
hi_IN: संरेखण कि कॉलआउट के भीतर सभी तत्वों के लिए लागू होगी।

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
hi_IN: शीर्षक से जो कुछ भी पाठ आप प्रत्येक छवि के लिए मीडिया मैनेजर में कैप्शन क्षेत्र में डाल खींचती है। कैप्शन SmugMug से सीधे खींच इसके अलावा, अगर आप अपनी गैलरी में सितंबर में कैप्शन है है।

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
hi_IN: रंग पाठ चयन के पीछे की पृष्ठभूमि पर ओवरले के लिए लागू होता है।

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
hi_IN: संपर्क प्रपत्र के लिए इस ई-मेल भेज देंगे। डिफ़ॉल्ट व्यवस्थापक ईमेल करने के लिए।

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
hi_IN: लिंक पूरे मॉड्यूल के लिए लागू होता है। नीचे कार्रवाई टाइप करने के लिए एक कॉल को चुनने का, इस लिंक वर्तमान पाठ या बटन के लिए इस्तेमाल किया जाएगा।

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
hi_IN: लिंक पूरे स्लाइड करने के लिए लागू होता है। नीचे कार्रवाई टाइप करने के लिए एक कॉल को चुनने का, इस लिंक वर्तमान पाठ या बटन के लिए इस्तेमाल किया जाएगा।

en: The max width that the content area will be within your slides.
hi_IN: अधिकतम चौड़ाई कि अपनी स्लाइड्स के भीतर सामग्री क्षेत्र होगा।

en: The position will move the content layout selections left or right or center of the thumbnail of the slide.
hi_IN: स्थिति सामग्री लेआउट चयन कदम होगा या सही है या स्लाइड के थंबनेल के केंद्र छोड़ दिया है।

en: The position will move the content layout selections left, right or bottom over the background of the slide.
hi_IN: स्थिति सामग्री लेआउट चयन छोड़ दिया, सही या नीचे स्लाइड की पृष्ठभूमि पर कदम होगा।

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
hi_IN: स्थिति सामग्री लेआउट चयन छोड़ दिया, सही या केंद्र स्लाइड की पृष्ठभूमि पर कदम होगा।

en: The total number of units for this counter. For example, if the Number is set to 250 and the Total is set to 500, the counter will animate to 50%.
hi_IN: इस काउंटर के लिए इकाइयों की कुल संख्या। उदाहरण के लिए, यदि संख्या 250 पर सेट है और कुल 500 के लिए निर्धारित है, काउंटर 50% करने के लिए चेतन जाएगा।

en: The type of border to use. Double borders must have a height of at least 3px to render properly.
hi_IN: सीमा के प्रकार का उपयोग करने के लिए। डबल सीमाओं ठीक से प्रस्तुत करने के लिए कम से कम 3px की ऊंचाई होना चाहिए।

en: Theme Branding
hi_IN: ब्रांडिंग थीम

en: Theme Company Name
hi_IN: कंपनी का नाम थीम

en: Theme Company URL
hi_IN: कंपनी थीम यूआरएल

en: Theme Description
hi_IN: थीम विवरण

en: Theme Name
hi_IN: विषय का नाम

en: Theme Screenshot URL
hi_IN: स्क्रीनशॉट थीम यूआरएल

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
hi_IN: यह आप पर या ऊपर पृष्ठभूमि चयन के अलावा सामग्री जोड़ने के लिए अनुमति देता है। सामग्री लेआउट के स्थान शैली टैब में चुना जा सकता है।

en: This field is required.
hi_IN: यह फ़ील्ड आवश्यक है.

en: This setting is for the entire background of your slide.
hi_IN: यह सेटिंग आपके स्लाइड की पूरी पृष्ठभूमि के लिए है।

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
hi_IN: यह सेटिंग सामग्री स्लाइडर की न्यूनतम ऊंचाई है। सामग्री स्वचालित रूप से ऊंचाई का विस्तार होगा।

en: This setting is the minimum height of the post slider. Content will expand the height automatically.
hi_IN: यह सेटिंग पोस्ट स्लाइडर की न्यूनतम ऊंचाई है। सामग्री स्वचालित रूप से ऊंचाई का विस्तार होगा।

en: Thumbs
hi_IN: अंगूठे

en: Thumbs Button
hi_IN: अंगूठे बटन

en: Thumbs Size
hi_IN: अंगूठे का आकार

en: Time
hi_IN: समय

en: Time Zone
hi_IN: समय क्षेत्र

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Tools
hi_IN: टूल

en: Top
hi_IN: शीर्ष

en: Top Rated Products
hi_IN: मुख्य रेटेड उत्पाद

en: Total
hi_IN: कुल

[ctx: Transition type.]
en: Slide
hi_IN: स्लाइड

en: Twitter Button
hi_IN: ट्विटर बटन

en: Type
hi_IN: प्रकार

en: URL
hi_IN: यूआरएल

en: Upgrade
hi_IN: नवीनीकरण करें

en: Upload Icon Set
hi_IN: अपलोड चिह्न सेट

en: Use Icon for Posts
hi_IN: पदों के लिए चिह्न का उपयोग

en: Use Main Photo
hi_IN: मुख्य तस्वीर का उपयोग

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
hi_IN: इस पृष्ठ पर सामग्री संपादित करने के लिए एक आसान ड्रैग-एण्ड-ड्रॉप बिल्डर का उपयोग करें।

en: Use this setting to enable or disable templates in the builder interface.
hi_IN: सक्षम या बिल्डर इंटरफ़ेस में टेम्पलेट्स निष्क्रिय करने के लिए इस सेटिंग का प्रयोग करें।

en: Use this setting to override core builder templates with your templates.
hi_IN: अपने टेम्पलेट्स के साथ कोर बिल्डर टेम्पलेट्स ओवरराइड करने के लिए इस सेटिंग का प्रयोग करें।

en: Use this to normalize the height of your boxes when they have different numbers of features.
hi_IN: इस का प्रयोग करें अपने बक्से की ऊंचाई सामान्य करने के लिए वे सुविधाओं की संख्या अलग है जब।

en: User Capability
hi_IN: उपयोगकर्ता की क्षमता

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता का नाम

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
hi_IN: सेकंड्स

en: Vertical
hi_IN: विस्तारित

en: Vertical Padding
hi_IN: कार्यक्षेत्र पैडिंग

en: Video
hi_IN: वीडियो

en: Visibility
hi_IN: दृश्यता

en: Welcome
hi_IN: स्वागत है

en: Where to display the number in relation to the bar.
hi_IN: जहां बार के संबंध में नंबर प्रदर्शित करने के लिए।

[ctx: Whether this is a global row, column or module.]
en: Global
hi_IN: वैश्विक

en: Wide
hi_IN: चौड़ा

en: Wide is for 1 column rows, compact is for multi-column rows.
hi_IN: वाइड 1 कॉलम पंक्तियों के लिए है, कॉम्पैक्ट बहु कॉलम पंक्तियों के लिए है।

en: Width
hi_IN: चौड़ाई

[ctx: Width.]
en: Auto
hi_IN: कार

en: Yes
hi_IN: हाँ

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
hi_IN: आप पाएंगे कि यदि वांछित मोबाइल उपकरणों पर स्लाइड या कोई तस्वीर के लिए बदल जाएगा एक अलग तस्वीर का चयन कर सकते हैं।

en: Your email
hi_IN: अपने ईमेल

en: Your message
hi_IN: अपने संदेश

en: Your name
hi_IN: आपके नाम

en: Your phone
hi_IN: अपने फोन

en: example@mail.com
hi_IN: एकाम्प्ले@मेल.कॉम

en: per Year
hi_IN: प्रति वर्ष
