BB-Plugin - en to fa translation catalogue (2159 entries)

en: "Add to Cart" Button
fa: دکمه‌ی “افزودن به سبد خرید”

en: "Equalize" sets the columns to have the same height as the largest column.
fa: با انتخاب گزینه هم‌اندازه، ارتفاع همگی ستون‌ها هم‌اندازه بلندترین ستون خواهد شد.

en: "I'm not a robot" checkbox (V2)
fa: چک باکس من ربات نیستم (نسخه دو)

en: "{message}" on line {line} of {file}.
fa: ‏“{message}” در خط {line} از {file}.

en: $ 0.00
fa: 0.00 دلار

en: % Comments
fa: % کامنت‌ها

[ctx: %1$s branded builder name. %2$s post type name.]
en: %1$s is currently active for this %2$s.
fa: %1$s در حال حاضری برای این %2$s‬ فعال است.

en: %d Audio File Selected
fa: فایل صوتی انتخاب شده

en: %d Audio Files Selected
fa: %d فایل های صوتی انتخاب شده

en: %d Photo Selected
fa: عکس انتخاب شد

en: %d Photos Selected
fa: %d عکس انتخاب شده است

en: %d item | %d items
fa[0]: ‫%d مورد

en: %s Settings
fa: تنظیمات %s

en: %s Shape
fa: ‏%s شی

en: %s Shape Style
fa: ‏%s طرح شی

[ctx: %s branded builder name.]
en: %s lets you drag and drop your layout on the frontend.
fa: ‫%s اجازه می دهد طرح بندی را بصورت گرفتن و رها کردن آیتم ها در بخش بیرونی سایت انجام دهید.

[ctx: %s branded builder name.]
en: Convert to %s
fa: تبدیل به %s

[ctx: %s branded builder name.]
en: Launch %s
fa: اجرای %s

en: %s custom icon | %s custom icons
fa[0]: %s آیکون اختصاصی

[ctx: %s is a time diff such as 1 day or 2 weeks.]
en: %s ago
fa: توسط: ‪%s

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Module
fa: ‏%s ماژول ذخیره شد

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Row
fa: ‏%s ردیف ذخیره شد

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Template
fa: ‏%s قالب ذخیره شد

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Template
fa: %s قالب

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match all %s except...
fa: با همه به جز %s مطابق است...

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match all related %s except...
fa: انتخاب همه موارد مرتبط به جز %s …

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match these %s...
fa: با اینها مطابق باشد ‪%s ‪…‬

[ctx: %s is the author name.]
en: By %s
fa: توسط: ‪%s

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s added to presets!
fa: ‏%s به تنظیم شده‌ها اضافه شد

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s is already a saved preset.
fa: ‏%s قبلاْ ذخیره شده است.

[ctx: %s is the singular post type name (e.g. page)]
en: Click here to edit content on this %s using an easy drag-and-drop builder.
fa: برای ویرایش آسان محتوا با گرفتن و رها کردن در صفحه ساز کلیک کنید %s.

[ctx: %s is the type of template.]
en: No %s templates found.
fa: هیج قالب %s یافت نشد.

[ctx: %s post type name.]
en: View %s
fa: مشاهده %s

[ctx: %s stands for author name.]
en: By %s
fa: توسط: ‪%s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: %s Settings
fa: ‏‪%‬s تنظیمات

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: Launch %s
fa: اجرای %s

[ctx: %s stands for custom branded \"Page Builder\" name.]
en: Switching to Text Editor mode will disable your %1$s layout until it is enabled again. Any edits made while in Text Editor mode will not be made on your %1$s layout. Do you want to continue?
fa: با تغییر به حالت متنی تنظیمات لایه %s شما به طور موقت غیرفعال می شوند. هر گونه تغییری که در حالت متنی به محتوای خود بدهید، در تنظیمات لایه %s شما اعمال نخواهد شد. آیا می خواهید ادامه دهید؟

[ctx: %s stands for either row or module.]
en: This is a global %s. Changes will appear everywhere it has been placed.
fa: این یک %s عمومی است. تغییرات شما باعث اعمال تغییر در تمامی مکان های آن اعمال خواهد شد.

[ctx: %s stands for form field label.]
en: Edit %s
fa: ویرایش %s

[ctx: %s stands for post/page title.]
en: Copy of %s
fa: کپی از ‪%‬s

[ctx: %s stands for the module alias key]
en: The module alias %s already exists! Please namespace your module aliases to ensure compatibility with Beaver Builder.
fa: نام مستعار ماژول %s در حال حاضر وجود دارد! برای اطمینان از سازگاری با صفحه ساز، لطفا نام مستعار ماژول خود را مجدد تنظیم کنید.

[ctx: %s stands for the module filename]
en: A module with the filename %s.php already exists! Please namespace your module filenames to ensure compatibility with Beaver Builder.
fa: ماژولی با نام %s.php در حال حاضر وجود دارد. با لحاظ کردن نام جدید در نام‌گذاری خود از ساز‌گاری با صفحه‌ساز مطمئن شوید.

[ctx: %s stands for widget slug.]
en: %s no longer exists.
fa: %s دیگر وجود ندارد.

[ctx: %s stands the post type name.]
en: View %s
fa: مشاهده %s

en: &amp;
fa:  و

en: --all switch used but bb-theme is not active. If using multisite bb-theme must be active on the root site.
fa: — تمام سوییچ ها استفاده شده ولی پوسته صفحه ساز فعال نشده است. اگر از پوسته های چند وب سایتی صفحه ساز استفاده می کنید، آن را در ریشه سایت فعال کنید.

en: 0 Comments
fa: هنوز کامنتی گذاشته نشده

en: 1 Column
fa: 1 ستونه

en: 1 Comment
fa: ۱ کامنت

en: 2 Columns
fa: 2 ستونه

en: 3 Columns
fa: 3 ستونه

en: 4 Columns
fa: 4 ستونه

en: 5 Columns
fa: 5 ستونه

en: 6 Columns
fa: 6 ستونه

en: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-facebook" target="_blank">Join the Beaver Builder's Group on Facebook</a>
fa: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-facebook" target="_blank">به گروه ما در فیس‌بوک بپیوندید</a>

en: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-slack" target="_blank">Join the Beaver Builder's Group on Slack</a>
fa: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-slack" target="_blank">به گروه صفحه‌ساز در برنامه اسلک بپیوندید</a>

en: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/forum" target="_blank">Join the Beaver Builder Forums</a>
fa: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/forum" target="_blank">به انجمن های ما بپیوندید</a>

en: <a%1$s>Sign in</a> to get your username and API key. <a%2$s>Signup</a> if you don't have a GoDaddy Email Marketing account.
fa: ‏<a%1$s>وارد شوید</a> جهت دریافت نام کاربری و کلید API خود <a%2$s>ثبت نام کنید</a>

en: <strong>Note</strong>: These settings apply to all posts and pages.
fa: نکته: این تنظیمات به همه پست ها و صفحات اعمال می شود.

en: A CSS and JavaScript file is dynamically generated and cached each time you create a new layout. Sometimes the cache needs to be refreshed when you migrate your site to another server or update to the latest version. If you are running into any issues, please try clearing the cache by clicking the button below.
fa: یک فایل CSS و JavaScript بصورت اتومات در زمان ساخت هر لایه جدیدی ساخته می شود. بعضی اوقات کش نیاز دارد در زمان آپدیت یا انتقال سایت به سرور دیگر نوسازی شود. اگر با مشکلی مواجه شدید دکمه پایین را امتحان کنید، شاید با خالی کردن کش مشکل حل می شود.

en: A WYSIWYG text editor.
fa: ویرایشگر دیداری

en: A class that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
fa: یک Class یکتا که بر HTML این ستون اعمال خواهد شد. باید با یک حرف شروع شود و میتواند شامل خط‌تیره، خط‌تیره‌ی بلند، حرف و یا عدد باشد. بدون فاصله.

en: A class that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
fa: یک Class یکتا که بر HTML این ستون اعمال خواهد شد. باید با یک حرف شروع شود و میتواند شامل خط‌تیره، خط‌تیره‌ی بلند، حرف و یا عدد باشد. بدون فاصله.

en: A class that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
fa: یک Class یکتا که بر HTML این ردیف اعمال خواهد شد. باید با یک حرف شروع شود و میتواند شامل خط‌تیره، خط‌تیره‌ی بلند، حرف و یا عدد باشد. می توانید چند Class را با فاصله از هم جدا کرده و وارد کنید.

[ctx: A client account in Campaign Monitor.]
en: Client
fa: مشتری

en: A comma separated list of tags.
fa: لیستی از کلیدواژه‌هایی که با کاما ( , ) از هم جدا باشند.

[ctx: A comma separated list of tags.]
en: Tags
fa: کلیدواژه‌ها

en: A comma-separated list of Product Category IDs to include. Leave blank to include all Product Categories.
fa: لیست دسته بندی محصولات مورد نظر خود را با وارد کردن آیدی آنها و جداسازی با , وارد کنید. اگر می خواهید همه دسته بندی‌ها را شامل کنید این بخش را خالی بگذارید.

en: A divider line to separate content.
fa: خط جدا کننده برای جدا کردن محتوا.

en: A drag and drop frontend WordPress page builder plugin that works with almost any theme!
fa: یک صفحه‌ساز حرفه‌ای وردپرس که به راحتی با هر پوسته مورد نظر شما سازگار است.

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
fa: یک عنوان و یک متن کوتاه به همراه لینک و آیکون و عکس اختیاری.

[ctx: A keyboard shortcut with no label given]
en: Untitled Shortcut
fa: میانبر بدون عنوان

en: A label that will applied and used in the UI for easy identification.
fa: یک لیبل که برای استفاده و اعمال در طراحی بهتر استفاده می‌شود.

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
fa: یک برچسب برای شناسایی این اسلاید در برگه تنظیمات اسلایدر محتوا.

en: A link to the thumbnail image file.
fa: یک لینک شود به فایل عکس بندانگشتی

[ctx: A list of subscribers group from a Mailrelay account.]
en: Group
fa: گروه

en: A photo that will be displayed if the video fails to load.
fa: تصویری که که در صورت نمایش داده نشدن ویدئو نمابش داده می شود.

[ctx: A signup form from your GoDaddy Email Marketing account.]
en: Form
fa: فرم

en: A simple call to action button.
fa: دکمه فراخوانی ساده

en: A simple list of items.
fa: یک لیست ساده از موارد.

en: A simple pricing table generator.
fa: سازنده ساده‌ی جدول قیمت‌گذاری

[ctx: A tag to add to contacts in Drip when they subscribe.]
en: Tags
fa: برچسب ها

[ctx: A tag to add to contacts in Hatchbuck when they subscribe.]
en: Tag
fa: برچسب (تگ)

en: A unique ID that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
fa: یک ID یکتا که بر HTML این ستون اعمال خواهد شد. باید با یک حرف شروع شود و میتواند شامل خط‌تیره، خط‌تیره‌ی بلند، حرف و یا عدد باشد. بدون فاصله.

en: A unique ID that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
fa: یک ID یکتا که بر HTML این ماژول اعمال خواهد شد. باید با یک حرف شروع شود و میتواند شامل خط‌تیره، خط‌تیره‌ی بلند، حرف و یا عدد باشد. بدون فاصله.

en: A unique ID that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
fa: یک ID یکتا که بر HTML این ردیف اعمال خواهد شد. باید با یک حرف شروع شود و میتواند شامل خط‌تیره، خط‌تیره‌ی بلند، حرف و یا عدد باشد. بدون فاصله.

en: A unique identifier for the Button Group. This helps in accessibility.
fa: شناسه منحصر به فرد برای گروه دکمه ها. این به قابلیت دسترسی کمک می کند.

en: A very simple contact form.
fa: فرم تماس بسیار ساده.

en: A video from YouTube or Vimeo to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
fa: ویدیویی از YouTube یا Vimeo برای استفاده به عنوان پس زمینه این ردیف وارد کنید. اکثر مرورگرهای مدرن از این امکان پشتیبانی می کنند.

en: A video in the MP4 format to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
fa: ویدیو پس زمینه را با فرمت MP4 برای نمایش در پس زمینه این ردیف انتخاب کنید. اغلب مرورگرهای به روز این امکان را پشتیبانی می کنند.

en: A video in the MP4 format. Most modern browsers support this format.
fa: یک فایل ویدیویی با فرمت MP4. اکثر مرورگرهای مدرن این فرمت را پشتیبانی می‌کنند.

en: A video in the MP4 to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
fa: استفاده از یک فیلم MP4 برای استفاده در پس‌زمینه این ردیف. اکثر مرورگرهای امروزی این امکان را پشتیبانی می‌کنند.

en: A video in the WebM format to use as fallback. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
fa: یک ویدیو با فرمت WebM را به عنوان پشتیبان استفاده کنید. این فرمت برای پخش کردن در مرورگرهایی مثل فایرفاکس و اپرا می‌تواند ضروری باشد.

en: A video in the WebM format to use as the background of this row. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
fa: ویدیو پس زمینه را با فرمت WebM برای نمایش در پس زمینه این ردیف انتخاب کنید. این فرمت برای پخش کردن در مرورگرهایی مثل فایرفاکس و اپرا می‌تواند ضروری باشد.

en: API Key
fa: کلید API

en: API Token
fa: کلید API

en: API URL
fa: آدرس لینک API

en: API Username
fa: نام کاربری API

en: API should be enabled in your Mautic application.
    					Go to Mautic Configuration / API Settings and set `API enabled` to `Yes`, set `Enable HTTP basic auth` to `Yes` . Save changes.
fa: ‏API برنامه Mautic شما باید فعال شود.

en: APP ID
fa: آیدی  برنامه

en: Above Bar
fa: بالای میله

en: Above Content
fa: بالای محتوا

en: Above Heading
fa: بالای عنوان

en: Above Text
fa: بالای متن

en: Above Title
fa: بالای عنوان

en: Accent Color
fa: شدت رنگ

en: Accent Text Color
fa: شدت رنگ متن

en: Access Token
fa: کد دسترسی

en: Accordion
fa: آکاردئون

en: Account
fa: حساب کاربری

en: Account ID
fa: ‏ID اکانت

en: Account Name
fa: نام کاربری

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: An account with that name already exists.
fa: خطا: حسابی با این نام از قبل وجود دارد.

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing account name.
fa: خطا: نام حساب قابل شناسایی نیست.

en: Action
fa: عمل

en: Actions
fa: اقدام ها

en: Active Color
fa: رنگ فعال

en: Active Icon
fa: آیکون فعال

en: Active!
fa: فعال

en: Add
fa: افزودن

en: Add Account...
fa: افزودن حساب

en: Add Audio Files
fa: اضافه کردن فایل های صوتی

en: Add Button
fa: اضافه کردن دکمه

en: Add Content
fa: افزودن محتوا

en: Add Icon
fa: افزودن آیکون

en: Add Item
fa: افزودن بخش

en: Add List Item
fa: آفزودن آیتم لیست

en: Add More Content
fa: افزودن محتوای بیشتر

en: Add New
fa: افزودن جدید

en: Add Photos
fa: افزودن تصاویر

en: Add Pricing Box
fa: افزودن جعبه قیمت گذاری

en: Add Rows
fa: اضافه کردن ردیف ها

en: Add Testimonial
fa: افزودن دیدگاه مشتری

en: Add a color preset first.
fa: لطفا ابتدا یک رنگ پیش فرض وارد کنید.

en: Add a menu
fa: افزودن یک منو

en: Add multi-column rows, adjust spacing, add backgrounds and more by dragging and dropping row layouts onto the page.
fa: می توانید ردیف های متعدد، فاصله ها، و پس زمینه ها را اضافه کرده و قالب های مختلف را به قالب خود اضافه کنید.

en: Add new builder content using the form below.
fa: با استفاده از فرم زیر متن جدید بسازید.

en: Add new content by dragging and dropping modules or widgets into your row layouts or to create a new row layout.
fa: ماژول ها و ویجت ها را با گرفتن و رها کردن در لایه های خود اضافه کنید.

en: Add your %1$s on %2$s to spread the love.
fa: ‏%1$s خود را به %2$s اضافه کنید تا عشق را گسترش بدین!

en: Additional modules: Contact Form, Tabs, Slider, Pricing Table, Map, Blog Posts, Subscribe Form, Social Icons, and many more.
fa: ماژول های اضافی: فرم ارتباط، زبانه ها، اسلایدر، جدول قیمت، نقشه، نوشته های وبلاگ، فرم اشتراک، آیکون های اجتماعی و بسیاری دیگر.

en: Address
fa: آدرس

en: Adds a simple subscribe form to your layout.
fa: فرم ساده عضویت به طرح شما می فزاید

en: Admin
fa: مدیر سایت

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Advanced Modules
fa: ماژول های پیشرفته

en: Advanced Spacing
fa: فاصله پیشرفته

en: After Text
fa: بعد از متن

en: Ajax Result
fa: نتیجه AJAX

en: Align
fa: تراز

en: Alignment
fa: چیدمان

en: All
fa: همه

en: All Structured Data fields are required.
fa: تمام فیلدهای داده ضروری است.

en: All rows will default to this width. You can override this and make a row full width in the settings for each row.
fa: همه‌ی ردیف‌ها این عرض را خواهند داشت. شما می‌توانید این تنظیم را بطور انحصاری برای هر ردیف در بخش تنظیماتش سفارشی کنید.

en: Allow users to login/out.
fa: به کاربران اجازه ورود / خروج را بدهید.

en: Along with access to our expert support team, the premium versions of Beaver Builder are packed with more features to save you time and make building websites easier!
fa: در کنار برخورداری از پشتیبانی تیم حرفه ای ما، نسخه های پولی صفحه ساز مجموعه ای از امکانات بیشتری در اختیارتان می گذارد که به کمک آنها در زمان کمتر و با راحتی بیشتری وب سایت هایتان را بسازید.

en: Alpha
fa: نسخه رسمی

en: Alpha Feedback
fa: بازخورد

en: Alphabetic (Lower)
fa: الفبایی(حروف کوچک)

en: Alphabetic (Upper)
fa: الفبایی (حروف بزرگ)

en: Always
fa: همیشه

en: Always Visible
fa: همیشه قابل مشاهده

en: An animated testimonials area.
fa: بخش دیدگاه مشتریان

[ctx: An email campaign from your GetDrip account.]
en: Campaign
fa: کمپین

[ctx: An email campaign from your Ontraport account.]
en: Campaign
fa: کمپین

[ctx: An email list from ActiveCampaign.]
en: List
fa: لیست

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: Group
fa: گروه

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: List
fa: لیست

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: Select Tag
fa: برچسب را انتخاب کنید

[ctx: An email list from third party provider.]
en: List
fa: لیست

[ctx: An email workflow from your GetDrip account.]
en: Workflow
fa: فضای کاری

en: An image must be specified for the Lightbox to work.
fa: برای کار با لایت باکس باید یک تصویر مشخص شود.

en: Animation
fa: انیمیشن

en: Animation Delay
fa: تاخیر در شروع متحرک سازی

en: Animation Speed
fa: سرعت تصویر متحرک

[ctx: Animation style.]
en: Bounce
fa: پرش

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Down
fa: پرش پایین

[ctx: Animation style.]
en: Bounce In
fa: پرش داخل

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Left
fa: پرش چپ

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Right
fa: پرش راست

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Up
fa: پرش بالا

[ctx: Animation style.]
en: Fade
fa: محو شدن

[ctx: Animation style.]
en: Fade Down
fa: محو شدن پایین

[ctx: Animation style.]
en: Fade In
fa: محو شدن

[ctx: Animation style.]
en: Fade Left
fa: محو شدن به چپ

[ctx: Animation style.]
en: Fade Right
fa: محو شدن به راست

[ctx: Animation style.]
en: Fade Up
fa: محو شدن بالا

[ctx: Animation style.]
en: Fancy
fa: بامزه

[ctx: Animation style.]
en: Flash
fa: فلاش

[ctx: Animation style.]
en: Flip
fa: چرخش

[ctx: Animation style.]
en: Flip Horizontal
fa: چرخش افقی

[ctx: Animation style.]
en: Flip Vertical
fa: چرخش عمودی

[ctx: Animation style.]
en: Jack in the Box
fa: جک داخل جعبه

[ctx: Animation style.]
en: Jello
fa: جللو

[ctx: Animation style.]
en: Light Speed
fa: سرعت سبک

[ctx: Animation style.]
en: None
fa: هیچ کدام

[ctx: Animation style.]
en: Pulse
fa: پالس

[ctx: Animation style.]
en: Roll In
fa: رول خوردن

[ctx: Animation style.]
en: Rotate
fa: جرخش

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Down Left
fa: چرخش پایین چپ

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Down Right
fa: چرخش پایین راست

[ctx: Animation style.]
en: Rotate In
fa: جرخش داخل

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Up Left
fa: چرخش بالا چپ

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Up Right
fa: چرخش بالا راست

[ctx: Animation style.]
en: Rubber Band
fa: دستبند لاستیکی

[ctx: Animation style.]
en: Shake
fa: تکون خوردن

[ctx: Animation style.]
en: Slide
fa: اسلاید عمودی

[ctx: Animation style.]
en: Slide Down
fa: اسلاید از بالا

[ctx: Animation style.]
en: Slide Left
fa: اسلاید از راست

[ctx: Animation style.]
en: Slide Right
fa: اسلاید از چپ

[ctx: Animation style.]
en: Slide Up
fa: اسلاید از پايين

[ctx: Animation style.]
en: Swing
fa: تاب خوردن

[ctx: Animation style.]
en: Tada
fa: تادا

[ctx: Animation style.]
en: Wobble
fa: وابل

[ctx: Animation style.]
en: Zoom
fa: زوم

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Down
fa: زوم پایین

[ctx: Animation style.]
en: Zoom In
fa: زوم داخلی

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Left
fa: زوم چپ

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Right
fa: زوم راست

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Up
fa: زوم بالا

en: App ID
fa: آیدی  برنامه

en: App Password
fa: پسورد برنامه

en: Append New Layout
fa: افزودن طراحی جدید

en: Apply
fa: اعمال

en: Apply Tag
fa: اعمال برچسب

en: Apply padding to all buttons. This can be overridden in the individual button settings.
fa: فاصله داخلی را روی همه دکمه ها اعمال کنید. این را می توان در تنظیمات جداگانه دکمه لغو کرد.

en: Archive
fa: بایگانی

en: Are you sure you want to remove this account? Other modules that are connected to it will be affected.
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این اکانت را حذف کنید؟ ماژول های دیگری که به آن متصل هستند دچار تغییر خواهند شد.

en: Are you sure?
fa: آیا اطمینان دارید؟

en: Armenian Numerals (Lower)
fa: اعداد ارمنی (حروف کوچک)

en: Armenian Numerals (Upper)
fa: اعداد ارمنی(حروف بزرگ)

en: Arrow Color
fa: رنگ فلش

en: Arrows
fa: فِلش‌ها

en: Arrows Background Color
fa: رنگ پس زمینه فلش ها

en: Arrows Background Style
fa: طرح پس زمینه فلش ها

en: Arrows Color
fa: رنگ فلش ها

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. This ID can be found by hovering on the category in the categories area under Products and looking in the URL that is displayed in your browser. The ID will be the only number value in the URL.
fa: در هنگام اضافه کردن دسته‌های محصولات در ووکامرس در بخش محصولات ووکامرس، هر دسته‌بندی یک ID دارد که بایستی وارد شود. این ID را می‌توانید در بخش دسته‌بندی‌های کالاها در ووکامرس پیدا کنید. می توانید چند دسته را با ‪,‬ وارد کنید.

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Categories area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
fa: در هنگام اضافه کردن دسته‌های محصولات در ووکامرس در بخش محصولات ووکامرس، هر دسته‌بندی یک ID دارد که بایستی وارد شود. این ID را می‌توانید در بخش دسته‌بندی‌های کالاها در ووکامرس پیدا کنید. می توانید چند دسته را با ‪,‬ وارد کنید.

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute and you can add several here separated by a comma.
fa: در هنگام اضافه کردن محصولات در ووکامرس در بخش کالاهای ووکامرس، هر محصول یک ID اختصاصی خواهد داشت. این نامک‌ها را می‌توانید با رفتن به بخش کالاها و دیدن کالا پیدا کنید. ID محصول اولین ویژگی خواهد بود و شما می‌توانید در اینجا چند ID وارد کنید و آن‌ها را با ‪,‬ جدا کنید.

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute.
fa: در هنگام اضافه کردن محصولات در ووکامرس در بخش کالاهای ووکامرس، هر محصول یک ID اختصاصی خواهد داشت. این نامک‌ها را می‌توانید با رفتن به بخش کالاها و دیدن کالا پیدا کنید. ID محصول اولین ویژگی خواهد بود.

en: Ascending
fa: صعودی

en: Attachment
fa: فایل ضمیمه

en: Audio
fa: صوت

en: Audio File Selected
fa: فایل صوتی انتخاب شده

en: Audio Files Selected
fa: فایل های صوتی انتخاب شده

en: Audio Type
fa: نوع صوت

en: Author
fa: نویسنده

en: Authorization Code
fa: کد شناسایی

en: Authors
fa: نویسنده‌ها

en: Auto
fa: خودکار

en: Auto Play
fa: پخش خودکار

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
fa: خودکار به پوشش اجازه خواهد داد که هرچقدر که متن طول دارد کشیده شود. 100% پوشش را به بالا و پایین اسلاید فیت خواهد کرد.

en: Autoselect Parent
fa: انتخاب اتومات مادر

en: Available Downloads
fa: دانلودهای در دسترس

en: BB Core Templates
fa: پوسته‌های اصلی صفحه‌ساز

en: Background
fa: پس زمینه

en: Background Animation
fa: انیمیشن پیش زمینه

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Background Embedded Code
fa: کد جاسازی شده پس زمینه

en: Background Gradient
fa: گرادیانت پس زمینه

en: Background Height
fa: ارتفاع پس زمینه

en: Background Hover Color
fa: رنگ هاور پس زمینه

en: Background Layout
fa: طرح بندی پس‌زمینه

en: Background Overlay
fa: روکش پس زمینه

en: Background Parallax
fa: پس زمینه پارالاکس

en: Background Photo
fa: عکس پس زمینه

en: Background Slideshow
fa: پس زمینه اسلایدشو

en: Background Style
fa: طرح پیش زمینه

en: Background Video
fa: ویدئو پس زمینه

en: Background Video Code
fa: کد ویدئوی پس‌زمینه

[ctx: Background height.]
en: Auto
fa: خودکار

[ctx: Background repeat.]
en: Horizontal
fa: افقی

[ctx: Background repeat.]
en: None
fa: هیچ کدام

[ctx: Background repeat.]
en: Tile
fa: کاشی مانند

[ctx: Background repeat.]
en: Vertical
fa: عمودی

[ctx: Background scale.]
en: None
fa: هیچ کدام

[ctx: Background type.]
en: Color
fa: رنگ

[ctx: Background type.]
en: Embedded Code
fa: کد تعبیه شده

[ctx: Background type.]
en: Gradient
fa: گرادینت

[ctx: Background type.]
en: None
fa: هیچ کدام

[ctx: Background type.]
en: Parallax
fa: پارالاکس

[ctx: Background type.]
en: Photo
fa: عکس

[ctx: Background type.]
en: Slideshow
fa: اسلایدشو

[ctx: Background type.]
en: Video
fa: ویدئو

en: Backgrounds
fa: پس‌زمینه ها

en: Bar Background Color
fa: رنگ پس‌زمینه میله

en: Bar Foreground Color
fa: رنگ پیش زمینه میله

en: Bar Height
fa: ارتفاع نوار

en: Bar Styles
fa: طرح های میله

en: Bars
fa: میله ای

en: Bars Counter
fa: شمارنده میله ای

en: Base Font Size
fa: اندازه فونت پایه

en: Basic
fa: ماژول‌های پایه

en: Basic Modules
fa: ماژول‌های پایه

en: Be sure to add your license key for access to updates and new features.
fa: جهت دسترسی به آپدیت ها و امکانات جدید مطمئن شوید که کلید اعتباری خود را وارد کنید.

en: Beautiful pre-made layout templates.
fa: طرح های زیبا از پیش ساخته شده به شکل قالب های آماده.

en: Beaver Builder
fa: صفحه ساز

en: Beaver Builder (Lite version)
fa: صفحه ساز Beaver Builder (نسخه رایگان)

en: Beaver Builder Core Templates
fa: پوسته‌های اصلی صفحه‌ساز Beaver Builder

en: Beaver Builder Plugin
fa: افزونه صفحه ساز

en: Beaver Builder activated! <a%s>Click here</a> to enable remote updates.
fa: صفحه ساز فعال شد! برای فعال سازی به روز رسانی از راه دور <‪/‬a>اینجا کلیک کنید.<a‪%‬s>

en: Beaver Builder activated! <a%s>Click here</a> to get started.
fa: صفحه ساز فعال شد! برای فعال سازی <‪/‬a>اینجا کلیک کنید.<a‪%‬s>

en: Beaver Builder caught the following JavaScript error. If Beaver Builder is not functioning as expected the cause is most likely this error. Please help us by disabling all plugins and testing Beaver Builder while reactivating each to determine if the issue is related to a third party plugin.
fa: صفحه‌ساز دچار خطای جاوا اسکریچت زیر شده است. اگر صفحه‌ساز کار نمی‌کند به احتمال زیاد به‌خاطر این خطا است. همه‌ی افزونه‌های موجود را غیر فعال کنید و دوباره تلاش کنید. شاید این خطا به‌خاطر تداخل افزونه‌ها باشد.

en: Beaver Builder may not be functioning correctly as it does not have permission to write files to the WordPress uploads directory on your server. Please update the WordPress uploads directory permissions before continuing or contact your host for assistance.
fa: صفحه ساز ممکن است به درستی کار نکند، به این خاطر که دسترسی کافی برای ذخیره فایل‌ها بر روی سرور در پوشه آپلود وردپرس را ندارد. لطفاً قبل از ادامه کار سلطح دسترسی این پوشه را تغییر داده و یا با مدیر هاستینگ خود تماس بگیرید.

en: Beaver Builder updates issue!!
fa: در به روزرسانی Beaver Builder موردی پیش آمد!!

en: Before Text
fa: قبل متن

en: Below Bar
fa: زیر میله

en: Below Heading
fa: زیر عنوان

en: Below Photo
fa: زیر عکس

en: Below Row
fa: زیر ردیف

en: Below Text
fa: زیر متن

en: Best Selling Products
fa: پرفروش ترین محصولات

en: Beta
fa: آزمایشی

en: Beta Feedback
fa: بازخورد آزمایشی

en: BigCommerce Products
fa: محصولات BigCommerce

en: Billing Option 1
fa: آپشن اول جزئیات صورتحساب

en: Billing Option 2
fa: آپشن دوم جزئیات صورتحساب

en: Blank
fa: خالی

en: Blinds
fa: پرده ای

en: Blur
fa: مات

en: Bold
fa: برجسته

en: Bold Italic
fa: پهن و ایتالیک

en: Border
fa: حاشیه

en: Border Around List
fa: حاشیه دور لیست

en: Border Color
fa: رنگ حاشیه

en: Border Hover
fa: حاشیه در زمان لمس

en: Border Hover Color
fa: رنگ حاشیه در زمان لمس

en: Border Size
fa: سایز کادر

en: Border Style
fa: طراحی حاشیه

en: Border Type
fa: نوع حاشیه

en: Border Width
fa: ضخامت حاشیه

[ctx: Border size.]
en: Large
fa: بزرگ

[ctx: Border size.]
en: Medium
fa: متوسط

[ctx: Border size.]
en: Small
fa: کوچک

[ctx: Border type.]
en: Dashed
fa: خط‌ چین شده

[ctx: Border type.]
en: Dotted
fa: نقطه ‌چین شده

[ctx: Border type.]
en: Double
fa: دو خطی

[ctx: Border type.]
en: Solid
fa: یکدست

en: Bottom
fa: پایین

en: Bottom Center
fa: وسط سمت پایین

en: Bottom Left
fa: پایین سمت چپ

en: Bottom Right
fa: پایین سمت راست

en: Bottom Shape Layer
fa: لایه شی پایینی

en: Box Border
fa: حاشیه جعبه

en: Box Color
fa: رنگ جعبه

en: Box Shadow
fa: سایه جعبه

en: Box Top Margin
fa: فاصله بالا جعبه

en: Boxes
fa: جعبه ها

en: Boxes Grow
fa: جعبه های بزرگ‌شونده

en: Branding
fa: برندینگ

en: Breakpoint
fa: نقطه تغییر شکل

en: Build your own custom modules.
fa: ماژول های سفارشی خودتان را بسازید.

en: Builder
fa: سازنده

en: Builder Access
fa: دسترسی صفحه ساز

en: Builder Admin
fa: ادمین (مدیر) سازنده

en: Builder Admin Menu
fa: نقش های انتخاب شده اجازه دسترسی به منو صفحه ساز را خواهند داشت.

en: Builder CSS/JS
fa: سازنده CSS / JS

en: Builder Settings
fa: تنظیمات صفحه ساز

en: Button
fa: دکمه

en: Button Align
fa: چیدمان دکمه

en: Button Background
fa: پس زمینه دکمه

en: Button Background Animation
fa: انیمیشن پیش زمینه دکمه

en: Button Background Color
fa: رنگ پس زمینه دکمه

en: Button Background Hover Color
fa: رنگ پس زمینه دکمه در حالت لمس

en: Button Background Style
fa: طرح پس زمینه دکمه

en: Button Border
fa: حاشیه دکمه

en: Button Border Hover Color
fa: رنگ حاشیه دکمه در حالت لمس

en: Button Group
fa: گروه دکمه

en: Button Group Label
fa: برچسب گروه دکمه

en: Button Icon
fa: آیکون دکمه

en: Button Icon Position
fa: موقعیت آیکون دکمه

en: Button Icon Visibility
fa: نمایش آیکون دکمه

en: Button Link
fa: لینک دکمه

en: Button Only
fa: فقط دکمه

en: Button Padding
fa: فاصله داخلی دکمه

en: Button Spacing
fa: فاصله از پایین

en: Button Style
fa: استایل دکمه

en: Button Text
fa: متن دکمه

en: Button Text Color
fa: رنگ متن دکمه

en: Button Text Hover Color
fa: رنگ متن دکمه در حالت لمس

en: Button Typography
fa: نوشتار دکمه

en: Button URL
fa: آدرس لینک دکمه

en: Button Width
fa: عرض دکمه

en: Buttons
fa: دکمه‌ها

en: Buy Now
fa: هم اکنون ارتقاء دهید!

en: CSS
fa: کد CSS

en: CSS Class
fa: کد CSS

en: CSS Selector
fa: انتخاب کننده CSS

en: Cache
fa: نهانگاه

en: Cache Clearing Tool
fa: برنامه پاک کننده کش

en: Call to Action
fa: فراخوانی برای عمل

[ctx: Call to action.]
en: None
fa: هیچ کدام

en: Callout
fa: اعلان

en: Cancel
fa: انصراف

en: Captcha
fa: کپچا

en: Caption
fa: شرح

en: Caption Button
fa: شرح دکمه

en: Caption Typography
fa: تایپوگرافی توضیح

en: Carousel Item
fa: آیتم کروسل

en: Cart
fa: سبد خرید

en: Cart Icon
fa: آیکون سبد خرید

en: Categories
fa: موضوعات

en: Category
fa: دسته بندی

en: Category ID
fa: شناسه دسته بندی

en: Category Slug
fa: متغییر دسته بندی

en: Center
fa: وسط

en: Center Bottom
fa: وسط سمت پایین

en: Center Center
fa: وسط وسط

en: Center Left
fa: وسط سمت چپ

en: Center Right
fa: وسط سمت راست

en: Center Top
fa: وسط سمت بالا

en: Centered + Inline Logo
fa: وسط چین با لوگو خطی

en: Change Template
fa: تغییر قالب

en: Change Templates
fa: تغییر قالب ها

en: Change UI Brightness
fa: تغییر قالب ها

en: Changes Discarded
fa: تغییرات اعمال نشد

en: Changes being published
fa: ایمیل (منتشر نخواهد شد)

en: Check or uncheck modules below to enable or disable them.
fa: با انتخاب کردن ماژول‌های مورد‌نظرتان در لیست زیر آن‌ها را فعال یا غیر فعال کنید.

en: Checkbox Text
fa: تیک متن

en: Checkout
fa: نمایش سبد خرید

en: Child Column
fa: ستون زیرمجموعه

en: Choose Another Photo
fa: استفاده از عکسی دیگر

en: Choose a Template
fa: یک قالب انتخاب کنید

en: Choose...
fa: انتخاب کردن…

en: Choosing no will hide the default theme heading for the "Page" post type. You will also be required to enter some basic CSS for this to work if you choose no.
fa: اگر انتخاب کنید که نمایش داده نشود، عنوان پیش‌فرض صفحه مخفی خواهد شد. همچنین می‌بایست مقداری کد CSS نیز برای انجام کار وارد کنید.

en: Choosing yes will expand the first item by default.
fa: با انتخاب بله اولین آیتم بطور پیش فرض باز خواهد بود.

en: Choosing yes will keep only one item open at a time. Choosing no will allow multiple items to be open at the same time.
fa: اگر بله را انتخاب کنید تنها یک آیتم باز خواهد ماند. اگر خیر را انتخاب کنید چندین آیتم اجازه‌ی باز ماندن خواهند داشت.

en: Circle
fa: دایره

en: Circle ( &cir; )
fa: دایره ( &cir; )

en: Circle Background Color
fa: رنگ پس‌زمینه دایره‌

en: Circle Bar Styles
fa: طرح میله دایره ای

en: Circle Counter
fa: شمارنده دایره ای

en: Circle Foreground Color
fa: رنگ پیش زمینه دایره

en: Circle Size
fa: اندازه دایره

en: Circle Stroke Size
fa: اندازه پهنای دایره

en: Circle Styles
fa: سبک های دایره ای

en: Class
fa: کلاس

en: Clear Cache
fa: پاک کردن کش

en: Cleared the Beaver Builder cache
fa: کش صفحه ساز پاک شد

en: Click Action
fa: فعال شدن با کلیک

en: Click Here
fa: کلیک کنید

[ctx: Click action type.]
en: None
fa: هیچ کدام

[ctx: Click action.]
en: None
fa: هیچ کدام

en: Clicking the button below will uninstall the page builder plugin and delete all of the data associated with it. You can uninstall or deactivate the page builder from the plugins page instead if you do not wish to delete the data.
fa: کلیک روی دکمه زیر افزونه صفحه ساز و تمام اطلاعات مربوط به آن را حذف می کند. چنانچه قصد حذف کردن داده ها را ندارید می توانید افزونه صفحه ساز را از صفحه افزونه ها حذف یا غیرفعال کنید.

en: Clip Contents
fa: گیره محتوا

en: Clip Within Container
fa: گیره داخل محفظه

en: Close
fa: بستن

en: Close Button
fa: دکمه بستن

en: Collage
fa: چسبانه‌کاری

en: Collapse Inactive
fa: قابلیت تاشدن غیرفعال شود

en: Colon
fa: دو نقطه

en: Color
fa: رنگ

en: Color Fill
fa: پر کردن رنگی

en: Color Picker
fa: انتخاب کننده رنگ

en: Color Presets
fa: رنگ های ذخیره شده

[ctx: Color.]
en: Dark
fa: تیره

[ctx: Color.]
en: Light
fa: روشن

en: Colors
fa: رنگ ها

en: Column
fa: ستون

en: Column Added
fa: ستون اضافه شد

en: Column Deleted
fa: ستون حذف شد

en: Column Duplicated
fa: ‫از ستون نسخه کپی تولید شد

en: Column Edited
fa: ستون ویرایش شد

en: Column Group
fa: هیچ گروه

en: Column Height
fa: ارتفاع ستون

en: Column Moved
fa: ستون حرکت داده شد

en: Column Resized
fa: ستون دوباره اندازه شد

en: Column Settings
fa: تنظیمات ستون

en: Column Template Added
fa: قالب ستون اضافه شد

en: Columns
fa: ستون ها

en: Columns Added
fa: ستون‌ها اضافه شدند

en: Columns Resized
fa: ستون‌ها دوباره اندازه شد

en: Come by and share a project, ask a question, or just say hi! For news about new features and updates, like our <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Facebook Page</a> or follow us <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">on Twitter</a>.
fa: به ما بپیوندید و یک پروژه به اشتراک بگذارید، سلامی کنید یا سوالی بپرسید. برای اطلاع از امکانات و بروزرسانی های جدید <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">صفحه فیس بوک ما بپیوندید</a> یا ما را در <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">توییتر دنبال کنید.</a>.

en: Come by the Beaver Builder Homepage to learn more about what our premium features can do for you!
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد امکانات نسخه های ویژه به صفحه وب سایت Beaver Builder مراجعه کنید.

en: Comment Count
fa: تعداد دیدگاه

en: Comments
fa: دیدگاه‎ها

en: Compact
fa: فشرده

en: Company ID
fa: شناسه شرکت

en: Concave
fa: مقعر

en: Connect
fa: اتصال

[ctx: Connection data such as an API key.]
en: Error: Missing service data.
fa: خطا: داده های سرویس قابل شناسایی نیست.

en: Contact Form
fa: فرم تماس

en: Contact Form Submission
fa: ثبت فرم تماس

en: Contact Support
fa: مکاتبه با پشتیبانی

en: Contact Support URL
fa: لینک مکاتبه با پشتیبانی

en: Contact Support for more information.
fa:  برای اطلاعات بیشتر با بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

en: Container Element
fa: عناصر المنت ها

en: Container Padding
fa: فاصله داخلی نگهدارنده

en: Content
fa: محتوا

en: Content Color
fa: رنگ محتوا

en: Content Layout
fa: طرح بندی محتوا

en: Content Length
fa: طول محتوا

en: Content Pages
fa: صفحات محتوا

en: Content Slider
fa: اسلایدر محتوا

en: Content Style
fa: طراحی محتوا

en: Content Text Color
fa: رنگ متن محتوا

en: Content Type
fa: نوع محتوا

en: Content Typography
fa: ساختار نوشتار

en: Content URL
fa: لینک محتوا

en: Content Width
fa: عرض محتوا

en: Content not rendered while builder is active
fa: پیام ارسال نشد. لطفا برای مشاهده خطای احتمالی کنسول را بررسی کنید.

[ctx: Content type.]
en: None
fa: هیچ کدام

en: Content:
fa: محتوا:

en: Continue Editing
fa: ادامه ویرایش کردن

en: Control Bar
fa: نوار کنترل

en: Control Bar Buttons
fa: دکمه‌های نوار کنترل

en: Control Bar Overlay
fa: پوشش نوار کنترل

en: Controls
fa: کنترل‌ها

en: Copied!
fa: کپی شد!

en: Copy this unique URL and send it to support as directed.
fa: این لینک را کپی کرده و به بخش پشتیبانی ارسال کنید.

en: Could not locate changelog.txt
fa: changelog.txt پیدا نشد

en: Countdown
fa: شمارش معکوس

en: Create Gallery
fa: ساخت گالری

en: Crop
fa: برش عكس

en: Crop set to no will fit the slideshow images to the height you specify and keep the width proportional, whereas crop set to yes will fit the slideshow images to all sides of the content area while cropping the left and right to fit the height you specify.
fa: اگر برش روی نه باشد، ارتفاع عکس با ارتفاعی که شما تعیین کرده‌باشید تنظیم می‌شود و به نسبت آن پهنا نیز تغییر می‌کند، در صورتی که برش روی بله باشد، عکس ها به اندازه اسلایدها بزرگ شده و کناره های عکس به نسبت بزرگنمایی حذف خواهد شد.

en: Current Page
fa: برگه فعلی

[ctx: Currently editing message]
en: Currently Editing %s
fa: در حال طراحی %s هستید.

en: Custom
fa: سفارشی

en: Custom Icons
fa: آیکون های سفارشی

en: Custom Position
fa: مکان سفارشی

en: Custom Query
fa: کوئری سفارشی

en: Custom URL
fa: آدرس لینک سفارشی

en: Custom Width
fa: عرض سفارشی

[ctx: Custom post type label.]
en: Add New
fa: افزودن جدید

[ctx: Custom post type label.]
en: All
fa: همه

[ctx: Custom post type label.]
en: Edit
fa: ویرایش

[ctx: Custom post type label.]
en: New
fa: جدید

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found in Trash.
fa: چیزی در زباله دان یافت نشد

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found.
fa: چیزی پیدا نشد.

[ctx: Custom post type label.]
en: Parent:
fa: پدر:

[ctx: Custom post type label.]
en: Search
fa: جستجو

[ctx: Custom post type label.]
en: Template
fa: قالب

[ctx: Custom post type label.]
en: Templates
fa: قالب ها

[ctx: Custom post type label.]
en: View
fa: مشاهده

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: %s Categories
fa: ‫%s دسته بندی ها

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Add New Category
fa: افزودن دسته جدید

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: All Categories
fa: همه دسته ها

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Categories
fa: موضوعات

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Category
fa: دسته بندی

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Edit Category
fa: ویرایش دسته

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: New Category Name
fa: نام دسته بندی جدید

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Category
fa: دسته بندی اصلی

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Category:
fa: دسته بندی مادر:

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Search Categories
fa: جست‌وجوی دسته‌‌ها

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Type
fa: نوع

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Update Category
fa: به‌روز رسانی دسته

en: Customize Theme
fa: قالب

en: Dark
fa: تیره

en: Dashed
fa: خط‌ چین شده

[ctx: Data export section title.]
en: No %s Found
fa: هیچ %s یافت نشد

en: Date
fa: تاریخ

en: Date Format
fa: فرمت تاریخ

en: Date Last Modified
fa: تاریخ آخرین تغییرات

en: Day
fa: روز

[ctx: Day of autoresponder cycle.]
en: Cycle Day
fa: سیکل روزانه

en: Days
fa: روزها

en: Deactivated
fa: غیره فعال شد

en: Deactivated!
fa: غیره فعال است

en: Debug Mode Disabled
fa: حالت اشکال زدایی غیرفعال شد

en: Debug Mode Enabled
fa: حالت اشکال زدایی فعال شد

en: Decoration
fa: دکوراسیون

en: Default
fa: پیش فرض

en: Default Feature Icon
fa: آیکون ویژه پیش‌فرض

en: Default Page Heading
fa: به طور پیش فرض نمایش عنوان صفحه

en: Default Row Content Width
fa: عرض پیشفرض ردیف محتوا

en: Default Row Width
fa: عرض پیشفرض ردیف

[ctx: Default user template category.]
en: Uncategorized
fa: دسته بندی نشده

en: Delay
fa: تاخیر

en: Delay should be greater than the Transition Speed.
fa: تاخیر بایستی بیشتر سرعت انتقال باشد.

en: Delete
fa: حذف

en: Delete Column
fa: حذف ستون

en: Descending
fa: نزولی

en: Description
fa: توضیحات

en: Deselect All
fa: انتخاب نکردن همه

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
fa: جزئیات در بالا نشان داده شده است. درون ریز اکنون با یک تجزیه و تحلیل متفاوت دوباره امتحان خواهد کرد…

en: Dev Feedback
fa: بازخورد توسعهط

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disable All Templates
fa: غیر فعال کردن همه قالب ها

en: Disable Debug Mode
fa: غیر فعال کردن حالت اشکال زدایی

en: Disable Right-Click
fa: غیر فعال کردن کلیک راست

en: Disabled
fa: غیر فعال شده

en: Disc ( &#9679; )
fa: دیسک ( &#9679; )

en: Discard
fa: انصراف از تغییرات و خروج

en: Discard Changes and Exit
fa: انصراف از تغییرات و خروج

en: Discard changes and exit
fa: انصراف از تغییرات و خروج

en: Display
fa: نمایش

en: Display Type
fa: نوع نمایش

en: Display a Google map.
fa: نمایش نقشه گوگل

en: Display a WordPress sidebar that has been registered by the current theme.
fa: نمایش یک ستون کناری که توسط پوسته‌ی فعلی ثبت شده است.

en: Display a WordPress widget.
fa: نمایش یک ابزارک وردپرس.

en: Display a carousel of your WordPress posts.
fa: نمایش اسلایدری از نوشته‌های وردپرس شما.

en: Display a collapsible accordion of items.
fa: آکوردئون تاشو از بخش ها را نمایش دهد.

en: Display a collection of tabbed content.
fa: نمایش مجموعه ای از محتوای برگه

en: Display a grid of your WordPress posts.
fa: نمایش شبکه‌ای از نوشته‌های وردپرس شما.

en: Display a group of linked Font Awesome icons.
fa: نمایش یک گروه از آیکون‌های لینک‌شده از آیکون‌های Font Awesome.

en: Display a heading, subheading and a button.
fa: نمایش عنوان، زیرعنوان و یک دکمه

en: Display a slider of your WordPress posts.
fa: نمایش اسلایدری از نوشته‌های وردپرس شما.

en: Display a title/page heading.
fa: نمایش عنوان صفحه / عنوان.

en: Display an icon and optional title.
fa: نمایش آیکون و عنوان اختیاری.

en: Display multiple photos in a gallery view.
fa: چند عکس در نمای گالری نمایش داده‌شود.

en: Display multiple photos in a slideshow view.
fa: نمایش چند عکس در یک اسلایدشو.

en: Display products or categories from your WooCommerce store.
fa: نمایش محصولات یا دسته‌ی کالاها از فروشگاه ووکامرس شما.

en: Display raw HTML code.
fa: کد های خام HTML را نمایش بده.

en: Display results below via Ajax
fa: نمایش نتایج در پایین با AJAX

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
fa: نمایش چند اسلاید با عنوان اختیاری و فراخوان.

en: Displays social buttons.
fa: نمایش دکمه های اجتماعی.

en: Displays the BigCommerce product gallery.
fa: گالری محصولات BigCommerce را نمایش می دهد.

en: Do you really want to delete this column?
fa: آیا واقعا میخواهید این ستون را حذف کنید؟

en: Do you really want to delete this item?
fa: واقعا می‌خواهید این آیتم را حذف کنید؟

en: Do you really want to delete this module?
fa: آیا واقعا میخواهید این ماژول را حذف کنید؟

en: Do you really want to delete this row?
fa: آیا واقعا میخواهید این ردیف را حذف کنید؟

en: Do you really want to delete this template?
fa: آیا شما واقعا می خواهید این قالب را حذف کنید؟

en: Do you really want to discard these changes? All of your changes that are not published will be lost.
fa: شما واقعا می خواهید این تغییرات را دور بیندازید؟ همه تغییرات شما که منتشر نشده از دست خواهد رفت.

en: Documentation
fa: مستندات

en: Done
fa: انجام شد

en: Dot Color
fa: رنگ نقطه

en: Dots
fa: نقطه ها

en: Dotted
fa: نقطه ‌چین شده

en: Double
fa: دو خطی

en: Draft Created
fa: پیش نویس ساخته شد

en: Drop a row layout or module to get started!
fa: برای شروع یک ردیف و یا یک ماژول را در اینجا رها کنید!

en: Drop us a line today for a free quote!
fa: برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید!

en: Dropdown Background Color
fa: رنگ پس زمینه دکمه بازشدن

en: Dropdown Border
fa: منو رو به پایین

en: Dropdown Border Hover Color
fa: رنگ حاشیه منو رو به پایین در زمان لمس

en: Dropdown Link Padding
fa: فاصله داخلی دکمه لینک بازشدن

en: Dropdown Padding
fa: فاصله داخلی دکمه بازشدن

en: Dropdown Shadow
fa: سایه دکمه بازشدن

en: Dropdown Typography
fa: تایپوگرافی کشو رو به پایین

en: Dropdowns
fa: دکمه بازشدن

en: DuoTone Icon Primary Color
fa: ‫رنگ اولیه آیکون DuoTon

en: DuoTone Icon Secondary Color
fa: ‫رنگ ثانویه آیکون DuoTon

en: DuoTone Primary Color
fa: ‫رنگ اولیه DuoTon

en: DuoTone Secondary Color
fa: رنگ ثانویه DuoTone

en: Duplicate
fa: کپی کردن

en: Duplicate %1$s with %2$s
fa: کپی کردن %1$s با %2$s

en: Duplicate %s
fa: کپی کردن %s

en: Duplicate Column
fa: کپی کردن

en: Duplicate Layout
fa: کپی کردن طرح

[ctx: Duplicate page/post action label.]
en: Duplicate Layout
fa: کپی کردن طرح

en: Duration
fa: بازه زمانی

en: ERROR! We were unable to connect to the update server. If the issue persists, please contact your host and let them know your website cannot connect to updates.wpbeaverbuilder.com.
fa: مشکل! موفق نشدیم به سرور بروزرسانی وصل شویم. اگر این مشکل ادامه داشت، با مسئول هاست خود تماس بگیرید و بگویید سرور به این وب سایت وصل نمی شود: updates.wpbeaverbuilder.com

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit Column
fa: ویرایش ستون

en: Edit Content
fa: ویرایش محتوا

en: Edit Gallery
fa: ویرایش گالری

en: Edit Playlist
fa: ویرایش لیست پخش

en: Edit Template
fa: ویرایش قالب

en: Edited
fa: ویرایش شد

en: Email
fa: ایمیل

en: Email Address
fa: آدرس ایمیل

en: Email Field
fa: فیلد ایمیل

en: Email Field Placeholder
fa: فیلد ایمیل

en: Email Field Text
fa: متن فیلد ایمیل

en: Email Subject
fa: موضوع ایمیل

en: Email address (%1$s) already exists and subscribed to the list (%2$s).
fa: آدرس ایمیل (%1$s) از قبل در لیست مشترکین (%2$s) وجود داشت.

en: Embed
fa: جاسازی شده (Embed)

en: Embed URL
fa: لینک Embed

en: Enable
fa: فعال‌سازی

en: Enable All Templates
fa: همه قالب ها فعال شوند

en: Enable Audio
fa: فعالسازی صدا

en: Enable Column Max Width
fa: حداکثر عرض ستون را فعال کنید

en: Enable Contact Support
fa: فعال کردن تماس با پشتیبانی

en: Enable Core Templates Only
fa: تنها قالب‌های اصلی فعال شوند

en: Enable Debug Mode
fa: فعال کردن حالت اشکال زدایی

en: Enable Dual Billing?
fa: فعالسازی صورتحساب دوتایی

en: Enable Font Awesome PRO icons.
fa: فعال کردن آیکون‌های Font Awesome حرفه‌ای

en: Enable Help Button
fa: فعال کردن دکمه راهنما

en: Enable Help Tour
fa: فعال کردن تور آموزشی

en: Enable Help Video
fa: فعال کردن ویدئو راهنما

en: Enable Knowledge Base
fa: فعال کردن مرکز آموزش

en: Enable Structured Data?
fa: فعالسازی ساختار داده؟

en: Enable Templates
fa: فعال کردن قالب ها

en: Enable User Templates Only
fa: تنها قالب‌های کاربر فعال شوند

en: Enable Video in Mobile
fa: فعال کردن ویدئو در تلفن همراه

en: Enable debug mode to generate a unique support URL.
fa: برای ایجاد یک URL پشتیبانی منحصر به فرد ، حالت اشکال زدایی را فعال کنید.

en: Enable or disable icon sets using the options below or upload a custom icon set. Instructions on how to generate your own custom icon sets can be read %s.
fa: در اینجا می توانید مجموعه آیکون های مورد نظر خود را فعال و یا غیر فعال کنید. همچنین آموزش ساخت آیکون های سفارشی خود در اینجا موجود است %s.

en: Enable proxy cache clearing
fa: فعال کردن برنامه پاک کننده پروکسی کش

en: Enable the Cache Clearing Tool
fa: فعال کردن برنامه پاک کننده کش

en: Enable the following setting to clear the caches created by any of these caching plugins. If enabled, cache clearing occurs when layouts and templates are saved and when WordPress finishes updating plugins and themes. This setting also defines the DONOTCACHEPAGE constant, which is respected by most cache plugins, to keep the page from being cached when the %s editor is active.
fa: این گزینه را فعال کنید تا تمامی این افزونه های کش پاک شوند. در این حالت هر وقت پوسته ها یا افزونه ها به روز رسانی شوند کش غیرفعال می شود. همچنین وقتی ویرایشگر %s فعال است صفحه هیچ وقت کش نمی شود.

en: Enabled
fa: فعال شده

en: Enabled Modules
fa: ماژول های فعال

en: Enabling the prerelease channel will enable updates for all Beaver Builder products.
fa: فعال کردن کانال قبل از انتشار تمامی محصولات Beaver Builder را به روزرسانی خودکار خواهد کرد.

en: Enabling this setting displays the control bar in an overlay at the bottom or top of the slides.
fa: با فعال کردن این تنظیمات کنترل ناوبری در قسمت پایین یا بالا اسلایدشو ظاهر خواهد شد.

en: Enter License Key
fa: کد فعال سازی را وارد کنید

en: Enter Ribbon Text here.
fa: متن ریبون را در اینجا وارد کنید.

en: Enter a CSS selector for the default page heading to hide it.
fa: یک CSS Selector برای مخفی کردن عنوان پیش‌فرض صفحه انتخاب کنید.

en: Enter a comma separated list of the post types you would like the builder to work with.
fa: لیستی از نوع نوشته که می‌خواهید در صفحه‌ساز فعال باشند وارد کرده و آن‌ها را با کاما از هم جدا کنید.

en: Enter a list of %1$s.
fa: لیستی از %1$s را وارد کنید.

en: Enter a list of authors usernames.
fa: لیستی از یوزنیم نویسنده ها واریز کنید.

en: Enter a post title to search.
fa: عنوان پست را برای جستجو وارد کنید.

en: Enter description here.
fa: متن توضیحی را اینجا وارد کنید.

en: Enter the ID of a site on the network whose templates should override core builder templates. Leave this field blank if you do not wish to override core templates.
fa: ‏ID سایتی از شبکه را که قالب های اصلی صفحه ساز را می پوشاند وارد کنید. اگر قصد پاک کردن قالب های اصلی سایت را ندارید این فیلد را خالی بگزارید.

en: Enter tooltip here.
fa: ‫Tooltip را اینجا وارد کنید

en: Enter your <a%s>license key</a> to enable remote updates and support.
fa: ‏<a%s>کد فعال سازی</a> خود را برای فعال کردن به روزرسانی از راه دور و پشتیبانی وارد کنید.

en: Equal Heights
fa: ارتفاع‌های برابر

en: Equalize
fa: هم‌اندازه

en: Equalize Column Heights
fa: ارتفاع برابر برای تمامی ستون ها

en: Equalize Heights
fa: ارتفاع برابر برای تمامی ستون ها

en: Error Code %s: Could not connect to Mailerjet.
fa: کد خطا %s: اتصال به Mailerjet امکان پذیر نیست.

en: Error Code %s: You have specified an incorrect API Key / API Secret Key pair.
fa: کد خطا %s: شما یک جفت کلید API Key / API اشتباه تعیین کرده اید.

en: Error submitting.
fa: خطا در ثبت.

en: Error! A site with that ID doesn't exist.
fa: خطا! سایتی با ID که وارد کردید وجود ندارد.

en: Error! Could not unzip file.
fa: خطا! فایل از حالت فشرده خارج نمی شود.

en: Error! Please enter a date that is in the future.
fa: لطفا یک تاریخ/زمان معتبر وارد کنید که مربوط به آینده باشد.

en: Error! Please enter a number for the site ID.
fa: خطا! لطفاً شماره ای برای شناسه سایت وارد کنید.

en: Error! Please enter a valid day.
fa: خطا: لطفا یک روز معتبر وارد کنید.

en: Error! Please enter a valid month.
fa: خطا: لطفا یک ماه معتبر وارد کنید.

en: Error! Please enter a valid year.
fa: خطا: لطفا یک سال معتبر وارد کنید.

en: Error! Please enter an iframe for the video embed code.
fa: خطا! لطفا یک کد iframe برای کد قراردادن ویدیو وارد کنید.

en: Error! Please upload an icon set from either Icomoon, Fontello or Font Awesome Pro Subset.
fa: خطا لطفاً یک مجموعه آیکون را از Icomoon ، Fontello یا Font Awesome Pro Subset بارگذاری کنید.

en: Error! When downloading from Icomoon, be sure to click the Download Font button and not Generate SVG.
fa: خطا! هنگام دانلود از Icomoon خطایی رخ داد. حتما بر روی دکمه دانلود فونت کلیک کنید، روی تولید SVG کلیک نکنید.

en: Error! You must have at least one feature of the help button enabled.
fa: خطا! شما باید حداقل یک ویژگی از دکمه کمک را فعال کنید.

en: Error! You must have at least one icon set enabled.
fa: خطا! شما باید حداقل یک مجموعه آیکون را فعال کنید.

en: Error! You must have at least one module enabled.
fa: خطا! شما باید حداقل یک ماژول را فعال کنید.

en: Error: API key needs to be upgraded to v3.
fa: خطا: کلید API باید به v3 ارتقا یابد.

en: Error: Both Mailjet API and Secret Keys are required.
fa: خطا: هر دو API Mailjet و Secret Key لازم است.

en: Error: Could not connect to Campayn. %s
fa: خطا: اتصال به Campayn ناموفق بود. %s

en: Error: Could not connect to Constant Contact. %s
fa: خطا: اتصال به Constant Contact ناموفق بود. %s

en: Error: Could not connect to Enormail. %s
fa: خطا: اتصال به Enormail ناموفق بود. %s

en: Error: Could not connect to MailerLite.
fa: خطا: اتصال به MailerLite امکان پذیر نیست.

en: Error: Could not connect to Mailrelay. %s
fa: خطا: اتصال به Mailrelay ناموفق بود. %s

en: Error: Could not connect to Mautic. %s
fa: خطا: اتصال به Mautic ناموفق بود. %s

en: Error: Could not connect to SendinBlue. %s
fa: خطا: اتصال به SendinBlue ناموفق بود. %s

en: Error: Could not connect to Sendy. %s
fa: خطا: اتصال به Sendy ناموفق بود. %s

en: Error: Could not connect to iContact Pro. %s
fa: خطا: امکان اتصال به iContact نیست. %s

en: Error: Could not connect to iContact. %s
fa: امکان اتصال به iContact نیست. %s

en: Error: Could not subscribe to SendinBlue. %s
fa: خطا: اتصال به SendinBlue ناموفق بود. %s

en: Error: Invalid API data.
fa: خطا: داده API نامعتبر است.

en: Error: Please check your API URL and API key.
fa: خطا: لطفا لینک API و کلید API خود را چک کنید.

en: Error: Please check your API credentials.
fa: خطا: لطفا کلید API خود را بررسی کنید.

en: Error: Please check your API key.
fa: خطا: لطفا کلید API خود را بررسی کنید.

en: Error: Please check your API key. %s
fa: خطا: لطفا کلید API خود را بررسی کنید. %s

en: Error: Please check your API token. %s
fa: خطا: لطفا کلید API خود را بررسی کنید. %s

en: Error: Please check your API token. Code: %s
fa: خطا: لطفا کلید API خود را بررسی کنید. کد: %s

en: Error: Please check your Account ID. %s
fa: خطا: لطفا ID اکانت خود را بررسی کنید. %s

en: Error: Please enter a valid Authorization Code.
fa: خطا: لطفا یک کد شناسایی معتبر وارد کنید.

en: Error: You must provide a Host.
fa: خطا: شما باید یک هاست تهیه کنید.

en: Error: You must provide a app ID.
fa: شما باید یک ID برنامه ارائه دهید.

en: Error: You must provide a app password.
fa: شما باید یک پسورد برنامه ارائه دهید.

en: Error: You must provide a company ID.
fa: خطا: شما باید شناسه شرکت ارائه دهید.

en: Error: You must provide a list ID.
fa: خطا: شما باید یک ID لیست ارائه دهید.

en: Error: You must provide a profile ID.
fa: خطا: شما باید شناسه پروفایل ارائه دهید.

en: Error: You must provide a username.
fa: خطا: شما باید یک نام کاربری ارائه کنید.

en: Error: You must provide an API Key.
fa: خطا: باید کلید API را ارائه دهید.

en: Error: You must provide an API URL.
fa: خطا: شما بایستی یک لینک API فراهم کنید.

en: Error: You must provide an API key.
fa: خطا: شما بایستی یک کلید API فراهم کنید.

en: Error: You must provide an API token.
fa: خطا: شما باید کلید API ارائه دهید.

en: Error: You must provide an API username.
fa: خطا: شما باید یک کلید نام کاربری ‪(‬API‪)‬ ارائه کنید.

en: Error: You must provide an APP ID.
fa: خطا: شما باید یک ID برنامه ارائه دهید.

en: Error: You must provide an Account ID.
fa: شما باید یک ID اکانت برنامه ارائه دهید.

en: Error: You must provide an Authorization Code.
fa: خطا: شما باید کد شناسایی ارائه وارد کنید.

en: Error: You must provide an access token.
fa: خطا: شما باید کد اتصال جهت ارائه وارد کنید.

en: Error: You must provide an app ID.
fa: شما باید یک ID برنامه ارائه دهید.

en: Error: You must provide an app password.
fa: خطا: شما باید رمز عبور برنامه را ارائه دهد.

en: Error: You must provide an email address.
fa: خطا: شما باید یک آدرس ایمیل وارد کنید.

en: Error: You must provide your Mautic app user password.
fa: خطا: شما باید پسورد Mautic را ارائه دهید.

en: Error: You must provide your Mautic app username.
fa: خطا: شما باید نام کاربری Mautic را ارائه دهید.

en: Error: You must provide your Mautic installation URL.
fa: خطا: شما باید آدرس لینک محل نصب Mautic را ارائه دهید.

en: Error: You must provide your Sendy installation URL.
fa: خطا: شما باید آدرس لینک محل نصب Sendy را ارائه دهد.

en: Example: page, post, product
fa: مثال: صفحه, نوشته, محصول

en: Excerpt
fa: گلچین کردن

en: Exclude Current Post
fa: جدا کردن پست فعلی

en: Exclude the current post from the query.
fa: این پست را در لیست شامل نکن.

en: Exit
fa: خروج

en: Expand First Item
fa: باز شدن اولین آیتم

en: Expand Position
fa: موقعیت را گسترش دهید

en: Expand on click
fa: با کلیک باز شود

en: Expanded
fa: باز شد

en: Expert support from our world-class support team.
fa: دریافت پشتیبانی از تیم حرفه ای ما

en: Export
fa: خروجی گرفتن

en: Export All
fa: خروجی گرفتن از  همه

en: Export Selected
fa: خروجی از انتخاب شده ها

en: Export Template Data
fa: استخراج تنظیمات قالب

en: Export/Import
fa: درون ریزی / خروجی گرفتن

en: Extra-Bold
fa: خیلی پهن

en: Extra-Bold Italic
fa: خیلی پهن و ایتالیک

en: Extra-Light
fa: خیلی سبک

en: Extra-Light Italic
fa: خیلی سبک و ایتالیک

en: Facebook Button
fa: دکمه فیسبوک

en: Fade
fa: محو شدن

en: Fade In On Hover
fa: محو شدن در زمان هاور

en: Fallback Image
fa: عکس جایگزین

en: Fallback Photo
fa: عکس جایگزین

en: Family
fa: خانواده

en: Fast
fa: سریع

en: Feature Icon
fa: آیکون ویژه

en: Feature Icon Color
fa: رنگ آیکون ویژه

en: Feature Icon Size
fa: اندازه آیکون ویژه

en: Feature List Style
fa: طرح‌بندی لیست ویژه

en: Feature List Text Typography
fa: تایپوگرافی لیست متن ویژه

en: Feature Text Color
fa: رنگ متن ویژه

en: Feature Tooltip Icon
fa: آیکون ویژه Tooltip

en: Featured Image
fa: تصویر شاخص

en: Featured Products
fa: محصولات ویژه

en: Features Min Height
fa: حداقل ارتفاع ویژگی‌ها

en: Feed URL
fa: لینک فید

en: Field Loading...
fa: فیلد reCaptcha

[ctx: Field name to add.]
en: Add %s
fa: اضافه کردن %s

en: Fields
fa: فیلدها

en: Fill
fa: پر کردن

en: Filter
fa: فیلتر

en: Filters
fa: فیلترها

en: Fit
fa: تطبیق دادن

en: Fix Errors
fa: خطاها را درست کنید.

en: Fixed
fa: ثابت

en: Fixed Width
fa: ثابت

en: Flat
fa: مسطح

en: Flyout Overlay
fa: پوشش پروازی

en: Flyout Position
fa: موقعیت پروازی

en: Flyout Push
fa: فشار پروازی

en: Flyout Push with Opacity
fa: فشار پروازی با شفافیت

en: Font
fa: فونت

en: Font Awesome PRO already enabled via fl_enable_fa5_pro filter.
fa: ‫Font Awesome حرفه‌ای همین حالا با فیلتر fl_enable_fa5_pro فعال شده است.

en: Footer
fa: پاورقی

en: For KIT support enter the kit URL here otherwise the Pro CDN will be used.
fa: برای پشتیبانی KIT لینک مورد نظر kit خود را وارد کنید، در غیر این صورت Pro CDN استفاده خواهد شد.

en: For detailed instructions to activate and license the premium version, see the %s.
fa: برای خواندن جزئیات نحوه ارتقا لایسنس خود به نسخه ویژه کلیک کنید: %s

en: For example, if your number is 10%, your suffix would be "%".
fa: برای مثال اگر عدد شما ۱۰٪ باشد، پیشوند شما این شکل باید باشد: ‪“٪”‬.

en: For example, if your number is US$ 10, your prefix would be "US$ ".
fa: برای مثال اگر عدد شما ۱۰﷼ باشد، پیشوند شما این شکل باید باشد: ‪“﷼”‬

en: For more time-saving features and access to our expert support team, <a href="%s" target="_blank">upgrade today</a>.
fa: برای دسترسی به امکانات بیشتر و استفاده از تیم پشتیبانی حرفه‌ای ما، همین امروز <a href="%s" target="_blank">سرویستان را ارتقا دهید</a>.

en: For multiple tags, separate with comma.
fa: برچسب ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.

en: For that, check our <a href="%1$s" target="_blank">Knowledge Base</a> or try searching <a href="%2$s" target="_blank">the Beaver Builders Facebook group</a> or our <a href="%3$s" target="_blank">Forums</a>.
fa: برای این منظور <a href="%1$s" target="_blank">منبع آموزشی</a> یا اینجا را جستجو کنید<a href="%2$s" target="_blank">گروه فیس بوک</a> or our <a href="%3$s" target="_blank">فروم ها</a> چک کنید.

en: Force Download
fa: اجبار به دانلود

en: Forgot?
fa: فراموش کرده‌اید؟

en: Form
fa: فرم

en: Form Background Color
fa: رنگ پس زمینه فرم

en: Form Background Hover Color
fa: رنگ زمینه فرم در زمان لمس

en: Form Border
fa: حاشیه فرم

en: Form Border Hover
fa: حاشیه فرم در زمان لمس

en: Form Padding
fa: فاصله داخلی فرم

en: Form Width
fa: عرض فرم

en: Found in your MailerLite account under Integrations > Developer API.
fa: در اکانت MailerLite در مسیر Integrations > Developer API پیدا شد.

en: Found in your Mailjet account under Account Settings > Rest API > Master API Key & Sub API Key Management.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب Mailjet خود در Account Settings > Rest API > Master API Key & Sub API Key Management بیابید.

en: Found in your Sendy application under Settings.
fa: در بخش برنامه Sendy در قسمت تنظیمات بیابید.

en: Found license using FL_LICENSE_KEY global.
fa: لایسنس توسط FL_LICENSE_KEY پیدا شد.

en: Frontend
fa: ظاهر بیرونی سایت

en: Full Height
fa: ارتفاع کامل

en: Full Screen
fa: تمام صفحه

en: Full Size
fa: سایز کامل

en: Full Text
fa: نمایش کل متن

en: Full Width
fa: تمام عرض

en: Full height rows fill the height of the browser window. Minimum height rows are at least as tall as the value entered.
fa: ردیف های تمام ارتفاع تمامی ارتفاع صفحه مرورگر را پر می کنند. حداقل ارتفاع این ردیف ها اندازه مقداری که وارد می کنید خواهد بود.

en: Full width content spans the width of the page from edge to edge. Fixed content is no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
fa: محتوای تمام عرض، به اندازه عرض کل صفحه عریض می شوند. محتوای ثابت از حداکثر عرض ردیف که در تنظیمات کلی تنظیم شده است فراتر نمی روند.

en: Full width rows span the width of the page from edge to edge. Fixed rows are no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
fa: ردیف های تمام عرض، به اندازه عرض کل صفحه عریض می شوند. ردیف ها ثابت از حداکثر عرض ردیف که در تنظیمات کلی تنظیم شده است فراتر نمی روند.

en: Fullscreen
fa: تمام صفحه

en: Fullscreen Button
fa: دکمه تمام صفحه

en: Gallery
fa: گالری

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
fa: بند انگشتی

en: General
fa: عمومی

en: General Style
fa: طرح‌بندی عمومی

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Enable auto spacing for responsive layouts?"]
en: Enable Auto Spacing
fa: فاصله خودکار را فعال کنید

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Responsive layout enabled?"]
en: Enabled
fa: فعال شده

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Show page heading?"]
en: Show
fa: نمایش

en: Generic List (div)
fa: لیست عمومی (div)

en: Generic List icon. You can override this in the individual List Item icon.
fa: نماد لیست آیکون. می توانید این تنظیم را در بخش جداگانه هر آیکون تغییر دهید.

[ctx: Generic add button label for adding new content.]
en: Add
fa: افزودن

en: Get Help
fa: راهنمایی

en: Get More Features
fa: دریافت امکانات بیشتر

en: Get Started
fa: آغاز به کار

en: Get more time-saving features, modules, and expert support.
fa: امکانات بیشتر نظیر ماژول ها و پشتیبانی را بدست آورید.

en: Get started by choosing a layout template to customize, or build a page from scratch by selecting the blank layout template.
fa: با انتخاب قالبی برای تنظیم شروع کنید یا برای اینکه لایه ای را از ابتدا خودتان بسازید قالب خالی را انتخاب کنید.

en: Getting Started - Building your first page.
fa: شروع کنید - ساخت اولین صفحه

en: Getting Started Video
fa: شروع فیلم

en: Global
fa: کلی

en: Global CSS
fa: ‏CSS کلی

en: Global JS
fa: ‏JS کلی

en: Global Rows, Columns and Modules Editing
fa: ویرایش کردن ردیف‌های عمومی، ستون ها و ماژول ها

en: Global Settings
fa: ویرایش تنظیمات کلی

en: Global Settings Edited
fa: تنظیمات کلی ویرایش شد

en: Global option '%s' updated
fa: گزینه عمومی %s به روز شد.

en: Global rows, columns and modules can be added to multiple pages and edited in one place.
fa: ردیف ها و ماژول های کلی می توانند به صفحات متعدد اضافه شده و در آن واحد از یک جا تنظیم شوند.

en: Gradient
fa: گرادینت

en: Gradient Fill
fa: پر کردن گرادینت

en: Greek Numerals (Lower)
fa: اعداد یونانی(حروف کوچک)

en: Grid
fa: شبکه

en: Groundhogg plugin must be installed and active to use this service.
fa: برای استفاده از این سرویس باید پلاگین Groundhogg نصب و فعال باشد.

en: Group
fa: گروه

en: HTML Element
fa: عناصر HTML

en: HTML Tag
fa: تگ های  HTML

en: Hamburger Icon
fa: آیکون همبرگری

en: Hamburger Icon + Label
fa: آیکون همبرگری با لیبل

en: Header
fa: سربرگ

en: Heading
fa: عنوان

en: Heading Color
fa: رنگ هدینگ

en: Heading Size
fa: سایز عنوان

en: Heading Style
fa: طراحی عنوان

en: Heading Tag
fa: برچسب عنوان

en: Heading Text
fa: متن عنوان

en: Heading Text Color
fa: رنگ متن عنوان

en: Heading Typography
fa: ساختار عنوان

en: Hebrew Numerals
fa: اعداد عبری

en: Height
fa: ارتفاع

en: Help
fa: کمک نیاز دارید؟

en: Help Button
fa: دکمه راهنما

en: Help Button Settings
fa: تنظیمات دکمه راهنما

en: Help Tour
fa: تور آموزشی

en: Help Video
fa: ویدیو راهنما

en: Help Video Embed Code
fa: کدهای embded ویدئو راهنما

en: Helpful Tools
fa: ابزارهای مفید

en: Hidden
fa: پنهان

en: Hide
fa: پنهان کردن

en: Highlight
fa: سایه‌روشن

en: Hint: Set to transparent color for SPACE separator.
fa: نکته: اگر رنگ جداکننده را شفاف قرار دهید به عنوان فاصله انداز عمل خواهد کرد.

en: History
fa: تاریخچه

en: Home
fa: خانه

en: Hook updated
fa: هوک آپدیت شد

en: Horizontal
fa: افقی

en: Horizontal Orientation
fa: جهت یابی افقی

en: Horizontal Padding
fa: فاصله از چپ و راست

en: Host
fa: هاست

en: Hour
fa: ساعت

en: Hours
fa: ساعت ‌ها

en: Hover Background Color
fa: رنگ پس زمینه هنکام لمس

en: Hover Color
fa: رنگ متن زمانی که موس روی آن می رود

en: Hover Transition
fa: مدت اعمال تغییرات پس از هاور

[ctx: How many posts to skip.]
en: Offset
fa: افست

en: I Accept the Terms and Conditions
fa: با تمامی قوانین موافقم.

en: ID
fa: شناسه

en: Icon
fa: آیکون

en: Icon Color
fa: رنگ آیکون

en: Icon Colors
fa: رنگ آیکون

en: Icon Group
fa: گروه آیکون

en: Icon Hover Color
fa: رنگ آیکون در زمان لمس

en: Icon Padding
fa: فاصله داخلی آیکون

en: Icon Position
fa: موقعیت آیکون

en: Icon Settings
fa: تنظیمات آیکون

en: Icon Size
fa: اندازه آیکون

en: Icon Structure
fa: ساختار آیکون

en: Icon Style
fa: طرح آیکون

en: Icon Visibility
fa: نحوه نمایش آیکون

en: Icon Width
fa: عرض آیکون

en: Icon can be overridden in the individual feature options.
fa: برای هر گزینه ویژه می‌توانید آیکون مورد نظر را جایگزین کنین.

en: Icons
fa: آیکون ها

en: Icons for the main site must be managed in the network admin.
fa: آیکون ها برای سایت اصلی باید در مدیریت شبکه تنظیم شوند.

en: Icons: Add integration with the FontAwesome plugin.
fa: آیکون‌ها: ادغام کردن با افزونه FontAwsome

en: If an icon is being used in a supported module its CSS will be enqueued. Deselecting sets here only removes the set from the settings UI.
fa: اگر یک آیکون در یک ماژول پشتیبانی شده استفاده شده باشد تنظیمات css آن نیز درج خواهد شد. انتخاب نکردن موجوعه ها اینجا فقط مجموعه رااز تنظیمات نمایشی حذف خواهد کرد.

en: If enabled we will send anonymous usage stats to help improve the plugin.
fa: اگر فعال کنید ما اطلاعات بی نام و مشخصات را برای بهتر شدن خدمات خودمان ارسال می کنیم.

en: If not specified, the "Question Mark" icon will be used.
fa: اگر مشخص نکنین، علامت سوال نمایش داده خواهد شد.

en: If set to "Yes", audio is disabled on mobile devices.
fa: اگر روی بله تنظیم شود، صدا در دستگاه های موبایل غیر فعال می شود.

en: If set to Yes, hides the control bar overlay after the number of seconds you specify. Control bar overlay reappears upon mouseover.
fa: اگر بله انتخاب شود، کنترل ناوبری بعد از چند ثانیه محو خواهد شد. اگر موس دوباره روی آن قسمت برود کنترل ناوبری مجدد نمایان خواهد شد.

en: If you can't find an answer, consider upgrading to a premium version of Beaver Builder. Our expert support team is waiting to answer your questions and help you build your website. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
fa: ‏ hاگر جوابی نگرفتید حتماْ به یک نسخه پولی ارتقا دهید، تیم پشتیبانی حرفه ای ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و راهنمایی شما در مسیر ساخت وب سایتتان هستند. <a href="%s" target="_blank">کسب اطلاعات بیشتر</a>.

en: If you can't find an answer, feel free to <a href="%s" target="_blank">send us a message with your question.</a>
fa: اگر پاسخ خود را پیدا نکردید،<a href="%s" target="_blank"> از ما بپرسید.</a>

en: If you do not see a colored star icon below there may be an issue with your KIT URL, or you have not added your sites domain to the CDN settings at fontawesome.com
fa: اگر شما یک ستاره رنگ شده در این زیر نمی بینید ممکنه مشکلی با KIT URL وجود داشته باشد، یا شما دامنه‌های خود را در تنظیمات سرویس ابری fontawsome.com اضافه نکرده‌اید.

en: If you have purchased a premium version of Beaver Builder, see our %s for step-by-step upgrade instructions.
fa: اگر نسخه پولی صفحه ساز را خریداری کرده‌اید، آموزش %s قدم به قدم ارتقا ما را مشاهده کنید.

en: If you need to export templates for import into another site, please use the exporter at <a href="%s">Tools > Export</a>.
fa: اگر می خواهید می توانید تمامی از طراحی‌های خود را برای وارد کردن به یک سایت دیگر خروجی بگیرید. مسیر دسترسی به این امکان:  <a href="%s">Tools > Export</a>.

en: If you want to show this field, please provide valid Site and Secret Keys.
fa: اگر می خواهید این فیلد را نمایش بدهید، لطفا سایت مجاز و کلیدهای مخفی را وارد کنید.

en: If your overall theme/images are lighter in color, light will display buttons in a darker color scheme and vice versa for dark.
fa: اگر پوسته‌ی سایت به‌طور کلی روشن است از روشن و اگر تیره است از تیره استفاده کنید.

en: Image
fa: تصویر

en: Image Filename
fa: نام فایل تصویر

en: Image Offset
fa: تغییر مکان عکس

en: Image Position
fa: جایگاه تصویر

en: Image Size
fa: اندازه تصویر

en: Image Spacing
fa: فاصله تصویر

en: Image Type
fa: نوع تصویر

en: Image Width
fa: عرض تصویر

[ctx: Image size.]
en: Full Size
fa: سایز کامل

[ctx: Image size.]
en: Large
fa: بزرگ

[ctx: Image size.]
en: Medium
fa: متوسط

[ctx: Image size.]
en: Thumbnail
fa: بند انگشتی

en: Image title attribute
fa: نمایش عنوان در تصویر عکس

[ctx: Image type.]
en: None
fa: هیچ کدام

en: Import
fa: وارد کردن

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
fa: وارد کردن <strong> نوشته‌ها، صفحه‌ها، دیدگاه‌ها، فیلدهای دلخواه، دسته‌بندی‌ها و برچسب‌ها</strong> از یک فایل بک آپ گرفته شده از وردپرس.

en: Import Error!
fa: وارد کردن با خطا مواجه شد!

en: In terms of GDPR, Beaver Builder products do not collect any personal information from your users. However some modules such as videos and maps might need you to update your privacy policy accordingly.
fa: ‫بر طبق قانون حفظ حریم خصوصی، صفحه ساز هیچ یک از اطلاعات کاربران را جمع آوری و استفاده نمی کند. البته بعضی از ماژول ها مانند ویدیو و نقشه نیاز دارند که شما قوانین حریم خصوصی آنها را مطالعه کنید.

en: Incorrect type.
fa: نوع نادرست.

[ctx: Indicator for global node templates.]
en: Global
fa: کلی

en: Info
fa: رنگ اطلاعات پست

en: Inline
fa: درون خطی

en: Inline Logo Position
fa: موقعیت لوگو خطی

en: Input Field Padding
fa: فاصله داخلی فیلد ورودی

en: Input Text
fa: متن ورودی

en: Input Text Only
fa: فقط متن ورودی

en: Input Typography
fa: تایپوگرافی نوشته‌های ورودی

en: Input Width
fa: عرض ورودی

en: Insert
fa: وارد کردن

en: Inside Bar
fa: درون میله

en: Install Error! We detected that Beaver Builder appears to be installed in a folder called <kbd>%s</kbd>.<br />For automatic updates to work the plugin must be installed in the folder <kbd>bb-plugin</kbd>.
fa: خطا نصب! ما متوجه شدیم که صفحه ساز در پوشه <kbd>%s</kbd> نصب شده است. برای فعال شدن آپدیت اتوماتیک بایستی این افزونه در پوشه <kbd>bb-plugin</kbd> نصب شده باشد.

en: Install Error! You appear to have a %s file in your uploads folder that will block all javascript files resulting in 403 errors. If you did not add this file please consult your host.
fa: خطا نصب! به نظر می رسد شما یک فایل %s در پوشه بارگذاری خود دارید که تمام پرونده های javascript را مسدود کرده و منجر به خطاهای 403 می شود. اگر این پرونده را اضافه نکردید، لطفا با میزبان هاست خود مشورت کنید.

en: Installation URL
fa: آدرس محل نصب

en: Invalid Kit Url: we were unable to determine the URL, code entered was %s
fa: لینک کیت نامعتبر: قادر نبودیم که لینک را مشخص کنیم، کد وارد شده این بود: %s

en: Invisible (V2)
fa: ‫نامرئی (نسخه۲)

en: Invisible (V3)
fa: نامرئی (نسخه۳)

en: Issue Detected
fa: مشکلی پیدا شد.

en: Italic
fa: ایتالیک

en: Item
fa: بخش

en: Item Border
fa: حاشیه آیتم

en: Item Size
fa: اندازه آیتم

en: Item Spacing
fa: فاصله بخش ها

en: Items
fa: بخش ها

en: Items Count
fa: شمارنده آيتم‌ها

en: Items Count and Total Amount
fa: شمارنده آيتم‌ها و مجموع کل

en: JavaScript
fa: کد JavaScript

en: Join the Community
fa: عضویت در انجمن

en: Keep changes drafted and exit
fa: انصراف از تغییرات و خروج

en: Ken Burns
fa: کن برنز

en: Keyboard Shortcuts
fa: میانبرهای صفحه کلید

[ctx: Keyboard action to dismiss the current task or panel]
en: Dismiss Active Panel
fa: غیر فعال!

[ctx: Keyboard action to open save template form]
en: Save New Template
fa: قالب جدید

[ctx: Keyboard action to open the global settings panel]
en: Open Global Settings
fa: ویرایش تنظیمات کلی

[ctx: Keyboard action to open the layout settings panel]
en: Open Layout Settings
fa: باز کردن تنظیمات چیدمان

[ctx: Keyboard action to open the module search panel]
en: Display Module Search
fa: ماژول

[ctx: Keyboard action to publish any pending changes]
en: Publish changes without leaving builder
fa: تغییرات بدون خروج از صفحه ساز منتشر می شوند

[ctx: Keyboard action to redo changes]
en: Redo
fa: انجام مجدد

[ctx: Keyboard action to save changes]
en: Save Layout
fa: ذخیره

[ctx: Keyboard action to show modules tab]
en: Open Modules Tab
fa: ماژول ها

[ctx: Keyboard action to show rows tab]
en: Open Rows Tab
fa: ردیف ها

[ctx: Keyboard action to show saved tab]
en: Open Saved Tab
fa: ردیف ذخیره شده

[ctx: Keyboard action to show templates tab]
en: Open Templates Tab
fa: قالب ها

[ctx: Keyboard action to toggle preview mode]
en: Toggle Preview Mode
fa: تغییر وضعیت واکنش‌گرا

[ctx: Keyboard action to toggle responsive editing]
en: Toggle Responsive Editing Mode
fa: روشن کردن حالت تنظیم واکنشگرا

[ctx: Keyboard action to undo changes]
en: Undo
fa: برگشت

en: Knowledge Base
fa: مرکز آموزش

en: Knowledge Base URL
fa: آدرس لینک مرکز آموزش

en: Label
fa: برچسب

[ctx: Label size.]
en: Large
fa: بزرگ

[ctx: Label size.]
en: Medium
fa: متوسط

[ctx: Label size.]
en: Small
fa: کوچک

en: Landing Pages
fa: صفحات فرود

en: Landscape
fa: عرضی

en: Large
fa: بزرگ

en: Large &amp; Medium Devices Only
fa: تنها در دستگاه‌های بزرگ و متوسط

en: Large Devices Only
fa: تنها در دستگاه‌های بزرگ

en: Launch Page Builder
fa: فعال‌ کردن صفحه ساز

en: Layout
fa: طرح

en: Layout CSS & Javascript
fa: قالب CSS / Javascript

en: Layout CSS / Javascript
fa: قالب CSS / Javascript

en: Layout Settings Edited
fa: تنظیمات پیکربندی ویرایش شد

en: Layout Templates
fa: طراحی‌ قالب‌ها

en: Layout status updated
fa: وضعیت پوسته به روز شد

en: Layout type updated
fa: نوع طرح بندی بروز شد.

en: Learn More
fa: بیشتر بدانید

en: Leave empty if you don't want to include a heading.
fa: اگر نمی خواهید عنوان را وارد کنید ، خالی بگذارید.

en: Left
fa: چپ

en: Left & Right Sidebar
fa: ستون کناری چپ و راست

en: Left Bottom
fa: پایین سمت چپ

en: Left Center
fa: وسط سمت چپ

en: Left Content
fa: محتوای سمت چپ

en: Left Sidebar
fa: ستون کناری سمت راست

en: Left To Right
fa: چپ به راست

en: Left Top
fa: چپ بالا

en: Left of Content
fa: سمت چپ محتوا

en: Left of Heading
fa: چپ عنوان

en: Left of Text and Heading
fa: چپ متن و عنوان

en: Legacy
fa: افسانه‌ای

en: Let's Get Building!
fa: شروع کنیم به ساختن!

en: License
fa: مجوز

en: License Removed
fa: مجوز حذف شد

en: License key saved!
fa: کدفعالسازی ذخیره شد!

en: Light
fa: سبک

en: Light Italic
fa: ایتالیک سبک

en: Lightbox
fa: لایت‌باکس (جعبه هایی که روی صفحه ی اصلی نمایش داده میشوند و اصولا حاوی متن یا عکسی برای توضیحات هستند)

en: Lightbox Content
fa: محتوای لایت باکس

en: Lightbox Photo Size
fa: اندازه عکس لایت باکس

en: Line
fa: خط

en: Line Color
fa: رنگ خط

en: Line Height
fa: ارتفاع خط

en: Line Separator Style
fa: طراحی جداکننده

en: Line Through
fa: روی خط

en: Linear
fa: خطی

en: Link
fa: لینک

en: Link Color
fa: رنگ لینک

en: Link Hover Background Color
fa: رنگ پس زمینه دکمه در حالت لمس

en: Link Hover Color
fa: رنگ لینک در زمان قرا گرفتن کرسر موس بر روی آن

en: Link Padding
fa: فاصله داخلی لینک

en: Link Text
fa: متن لینک

en: Link Type
fa: نوع لینک

en: Link Typography
fa: ساختار لینک

en: Link URL
fa: آدرس لینک

[ctx: Link placeholder]
en: http://www.example.com
fa: مثال http://www.example.com

[ctx: Link text]
en: here
fa: اینجا

en: Link to Doc
fa: لینک به توضیحات

[ctx: Link to learn more about premium Beaver Builder]
en: Learn More
fa: بیشتر بدانید

[ctx: Link to learn more about premium Beaver Builder]
en: Upgrade
fa: ارتقاء

en: Link type applies to how the image should be linked on click. You can choose a specific URL, the individual photo or a separate page with the photo.
fa: نوع لینک بر روی چگونگی لینک شدن عکس اثر خواهد گذاشت. می‌توانید یک نشانی مشخص، یک عکس جداگانه و یا یک برگه‌ی جدا با عکس انتخاب کنید.

[ctx: Link type.]
en: None
fa: هیچ کدام

en: Links
fa: لینک ها

en: List
fa: لیست

en: List Background Color
fa: رنگ زمینه لیست

en: List ID
fa: لیست ID

en: List Icon
fa: لیست آیکون

en: List Icon Placement
fa: قراردهی لیست آیکون

en: List Item
fa: آیتم لیست

en: List Item Content Tag
fa: برچسب محتوای لیست

en: List Item Heading Tag
fa: برچسب عنوان لیست

en: List Item Padding
fa: فاصله داخلی آیتم های لیست

en: List Item Tags
fa: لیست برچسب های

en: List Items
fa: آیتم های لیست

en: List Padding
fa: فاصله داخلی لیست

en: List Type
fa: نوع لیست

en: Load More
fa: افزودن محتوای بیشتر

en: Load More Button
fa: دکمه بارگزاری موارد بیشتر

en: Loading...
fa: در حال بارگزاری…

en: Locale
fa: محل

en: Locked
fa: قفل شده

en: Logged In
fa: وارد شده

en: Logged In User
fa: کاربر وارد شده

en: Logged Out
fa: خارج شده است

en: Logged Out User
fa: کاربر خارج شده

en: Logic
fa: منطق شرطی

en: Login
fa: ورود

en: Login Button
fa: دکمه ورود

en: Login Form
fa: فرم ورود

en: Logo Image
fa: تصویر لوگو

en: Logout
fa: خروج

en: Logout Button
fa: دکمه خروج

en: Loop
fa: بازپخش

[ctx: MailChimp list group.]
en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Mailjet API settings
fa: تنظیمات Mailjet API

en: Mailjet subscription failed. Email address = %1$s; List ID = %2$s.
fa: اشتراک Mailjet ناموفق بود. آدرس ایمیل =%1$s; شناسه لیست = %2$s.

en: Main Query
fa: استفاده از کوئری اصلی

en: Make this saved row or module global?
fa: این ردیف یا ماژول ذخیره شد عمومی شود؟

en: Manage Templates
fa: مدیریت قالب‌ها

en: Map
fa: نقشه

en: Map title attribute for accessibility
fa: ویژگی عنوان نقشه برای دسترسی

en: Map title here
fa: عنوان نقشه در اینجا

en: Margins
fa: حاشیه ها

en: Masonry
fa: بلوک

en: Mautic Password
fa: پسورد Mautic

en: Mautic Username
fa: نام کاربری Mautic

en: Max Content Width
fa: حداکثر عرض محتوا

en: Max Width
fa: حداکثر عرض

en: Media
fa: کتابخانه‌ رسانه

en: Media Library
fa: کتابخانه‌ رسانه

en: Medium
fa: متوسط

en: Medium &amp; Small Devices Only
fa: تنها در دستگاه‌های متوسط و کوچک

en: Medium Device Breakpoint
fa: نقطه تغییر شکل به نمایش در دستگاه‌های متوسط

en: Medium Devices Only
fa: تنها در دستگاه‌های متوسط

en: Medium Italic
fa: متوسط ایتالیک

en: Menu
fa: منو

en: Menu Alignment
fa: چیدمان منو

en: Menu Background Color
fa: رنگ پس زمینه منو

en: Menu Background Color (Mobile)
fa: رنگ پس زمینه منو (موبایل)

en: Menu Button
fa: دکمه منو

en: Menu Cart
fa: منو سبد خرید

en: Menu Name
fa: نام منو

en: Menu Order
fa: ترتیب منو

en: Message
fa: پیام

en: Message Sent!
fa: پیام با موفقیت ارسال شد.

en: Message failed. Please check the console for possible error message.
fa: پیام ارسال نشد. لطفا برای مشاهده خطای احتمالی کنسول را بررسی کنید.

en: Message failed. Please try again.
fa: پیام شما ارسال نشد. لطفا دوباره سعی کنید.

[ctx: Message that displays when a panel tab has no view to display]
en: Sorry, no content was found!
fa: محتوا:

[ctx: Message that displays when there are no templates to display]
en: Sorry, no templates were found!
fa: هیچ طرح‌بندی قالبی در زباله‌دان یافت نشد.

en: Meta Key
fa: کلید متا

en: Meta Value (Alphabetical)
fa: مقدار متا (الفبایی)

en: Meta Value (Numeric)
fa: مقدار متا (عددی)

en: Midpoint
fa: نقطه وسط

en: Minimum Height
fa: حداقل ارتفاع

en: Minute
fa: دقیقه

en: Minutes
fa: دقیقه ها

en: Misc
fa: تنظیمات متفرقه.

en: Missing header or wrong module type!
fa: سربرگ یا نوع ماژول وجود ندارد!

en: Mobile Photo
fa: عکس در موبایل

en: Mobile Text Colors
fa: رنگ متن در موبایل

en: Module
fa: ماژول

en: Module Saved!
fa: ماژول ذخیره شد!

[ctx: Module name]
en: %s Added
fa: ‫%s اضافه شد

[ctx: Module name]
en: %s Deleted
fa: ‫%s حذف شد

[ctx: Module name]
en: %s Duplicated
fa: از %s نسخه کپی تولید شد

[ctx: Module name]
en: %s Edited
fa: ‫%s ویرایش شد

[ctx: Module name]
en: %s Moved
fa: ‫%s حرکت داده شد

[ctx: Module settings form tab. Display on mobile devices.]
en: Mobile
fa: موبایل

en: Modules
fa: ماژول ها

en: Modules Used
fa: ماژول های استفاده شده

en: Monthly
fa: ماهیانه

en: More
fa: بیشتر

en: More Link
fa: لینک بیشتر

en: More Link Text
fa: متن لینک (بیشتر)

en: Move
fa: انتقال

en: Move Column
fa: حرکت دادن ستون

en: Move Parent
fa: حرکت دادن مادر

en: Move your mouse over rows, columns or modules to edit and interact with them.
fa: جهت ویرایش ردیف ها یا ستون ها و ماژول ها ماوس خود را بر روی آنها ببرید.

en: Multiple Products
fa: چند محصول

en: My Account
fa: اکانت من

en: NEW: We've added an Outline Panel where you can view and edit the structure of a page from a streamlined interface.
fa: جدید: ما یک پنل طرح کلی فراهم کردیم تا شما بتوانید ساختار کامل صفحه را در یک فضای ساده مشاهده و ویرایش کنید.

en: NOTE:
fa: یادداشت

en: NOTE: Not all custom post types may be supported.
fa: توجه: همه نوع نوشته ها ممکن است پشتیبانی نشوند.

en: Name
fa: نام

en: Name Field
fa: نام فیلد

en: Name Field Placeholder
fa: نام فیلد

en: Name Field Text
fa: متن فیلد نام

en: Nav Position
fa: موقعیت نوار کنترل

en: Nav Type
fa: نوع نوار کنترل

[ctx: Nav type.]
en: None
fa: هیچ کدام

en: Navigation Arrows
fa: فلش‌های ناوبری

en: Navigational arrows allow the visitor to freely move through the images in your slideshow. These are larger arrows that overlay your slideshow images and are separate from the control bar navigational arrows.
fa: فلش ناوبری اجازه می‌دهد که کاربر نمایش اسلاید دلخواهش را کنترل کند. این‌ها فلش‌های بزرگتری هستند که روی اسلاید‌های شما قرار می‌گیرند و جدا از نوار کنترل و دکمه‌های ناوبری آن هستند.

en: Need Some Help?
fa: کمک نیاز دارید؟

en: Never
fa: هرگز

en: New Column
fa: ستون جدید

en: New Row
fa: ردیف جدید

en: New Window
fa: پنجره‌ی جدید

en: Next
fa: بعدی

en: Next testimonial.
fa: توصیفات بعدی.

en: No
fa: خیر

en: No Clip
fa: بدون گیره

en: No Columns Found
fa: ستونی یافت نشد

en: No Follow
fa: بدون فالو

en: No Group
fa: هیچ گروه

en: No Layout Templates Found
fa: هیچ طرح‌بندی قالبی یافت نشد

en: No Menus Found.
fa: فهرستی یافت نشد.

en: No Modules Found
fa: هیچ ماژولی پیدا نشد.

en: No Notifications.
fa: هیچ اطلاع رسانی موجود نیست

en: No Photo
fa: بدون عکس

en: No Results Message
fa: پیام مربوط به جستجو بی نتیجه

en: No Revisions Found
fa: هیچ طرح‌بندی قالبی یافت نشد

en: No Rows Found
fa: هیچ ردیفی یافت نشد

en: No Thanks
fa: خیر، متشکرم

en: No Themer Layouts Found
fa: هیچ پوسته ی Themer یافت نشد.

[ctx: No content panel search results found]
en: No Results Found
fa: نتیجه ای یافت نشد.

en: No license info found.
fa: اطلاعات لایسنسی پیدا نشده.

en: No new changes to save
fa: ذخیره تغییرات و خروج

en: No results found.
fa: نتیجه ای یافت نشد.

en: No saved columns found.
fa: هیچ ماژول ذخیره شده ای یافت نشد.

en: No saved modules found.
fa: هیچ ماژول ذخیره شده ای یافت نشد.

en: No saved rows found.
fa: هیچ ردیف ذخیره شده ای یافت نشد.

en: No settings selected.
fa: تنظیماتی انتخاب نشده

en: No, Thank You
fa: خیر، ممنون از شما

en: None
fa: هیچ کدام

en: None (No Separator)
fa: هیچ (بدون جدا کننده)

en: None Selected
fa: هیچ کدام انتخاب نشده است

en: Normal
fa: نرمال

en: Normal Italic
fa: نرمال و ایتالیک

en: Not Active!
fa: غیر فعال!

en: Not valid Themer layout.
fa: طرح بندی تمر درست نیست.

en: Note: KIT must be set to Webfont and not SVG.
fa: توجه: KIT بایستی بر روی Webfont تنظیم شود نه SVG.

en: Note: Please read the following info on email deliverability for this module.
fa: توجه: لطفا اطلاعات زیر در رابطه با نحوه ارسال ایمیل برای این ماژول را مطالعه کنید.

en: Nothing new to publish
fa: اعمال تغییرات

en: Nothing will display if left empty.
fa: اگر این را خالی نگه دارید، هیچ چیزی نمایش داده نمی شود

en: Notification Subject
fa: موضوع اطلاع رسانی

en: Notifications
fa: اطلاع رسانی ها

en: Now that you know the basics, you're ready to start building! If at any time you need help, click the help icon in the upper right corner to access the help menu. Happy building!
fa: حالا که آموزش‌های اولیه را یاد گرفتید، آماده هستید که ساختن را شروع کنید! اگر هر زمانی کمکی لازم داشتین، روی آیکون کمک در قسمت بالا سمت راست کلیک کنید. از ساختم سایتتان لذت ببرید!

en: Number
fa: عدد

en: Number Background Color
fa: رنگ پس زمینه عدد

en: Number Border Radius
fa: گردکردن حاشیه عدد

en: Number Color
fa: رنگ عدد

en: Number Counter
fa: شمارنده اعداد

en: Number Position
fa: موقعیت عدد

en: Number Prefix
fa: پیشوند عدد

en: Number Spacing
fa: فاصله عدد

en: Number Suffix
fa: پسوند عدد

en: Number Type
fa: شمارنده عددی

en: Number Typography
fa: تایپوگرافی شماره

en: Number of Posts
fa: تعداد نوشته ها

en: Number of Posts to Move
fa: تعداد نوشته ها جهت حرکت

en: Number of Products
fa: تعداد محصولات

en: Number of seconds to complete the animation.
fa: ثانیه هایی که متحرک سازی ادامه پیدا می کند.

en: Numbers
fa: اعداد

en: Numbers + Circles
fa: شماره ها + حلقه ها

en: Numbers and Text
fa: شماره ها و متن

en: Numeric
fa: عددی

en: Numeric With Leading Zeros
fa: عددی با صفرهای پیشرو

en: OK
fa: قابل قبول

en: Oblique
fa: مورب

en: Ok, got it!
fa: قابل قبول

en: On Hover
fa: هنگام حضور ماوس

en: Once you're finished, click the Done button to publish your changes, save a draft or revert back to the last published state.
fa: زمانی که ساختن را تمام کردین روی دکمه انجام شد کلیک کنید تا تغییرات شما اعمال شود، البته می‌توانید قبل از نهایی شدن، یک نسخه پیش نویس بصورت موقت بسازید یا کلاً تغییرات داده شده خود را کنسل کنید.

en: Only Numbers
fa: فقط اعداد

en: Optional
fa: انتخابی

en: Optional advanced feature to make use of Google’s v3 analytical capabilities.
fa: امکان حرفه‌ای انتخابی که باعث فعال سازی آمار بازدید نسخه 3 گوگل می‌شود.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for each post to improve accessibility and machine-readability.
fa: اختیاری. به منظور بهبود دسترسی یک عنصر HTML5 sectioning را برای هر پست انتخاب کنید.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this column to improve accessibility and machine-readability.
fa: ‫‫اختیاری. یک محتوای HTML5 برای این ستون استفاده کنید تا در دسترس بودن و خواندن کامپیوتری را بهبود بخشی

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this module to improve accessibility and machine-readability.
fa: ‫اختیاری. یک محتوای HTML5 برای این ماژول استفاده کنید تا در دسترس بودن و خواندن کامپیوتری را بهبود بخشید

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this row to improve accessibility and machine-readability.
fa: اختیاری. یک محتوای HTML5 برای این ردیف استفاده کنید تا در دسترس بودن و خواندن کامپیوتری را بهبود بخشید.

en: Optional. Choose an appropriate Heading Tag for each Post Title.
fa: اختیاری. برای هر عنوان پست یک کلیدواژه مناسب انتخاب کنید.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this column.
fa: اختیاری. تنظیم <a%s>نمایش/مخفی بودن</a> این ستون برای کاربران در سطوح مختلف

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this module.
fa: اختیاری. تنظیم <a%s>نمایش/مخفی بودن</a> این ماژول برای کاربران در سطوح مختلف

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this row.
fa: اختیاری. تنظیم <a%s>نمایش/مخفی بودن</a> این ردیف برای کاربران در سطوح مختلف

en: Order
fa: ترتیب

en: Order By
fa: چیده شود براساس

en: Order Tracking
fa: رهگیری سفارش

en: Ordered List (ol)
fa: لیست مرتب شده

en: Orientation
fa: جهت یابی

en: Other
fa: ماژول های دیگر

en: Overlay
fa: پوششی

en: Overlay Background Color
fa: رنگ پس زمینه پوششی

en: Overlay Color
fa: رنگ پوشش

en: Overlay Colors
fa: رنگ های پوشش

en: Overlay Enabled
fa: پوشش فعال شد

en: Overlay Gradient
fa: پوشش گرادینت

en: Overlay Hide
fa: پنهان‌کردن پوشش

en: Overlay Hide Delay
fa: تاخیر پهان‌کردن پوشش

en: Overlay Text Color
fa: رنگ پوششی متن

en: Overlay Type
fa: نوع پوشش

en: Overline
fa: بالای خط

en: Override Core Templates
fa: قالب های اصلی را نادیده بگیرید

en: Override network settings?
fa: تنظیمات شبکه نادیده گرفته شود؟

en: Overrides the Icon applied to the module settings.
fa: تغییر این، باعث تغییر آیکون ماژول می‌شود.

en: PHP Version
fa: ورژن php

en: Padding
fa: فاصله داخلی

en: Pages &rarr; Add New
fa: صفحات - افزودن جدید

en: Pagination
fa: صفحه بندی

en: Pagination Style
fa: نحوه صفحه گذاری

[ctx: Pagination style.]
en: None
fa: هیچ کدام

en: Panorama
fa: پانوراما

en: Parent Category ID
fa: شناسه دسته بندی مادر

en: Parent Settings
fa: تنظیمات مادر

en: Password
fa: کلمه عبور

en: Password Field Text
fa: متن فیلد رمز

en: Password associated with the username. Make this a Long Passphrase.
fa: رمز عبور وارد شده با نام کاربری شما حروف مشترک دارد. لطفا پسورد متفاوت و بلندتری وارد کنید.

en: Paste color here...
fa: رنگ را اینجا کپی کنید…

en: Pause On Hover
fa: مکث در حالت لمس

en: Percent
fa: شمارنده درصدی

en: Phone
fa: تلفن

en: Phone Field
fa: فیلد تلفن

en: Phone Field Placeholder
fa: فیلد تلفن

en: Photo
fa: عکس

en: Photo Border
fa: حاشیه عکس

en: Photo Count
fa: شمارش عکس

[ctx: Photo Crop.]
en: None
fa: هیچ کدام

en: Photo File
fa: فایل عکس

en: Photo Link
fa: لینک عکس

en: Photo Page
fa: صفحه عکس

en: Photo Selected
fa: عکس انتخاب شد

en: Photo Size
fa: اندازه عکس

en: Photo Source
fa: منبع عکس

en: Photo Spacing
fa: فاصله عکس‌ها

en: Photo Style
fa: طرح عکس

en: Photo URL
fa: آدرس لینک عکس

[ctx: Photo size.]
en: Large
fa: بزرگ

[ctx: Photo size.]
en: Medium
fa: متوسط

[ctx: Photo size.]
en: Small
fa: کوچک

en: Photos
fa: تصاویر

en: Photos Selected
fa: عکس‌های انتخاب شده

en: Pick a font...
fa: یک فونت انتخاب کنید…

en: Pinterest Button
fa: دکمه پینترست

en: Placeholder Text
fa: متن پیش فرض نگهدارنده

en: Play Button
fa: دکمه پخش

en: Play/Pause
fa: پخش / مکث

en: Playback
fa: بازپخش

en: Please Wait...
fa: لطفا صبر کنید…

en: Please check the captcha to verify you are not a robot.
fa: لطفا برای ورود روی تیک کپچا کلیک کنید.

en: Please connect an account before saving.
fa: لطفا اکانتی را قبل از ذخیره متصل کنید.

en: Please enter a color first.
fa: لطفا ابتدا یک رنگ وارد کنید.

en: Please enter a message.
fa: لطفا پیامتان را بنویسید.

en: Please enter a subject.
fa: لطفا موضوع خود را بنویسید

en: Please enter a valid email address.
fa: لطفا یک آدرس ایمیل معتبر وارد کنید.

en: Please enter a valid email.
fa: لطفا یک آدرس ایمیل معتبر وارد کنید.

en: Please enter a valid license key to enable automatic updates.
fa: لطفا کلید مجوز را برای دریافت به روز رسانی و پشتیبانی وارد کنید.

en: Please enter a valid license key to enable automatic updates. %s
fa: لطفا کلید مجوز قانونی را برای دریافت به روز رسانی و پشتیبانی وارد کنید. %s

en: Please enter a valid phone number.
fa: لطفا یک شماره تلفن معتبر وارد نمایید.

en: Please enter at least one tag before saving.
fa: لطفاً حداقل یک کلیدواژه را قبل از ذخیره وارد نمایید.

en: Please enter your name.
fa: خواهشمند است نام خود را بنویسید.

en: Please enter your password.
fa: لطفا گذرواژه خود را بنویسید.

en: Please enter your username/email.
fa: لطفا نام کاربری / ایمیل را وارد کنید.

en: Please register this website with AWeber to get your Authorization Code. <a%s>Register Now</a>
fa: لطفا این وب سایت را با AWeber ثبت کنید تا کد شناسایی خود را دریافت کنید. <a%s> اکنون ثبت نام کنید </a>

en: Please select a list before saving.
fa: لطفا لیستی را قبل از ذخیره انتخاب کنید.

en: Please select an account before saving.
fa: لطفا اکانتی را قبل از ذخیره انتخاب کنید.

en: Please select either a background layout or content layout before submitting.
fa: لطفاً قبل از دخیره سازی یک طرح برای پس‌زمینه یا یک طرح برای محتوا انتخاب کنید.

en: Please specify a poster image if Video Lightbox is enabled.
fa: اگر لایت باکس ویدیویی فعال است، لطفاً یک تصویر پوستر را مشخص کنید.

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin.
fa: برای فعال کردن بروزرسانی خودکار مشترک شوید.

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin. %s
fa: برای فعال کردن بروزرسانی خودکار مشترک شوید. %s

en: Please type "uninstall" in the box below to confirm that you really want to uninstall the page builder and all of its data.
fa: لطفاً با تایپ کردن “uninstall” در جعبه‌ی زیر تایید کنید که می‌خواهید صفحه‌ ساز و همه‌ی اطلاعات مربوط به آن را حذف کنید.

en: Plugin Branding
fa: برندینگ افزونه

en: Plugin Icon URL
fa: آدرس لینک آیکون افزونه

en: Plugin Name
fa: نام افزونه

[ctx: Plugin action link label.]
en: Change Log
fa: لیست تغییرات

[ctx: Plugin action link label.]
en: Upgrade
fa: ارتقاع دهید!

[ctx: Plugin setup page: Delete icon set.]
en: Delete
fa: حذف

[ctx: Plugin setup page: Modules.]
en: All
fa: همه

en: Plugins Count
fa: تعداد افزونه ها

en: Plugins Page
fa: صفحه افزونه ها

en: Plus sign
fa: علامت بعلاوه

en: Popularity
fa: محبوبیت

en: Portrait
fa: عمودی

en: Position
fa: موقعیت

en: Post Alignment
fa: ترازبندی پست

en: Post Background Color
fa: رنگ پس زمینه پست

en: Post Content
fa: محتوای ارسال پس از

en: Post Hover Transition
fa: مدت زمان تغییر نوشته هنگام هاور

en: Post Icon
fa: آیکون نوشته

en: Post Icon Color
fa: رنگ آیکون نوشته

en: Post Icon Position
fa: موقعیت آیکون نوشته

en: Post Icon Size
fa: سایز آیکون نوشته

en: Post Info
fa: اطلاعات نوشته

en: Post Info Color
fa: رنگ اطلاعات پست

en: Post Info Typography
fa: ساختار اطلاعات نوشته

en: Post Max Width
fa: حداکثر عرض نوشته

en: Post Padding
fa: فاصله داخلی پست

en: Post Spacing
fa: فاصله بین نوشته ها

en: Post Terms
fa: لیست شرایط پست

en: Post Title
fa: عنوان پست

en: Post Type
fa: نوع پست

en: Post Types
fa: انواع نوشته

en: Post Width
fa: عرض نوشته

en: Post was not valid Themer layout.
fa: پست مربوط به تمر درستی نبود.

en: Posted in
fa: منتشر شده در

en: Poster Image must be specified for the Lightbox to work.
fa: برای کار با لایت باکس باید تصویر پوستر مشخص شود.

en: Posts
fa: نوشته ها

en: Posts Carousel
fa: اسلایدر پست ها

en: Posts Element
fa: عناصر پست ها

en: Posts Element Class
fa: کلاس عناصر پست ها

en: Posts Element Class for UL
fa: کلاس عناصر پست ها برای UL

en: Posts Per Page
fa: تعداد نوشته ها در هر صفحه

en: Posts Slider
fa: اسلایدر نوشته‌ها

en: Posts Title Tag
fa: برچسب عنوان پست ها

en: Premium Features
fa: امکانات ویژه (پولی)

en: Prerelease Documentation
fa: مستندات قبل از انتشار

en: Prerelease Updates
fa: به روزرسانی‌های قبل از انتشار

en: Preview Layout
fa: پیش‌نمایش طراحی

en: Preview and responsive editing will use these values when enabled.
fa: در صورت فعال بودن، پیش نمایش و ویرایش واکنشگرا از این مقادیر استفاده می کند.

en: Previous
fa: قبلی

en: Previous testimonial.
fa: توصیفات قبلی.

en: Price
fa: قیمت

en: Price Box
fa: جعبه قیمت

en: Price Features
fa: ویژگی‌های قیمت

en: Price Option 2
fa: گزینه قیمت ۲

en: Price Style
fa:  طرح‌بندی قیمت

[ctx: Price features displayed in pricing box.]
en: Features
fa: ویژگی ها

en: Pricing Box
fa: جعبه قیمت

en: Pricing Boxes
fa: جعبه های قیمت گذاری

en: Pricing Options
fa: گزینه های قیمت گذاری

en: Pricing Table
fa: جدول قیمت

en: Pro Icons
fa: آیکون‌های پیشرفته

en: Product Category
fa: دسته بندی محصول

en: Product Category IDs to include
fa: آیدی دسته‌بندی های محصولاتی که می خواهید شامل کنید.

en: Product Category Sort Direction
fa: نحوه مرتب سازی دسته بندی محصولات

en: Product ID
fa: شناسه محصول

en: Product IDs
fa: شناسه‌های محصول

en: Product Page
fa: صفحه محصول

en: Products IDs
fa: شناسه های محصولات

en: Products Source
fa: منبع محصولات

en: Products per page
fa: محصولات در هر صفحه

en: Profile ID
fa: شناسه پروفایل

en: Publish
fa: اعمال تغییرات

en: Publish Changes
fa: اعمال تغییرات

en: Publish Layout
fa: عمومی کردن پوسته

en: Publish Your Changes
fa: اعمال تغییرات

en: Publish changes and exit
fa: انصراف از تغییرات و خروج

en: Publishing Changes
fa: اعمال تغییرات

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
fa: عکس ها را از بخش رسانه سایت یا از گالری SmugMug (با کپی کردن لینک فید) خود وارد کنید. لینک SmugMug  را از بخش function می توانید بدست آورید.

en: Radial
fa: دایره ای

en: Radius
fa: شعاع مرزی

en: Random
fa: تصادفی

en: Random Bars
fa: میله های تصادفی

en: Random Boxes
fa: جعبه های تصادفی

en: Randomize Photos
fa: عکس های تصادفی

en: Rating
fa: امتیازها

en: Read More
fa: ادامه مطلب

en: Ready to find out more?
fa: می‌خواهید بیشتر بدانید؟

en: Ready to start building? Add a new page and jump into Beaver Builder by clicking the Launch Beaver Builder button shown on the image.
fa: آماده ساختن هستین؟ صفحه جدیدی بسازید و با کلیک بر روی صفحه ساز وارد صفحه ساز شوید.

en: Rebuilt the theme cache
fa: بازسازی مجدد کش پوسته

en: Recent Products
fa: آخرین محصولات

en: Recently used icons
fa: آیکون‌های استفاده شده اخیر

en: Rectangle
fa: مستطیل

en: Redirect
fa: تعیین مجدد مسیر

en: Redirect URL
fa: لینک تغییر مسیر

en: Redirect to search page
fa: تغییر مسیر به برگه جستجو

en: Register keys for your website at the <a%1$s>Google Admin Console</a>. You need a different key pair for each reCAPTCHA validation type. <br /><br /><a%2$s>More info about v3 reCAPTCHA.</a>
fa: کلیدهای ثبت‌نام وب سایت خود را در <a%1$s>Google Admin Console</a> ثبت کنید. شما برای هر معتبرسازی reCAPTCHA نیاز به یک کلید مجزا دارید. <br /><br /><a%2$s>کسب اطلاعات بیشتر در موردt v3 reCAPTCHA.</a>

en: Regular
fa: عادی

en: Remember me
fa: مرا به خاطر بسپار

en: Remove
fa: حذف

en: Remove Account
fa: حذف اکانت

en: Remove Video
fa: حذف ویدیو

en: Render a Countdown module.
fa: پردازش ماژول شمارش معکوس.

en: Render a WordPress audio shortcode.
fa: یک کد صوتی وردپرس را پردازش کن

en: Render a WordPress or embedable video.
fa: نمایش یک ویدئوی وردپرس یا یک ویدئوی جاسازی (Embed) شده

en: Renders a WordPress menu.
fa: نمایش منویی از وردپرس.

en: Renders a series of call to action buttons.
fa: یک سری دکمه فراخوانی به عمل را نمایش می دهد.

en: Renders an animated number counter.
fa: پردازش یک شمارنده اعداد.

en: Repeat
fa: تکرار

en: Replace
fa: جایگزینی

en: Replace Existing Layout
fa: جایگزینی طرح‌بندی جدید

en: Replace Video
fa: جایگزینی ویدئو

en: Reset Column Widths
fa: بازگردان عرض های ستون ها به مقدار پیش فرض

en: Reset Row Width
fa: عرض پیشفرض ردیف

en: Responsive
fa: واکنش‌گرا

en: Responsive Breakpoint
fa: نقطه انفصال واکنش گرا

en: Responsive Dropdowns
fa: بازشدن رو به پایین واکنشگرا

en: Responsive Editing
fa: ویرایش کردن واکنش گرا

en: Responsive Layout
fa: طراحی واکنشگرا

en: Responsive Style
fa: استایل واکنش گرا

en: Responsive Toggle
fa: تغییر وضعیت واکنش‌گرا

en: Results
fa: نتایج

en: Reversed
fa: معکوس

en: Revision Restored
fa: اصلاح قبلی دوباره بارگزاری شد

en: Revisions
fa: بازنگری

en: Revisions are disabled for this site. Please contact your host if you aren't sure how to enable revisions.
fa: بررسی ها برای این سایت غیرفعال شده اند. اگر از چگونگی فعالسازی آگاهی ندارید با مسئول سایت ارتباط بگیرید.

en: Ribbon
fa: روبان

en: Ribbon Background Color
fa: رنگ پس زمینه روبان

en: Ribbon Position
fa: موقعیت روبان

en: Ribbon Style
fa: طراحی ریبون

en: Ribbon Text
fa: متن روبان

en: Ribbon Text Color
fa: رنگ متن روبان

en: Right
fa: راست

en: Right Bottom
fa: پایین سمت راست

en: Right Center
fa: وسط سمت راست

en: Right Content
fa: محتوا سمت راست

en: Right Sidebar
fa: ستون کناری سمت چپ

en: Right To Left
fa: راست به چپ

en: Right Top
fa: بالا سمت راست

en: Right of Content
fa: سمت راست محتوا

en: Right of Heading
fa: راست عنوان

en: Right of Text and Heading
fa: راست متن و عنوان

en: Roman Numerals (Lower)
fa: اعداد رومی (حروف کوچک)

en: Roman Numerals (Upper)
fa: اعداد رومی (حروف بزرگ)

en: Rotate
fa: چرخش

en: Rounded
fa: گِرد شده

en: Row
fa: ردیف

en: Row Actions
fa: ردیف

en: Row Added
fa: ردیف اضافه شد

en: Row Deleted
fa: ردیف حذف شد

en: Row Duplicated
fa: ‫از ردیف نسخه کپی تولید شد

en: Row Edited
fa: ردیف ویرایش شد

en: Row Moved
fa: ردیف حرکت داده شد

en: Row Resized
fa: ردیف ریسایز شد

en: Row Saved!
fa: ردیف ذخیره شد!

en: Row Settings
fa: تنظیمات ردیف

en: Row Template Added
fa: قالب ردیف اضافه شد

en: Rows
fa: ردیف ها

en: SAFEMODE
fa: حالت ریکاوری

en: Sale Products
fa: محصولات حراج شده

en: Save
fa: ذخیره

en: Save As...
fa: ذخیره کردن به عنوان

en: Save Branding
fa: ذخیره نام تجاری

en: Save Cache Clearing Tool Settings
fa: ذخیره تنظیمات برنامه پاک کننده کش

en: Save Changes and Exit
fa: ذخیره تغییرات و خروج

en: Save Column
fa: ذخیره کردن ستون

en: Save Core Template
fa: ذخیره هسته پوسته

en: Save Draft
fa: ذخیره پیش نویس

en: Save Help Button Settings
fa: ذخیره تنظیمات دکمه راهنما

en: Save Icon Settings
fa: ذخیره کردن تنظیمات آيكون

en: Save License Key
fa: ذخیره کدفعالسازی

en: Save Module
fa: ذخیره تنظیمات ماژول

en: Save Module Settings
fa: ذخیره تنظیمات ماژول

en: Save New Template
fa: قالب جدید

en: Save Post Types
fa: دخیره کردن نوع نوشته

en: Save Prerelease Settings
fa: ذخیره تنظیمات قبل از انتشار

en: Save Row
fa: ذخیره کردن به عنوان

en: Save Template
fa: ذخیره پوسته

en: Save Template Settings
fa: ذخیره تنظیمات قالب‌ها

en: Save User Access Settings
fa: ذخیره تنظیمات دسترسی کاربر

en: Save With Errors
fa: ذخیره کردن با خطاها

en: Save the current layout as a template that can be reused under <strong>Templates &rarr; Saved Templates</strong>.
fa: طرح جاری را به عنوان قالب برای استفاده‌ی مجدد ذخیره کن. برای استفاده مجدد به نشانی <strong>قالب‌ها &larr; قالب‌های شما</strong> مراجعه کنید.

en: Save, export, and reuse full-page layouts, rows, and modules.
fa: ذخیره، بک آپ و استفاده مجدد طراحی های کامل شما به شکل قالب های کلی صفحات، ردیف ها و یا ماژول ها.

en: Saved
fa: ردیف ذخیره شده

en: Saved Columns
fa: ردیف ذخیره شده

en: Saved Module
fa: ماژول ذخیره شده

en: Saved Modules
fa: ماژول های ذخیره شده

en: Saved Row
fa: ردیف ذخیره شده

en: Saved Rows
fa: ردیف های ذخیره شده

en: Saved Templates
fa: پوسته های ذخیره شده

en: Saving...
fa: در حال ذخیره

en: Scale
fa: مقیاس

en: Scale Down
fa: اندازه پایین

en: Scale Up
fa: اندازه بالا

en: Scale X
fa: پله X

en: Screen Reader Text
fa: متن خواندنی صفحه

en: Scroll
fa: اسکرول

en: Search
fa: جستجو

en: Search Icons
fa: جستجو آیکون‌ها

en: Search Menu
fa: منو جستجو

en: Search Modules
fa: ماژول ها

en: Search...
fa: جستجو...

en: Second
fa: ثانیه

en: Seconds
fa: ثانیه ها

en: Secret Key
fa: کلید امن (Secret key)

en: See our Knowledge Base for more info.
fa: برای اطلاعات بیشتر به مرکز اطلاعات مراجعه کنید.

en: See the %s for more information.
fa:  برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: %s

en: Select
fa: انتخاب

en: Select A Preset
fa: یک ست را انتخاب کنید

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: Select Audio
fa: انتخاب فایل صوتی

en: Select File
fa: انتخاب فایل

en: Select Icon
fa: انتخاب آیکون

en: Select Photo
fa: عکس انتخاب کنید

en: Select Photos
fa: انتخاب عکس‌ها

en: Select Video
fa: ویدئو انتخاب کنید

en: Select a WordPress menu that you created in the admin under Appearance > Menus.
fa: یک فهرست که قبلا در تنظیمات پیشخوان ‪-‬ نمایش - فهرست ها ساخته اید را انتخاب کنید

en: Select a city
fa: انتخاب شهر

[ctx: Select a form a ActiveCampaign.]
en: Form
fa: فرم

en: Select an icon for the Ordered List (ol).
fa: آیکونی را برای لیست سفارش یافته (ol) انتخاب کنید.

en: Select an icon for the Unordered List (ul).
fa: آیکونی را برای لیست سفارش یافته (ol) انتخاب کنید.

[ctx: Select the list type.]
en: Type
fa: نوع

en: Select the post types you would like the builder to work with.
fa: لیستی از نوع نوشته که می‌خواهید در صفحه ‌ساز فعال باشند را انتخاب کنید.

en: Select...
fa: انتخاب…

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: Selection Order
fa: ترتیب انتخاب

en: Semi-Bold
fa: نیمه پهن

en: Semi-Bold Italic
fa: نیمه پهن و ایتالیک

en: Send
fa: ارسال

en: Send To Email
fa: ارسال به ایمیل

en: Send Usage Data
fa: ارسال داده های استفاده

en: Sent!
fa: پیام با موفقیت ارسال شد.

en: Separator
fa: جدا کننده

en: Separator Color
fa: رنگ جدا کننده

en: Separator Line Color
fa: رنگ خط جدا کننده

en: Separator Size
fa: سایز جداکننده

en: Separator Type
fa: نوع جداکننده

en: Separators
fa: جداکننده

en: Server Type
fa: نوع سرور

en: Service
fa: خدمات

en: Setting this to yes will make all of the columns in this group the same height regardless of how much content is in each of them.
fa: با فعال کردن این تنظیم تمام ستون های این گروه (بدون توجه به مقادیر محتوای آنها) ارتفاع یکسان خواهند داشت.

en: Settings could not be saved.
fa: تنظیمات ذخیره نشد.

en: Settings updated!
fa: تنظیمات بروز شدند.

en: Shadow
fa: سایه

en: Shape
fa: شی

en: Shape Container
fa: محتوای شی

en: Shared Styles
fa: طرح های مشترک

en: ShortCode
fa: کد کوتاه

en: Show
fa: نمایش

en: Show All Categories
fa: نمایش همه دسته ها

en: Show Arrows
fa: نمایش فِلش‌ها

en: Show Artist Name
fa: نمایش نام هنرمند

en: Show Both
fa: نمایش هر دو

en: Show Caption
fa: نمایش شرح

en: Show Captions
fa: نمایش توضیحات

en: Show Dots
fa: نمایش نقطه های اسلایدر

en: Show Facebook
fa: نمایش آیکون فیس بوک

en: Show Featured Image?
fa: تصویر شاخص را نمایش می دهید؟

en: Show Forget Password Link
fa: نمایش لینک فراموشی رمز عبور

en: Show Google+
fa: نمایش آیکون گوگل پلاس

en: Show Labels Only
fa: فقط نمایش برچسب ها

en: Show List Separator
fa: نمایش لیست جداکننده

en: Show Logout Button
fa: نمایش دکمه خروج

en: Show Message
fa: نمایش پیام

en: Show Placeholders Only
fa: فقط نمایش نگهدارنده‌ها

en: Show Play/Pause
fa: دکمه پخش/مکث

en: Show Playlist
fa: نمایش لیست پخش

en: Show Remember Login
fa: نمایش (مرا بخاطر بسپار؟)

en: Show Ribbon
fa: نمایش روبان

en: Show Saved Column Categories?
fa: نمایش دسته ستون های ذخیره شده؟

en: Show Saved Module Categories?
fa: نمایش دسته های ماژول های ذخیره شده؟

en: Show Saved Row Categories?
fa: نمایش دسته های ردیف های ذخیره شده؟

en: Show Search
fa: نمایش جستجو

en: Show Separators
fa: نمایش جداکننده ها

en: Show Thumbnail
fa: نمایش تصویرک

en: Show Time Separators
fa: نمایش جداکننده های زمان

en: Show Track Numbers
fa: نمایش شماره آهنگ ها

en: Show Twitter
fa: نمایش آیکون توییتر

en: Show Video on Lightbox
fa: نمایش ویدیو در لایت باکس

en: Show labels/placeholders
fa: نمایش برچسب ها / محل نگهدارنده ها

en: Show on Checkout
fa: نمایش در تصفیه

en: Show only featured products?
fa: فقط محصولات ویژه را نمایش دهید؟

en: Show only on-sale products?
fa: فقط محصولات با تخفیف را نشان دهید؟

en: Show only recent products?
fa: فقط محصولات اخیر نمایش داده می شود؟

en: Show saved row, column and module categories as sections in the page builder sidebar. A new section will be created for category.
fa: نمایش ردیف ها و ماژول های ذخیره شده در قالب بخش ها در نوار ابزار صفحه ساز. یک قسمت جدید برای دسته بندی ساخته خواهد شد.

en: Show title attribute on mouse hover
fa: نمایش توضیحات تصویر در زمان حضور موس

en: Shows the search form if no posts are found.
fa: اگر پستی در صفحه پیدا نشد، فرم جستجو را نشان دهد.

en: Shuffle
fa: ورق زدن

en: Sidebar
fa: ستون کناری

en: Single Product
fa: محصول تنها

en: Singular
fa: تکی

en: Site Key
fa: کلید سایت

en: Size
fa: اندازه

en: Skew X
fa: انحراف x

en: Skew Y
fa: انحراف Y

en: Skin Color
fa: رنگ پوسته

en: Skip this many posts that match the specified criteria.
fa: این گزینه از پست هایی که منطبق با معیارهای مشخص شده است صرف نظر می کند.

en: Slanted Edge
fa: لبه لبه

en: Slide
fa: اسلاید

en: Slide Down
fa: اسلاید از بالا

en: Slide Horizontal
fa: اسلاید افقی

en: Slide Label
fa: برچسب اسلاید

en: Slide Settings
fa: تنظیمات اسلاید

en: Slide Up
fa: اسلاید از پايين

en: Slide Vertical
fa: اسلاید عمودی

en: Slider
fa: اسلایدر

en: Slider Controls
fa: کنترل اسلایدر

en: Slides
fa: اسلاید ها

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

[ctx: Slideshow transition type.]
en: None
fa: هیچ کدام

[ctx: Slideshow transition.]
en: None
fa: هیچ کدام

en: Slow
fa: کند

en: Small
fa: کوچک

en: Small Caps
fa: درپوش های کوچک

en: Small Device Breakpoint
fa: نقطه تغییر شکل به نمایش در دستگاه‌های کوچک

en: Small Devices Only
fa: تنها در دستگاه‌های کوچک

en: Social
fa: اجتماعی

en: Social Button
fa: دکمه شبکه های اجتماعی

en: Social Buttons
fa: شبکه های اجتماعی

en: Solid
fa: یکدست

en: Some bad characters were found in the xml file
fa: بعضی علامت‌های و حروف بد در فایل xml یافت شد

en: Some hosts use a proxy cache like Varnish or Litespeed. The following setting attempts to invalidate the cache using a remote request. If you are unsure what this does, leave it disabled.
fa: بعضی هاست ها از یک پروکسی کش مثل لایت اسپید یا ورنیش استفاده می کنند. این ممکن است باعث مشکلاتی در تنظیمات اصلی شما شود. اگر مطمئن نیستید این گزینه را غیرفعال رها کنید.

en: Something went wrong. Please check your entries and try again.
fa: مشکلی پیش آمد. لطفا داده های خود را بررسی کرده و دوباره سعی کنید

en: Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.
fa: با عرض پوزش، مطلبی برای نمایش پیدا نشد. لطفا برای مطالب دیگر جستجو کنید.

en: Sort By
fa: مرتب سازی بر اساس

en: Sort Direction
fa: مرتب سازی بر اساس

en: Sort Product Category By
fa: مرتب سازی دسته بندی محصولات بر اساس

[ctx: Sort by.]
en: Default
fa: پیشفرض

[ctx: Sort by.]
en: Name
fa: نام

en: Source
fa: منبع

en: Spacing
fa: فاصله

en: Speed
fa: سرعت

[ctx: Speed.]
en: Medium
fa: متوسط

en: Spots
fa: نقاط

en: Spread
fa: پخش

en: Square
fa: مربع

en: Square ( &#9632; )
fa: مربع ( &#9632; )

en: Stacked
fa: پشته‌سازی

en: Stacked Layout
fa: طراحی دسته‌ای

en: Stacking Order
fa: نحوه چیدمان:

en: Standard
fa: استاندارد

en: Standard Modules
fa: استاندارد

en: Start shopping
fa: شروع خرید

en: Start typing...
fa: متن و عبارت مورد جستجو …

en: Status must be either draft or publish
fa: وضعیت بایستی یا پیش نویس یا انتشار باشد

en: Sticky on Scroll
fa: چسبان هنگام اسکرول

en: Straight
fa: صاف

en: Structure
fa: ساختار

en: Style
fa: سبک نمایش

en: Style &amp Spacing
fa: طرح و فاصله

en: Subject
fa: موضوع

en: Subject Field
fa: فیلد موضوعی

en: Subject Field Placeholder
fa: فیلد موضوعی

en: Submenu Icon
fa: آیکون زیر منوها

en: Submenu Icon click
fa: آیکون زیر منوها در کلیک

en: Submit changes for review and exit
fa: ارسال برای بررسی

en: Submit for Review
fa: ارسال برای بررسی

en: Subscribe Form
fa: فرم عضویت

en: Subscribe Form Signup
fa: مشترک شدن در فرم ثبت نام

en: Subscribe Now
fa: هم اکنون مشترک شوید!

en: Subscribe!
fa: هم اکنون عضو شوید!

en: Subscription has been updated. Please check your email for further instructions.
fa: اشتراک به روز رسانی شده است. لطفا برای تنظیمات بیشتر لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.

en: Success
fa: موفقیت

en: Success Action
fa: عمل موفق

en: Success URL
fa: آدرس لینک موفق

en: Sure, I'll help
fa: حتما، کمک خواهم کرد.

en: Switching to the native WordPress editor will disable your Beaver Builder layout until it is enabled again. Any edits made in the WordPress editor will not be converted to your Page Builder layout. Do you want to continue?
fa: رفتن به ادیتور کلاسیک وردپرس باعث غیرفعال شدن صفحه ساز خواهد شد. تمامی محتوایی که در ادیتور کلاسیک وارد کنید به طرح بندی صفحه ساز اضافه نخواهد شد. آیا می خواهید ادامه دهید؟

en: Tabs
fa: سربرگ‌ها

en: Take A Tour
fa: تور آموزشی

en: Take a Tour
fa: تور آموزشی

en: Target URL
fa: لینک هدف

en: Technology
fa: تکنولوژی

en: Template
fa: قالب

en: Template Applied
fa: قالب اعمال شد

en: Template Data Exporter
fa: بک آپ گیر قالب

en: Template Exporter
fa: بک آپ گرفتن از قالب

en: Template Saved!
fa: قالب ذخیره شد!

en: Template Settings
fa: تنظیمات قالب

[ctx: Template edit form field label. Is template premium one?]
en: Premium
fa: نسخه پولی

[ctx: Template edit form field label. Template name.]
en: Name
fa: نام

[ctx: Template name.]
en: Blank
fa: خالی

[ctx: Template name.]
en: Name
fa: نام

en: Templates
fa: قالب ها

[ctx: Templates list column label.]
en: Category
fa: دسته بندی

[ctx: Templates list column label.]
en: Name
fa: نام

[ctx: Templates list column label. Is template premium one?]
en: Premium
fa: نسخه پولی

en: Terms
fa: شرایط

en: Terms Label
fa: برچسب شرایط

en: Terms Separator
fa: جدا کننده شرایط

en: Terms and Conditions Checkbox
fa: تیک شرایط

en: Testimonial
fa: دیدگاه مشتریان

en: Testimonials
fa: دیدگاه مشتریان

en: Text
fa: متن

en: Text &amp; Photo
fa: متن و عکس

en: Text &amp; Video
fa: متن و ویدئو

en: Text After Number
fa: متن بعد از عدد

en: Text Background Color
fa: رنگ پس زمینه متن

en: Text Background Height
fa: ارتفاع پس زمینه متن

en: Text Before Number
fa: متن قبل عدد

en: Text Color
fa: رنگ متن

en: Text Colors
fa: رنگ متن

en: Text Editor
fa: ویرایش‌گر متن

en: Text Hover Color
fa: رنگ متن زمانی که موس روی آن می رود

en: Text Padding
fa: فاصله داخلی متن

en: Text Position
fa: موقعیت متن

en: Text Shadow
fa: سایه متن

en: Text Spacing
fa: فاصله متنی

en: Text Typography
fa: ساختار متن

en: Text Width
fa: عرض متن

en: Text to appear above the number. Leave it empty for none.
fa: متن برای نمایش بالای عدد. اگر نمی خواهید خالی بگذارید.

en: Text to appear after the number. Leave it empty for none.
fa: متن برای نمایش بعد از عدد. اگر نمی خواهید خالی بگذارید.

en: Thank you for choosing Beaver Builder and welcome to the colony! Find some helpful information below. Also, to the left are the Page Builder settings options.
fa: با تشکر از شما برای انتخاب صفحه ساز، به جمع ما خوش آمدید! برخی از اطلاعات مفید در دسترس است. همچنین، در سمت گزینه های تنظیمات صفحه ساز موجود است.

en: Thank you!
fa: خیر، ممنون!

en: Thanks for subscribing! Please check your email for further instructions.
fa: ثبت نام شما با موفقیت انجام شد.لطفا ایمیل خود را برای اطلاعات بیشتر بررسی کنید.

en: Thanks for your message! We’ll be in touch soon.
fa: ‏<strong>ممنون!</strong> پیام شما با موفقیت ارسال شد. ما به زودی با شما تماس میگیریم.

en: The <strong>Beaver Builder</strong> plugin requires WordPress version 4.6 or greater. Please update WordPress before activating the plugin.
fa: افزونه <strong>صفحه ساز</strong> به وردپرس نسخه 4.6 یا بالاتر نیاز دارد. لطفا قبل از فعال کردن افزونه وردپرس را بروزرسانی کنید.

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
fa: افزونه تقویت کننده صفحه ساز با هاست شما سازگار نیست.

en: The ID of the list you would like users to subscribe to. The ID of a list can be found under "View all lists" in the section named ID.
fa: ‏ID لیست مشترکان مورد نظر. لیست ID ها در بخش نمایش تمامی لیست ها قابل مشاهده است.

en: The Menu Module received new improvements: center logo, add search to the menu and more!
fa: ماژول منو بهینه سازی شده است: وسط چین کردن لوگو و گزینه جستجو در منو و موارد بیشتر!

en: The Pricing Table Module now has the ability to show dual pricing, ribbons on the boxes and we've added new styling options.
fa: به ماژول جدول قیمت قابلیت نمایش دو قیمت، روبان بر روی قیمت‌ها و چند گزینه جدید برای طراحی بهتر اضافه شده است.

en: The Target URL field correlates to the page you would like your social icons to interface with. For example, if you show Facebook, the user will "Like" whatever you put in this field.
fa: آدرس لینک، ارتباطی بین آیکون های شبکه های اجتماعی و صفحات شما ایجاد می کند. به این شکل که بطور مثال:اگر شما فیس بوک را نمایش دهید، مخاطب هر چیزی که در این بخش وارد کنید را like خواهد کرد.

en: The Templates admin menu has been renamed to Builder and split into useful sections for working with templates, rows and modules.
fa: تمپلیت های منو ادمین به صفحه ساز تغییر نام داده شد و به بخش های مختلف نظیر پوسته ها ردیف ها و ماژول ها تقسیم شد تا کار شما را راحتتر کند.

en: The Tools button lets you save a template, duplicate a layout, edit the settings for a layout or edit the global settings.
fa: دکمه ابزارها کمکتان می کند که یک قالب را ذخیره کرده، طرحی را کپی کنید یا تنظیمات طرح را ویرایش کرده یا تنظیم کلی را تغییر دهید.

en: The URL where your Mautic application is installed (e.g. http://mautic.mywebsite.com).
fa: آدرس لینکی که برنامه Sendy شما نصب شده است. (مثال: http://mywebsite.com/sendy)

en: The URL where your Sendy application is installed (e.g. http://mywebsite.com/sendy).
fa: آدرس لینکی که برنامه Sendy شما نصب شده است. (مثال: http://mywebsite.com/sendy)

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
fa: چیدمانی که بر تمام عناصر داخل اعلان اعمال خواهد شد.

en: The browser width at which the layout will adjust for medium devices such as tablets.
fa: عرض مرورگر که در آن طرح‌بندی برای دستگاه های متوسط مانند تبلت‌ها تنظیم خواهد شد.

en: The browser width at which the layout will adjust for small devices such as phones.
fa: عرض مرورگر که در آن طرح‌بندی برای دستگاه های کوچک مانند تلفن‌ها تنظیم خواهد شد.

en: The builder does not delete the post meta <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> and <code>_fl_builder_enabled</code> in case you want to reinstall it later. If you do, the builder will rebuild all of its data using those meta values.
fa: افزونه‌ی صفحه‌ساز کد‌های متا <code>_fl_builder_data</code>، <code>_fl_builder_draft</code> و <code>_fl_builder_enabled</code> را برای روز مبادا نگه‌داری خواهد کرد. اگر این کار را انجام دهید پس از نصب مجدد از این اطلاعات برای بازسازی و آماده سازی افزونه برای شما استفاده خواهد کرد.

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
fa: توضیحات، از توضیحاتی که هنگام آپلود کردن برای هرعکس وارد می‌کنید استفاده می‌کند. اگر از عکس‌های SmugMug استفاده می‌کنید، توضیحات در گالری وارد می‌شوند.

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
fa: رنگ بر روی پوشش پشت عکس که روی پس‌زمینه قرار دارد اعمال می‌شود.

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
fa: فرم های تماس با ما ثبت شده به این ایمیل ارسال خواهد شد. ایمیل پیش فرض به ایمیل مدیریت سایت خواهد بود.

en: The email address associated with your Mad Mimi account.
fa: آدرس ایمیل مرتبط با حساب Mad Mimi.

en: The fastest way to find an answer to a question is to see if someone's already answered it!
fa: سریع ترین راه برای یافتن پاسخ به سوالتان این است که به دنبال سوالات مشابه سوال خود بگردید!

[ctx: The first %s stands for custom branded "Page Builder" name. The second %s stands for the post type name.]
en: %1$s is currently active for this %2$s.
fa: %1$s در حال حاضری برای این %2$s‬ فعال است.

en: The following downloads are currently available for remote update with the subscription(s) associated with this license.
fa: در صورت فعال بودن اشتراک موارد زیر برای آپدیت خودکار در دسترس خواهند بود.

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (e.g. demo.ip-zone.com).
fa: هاستی که در زمان ثبت نام اکانتتان وارد کردید. اگر لینک مربوطه را فراموش کردین ایمیل خوش آمدگوییتان را چک کنید. لطفاْ هاست را بدون http‪://‬ وارد کنید (مثال: demo‪.‬campayn‪.‬com).

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (for example: demo.campayn.com).
fa: هاستی که در زمان ثبت نام اکانتتان وارد کردید. اگر لینک مربوطه را فراموش کردین ایمیل خوش آمدگوییتان را چک کنید. لطفاْ هاست را بدون http‪://‬ وارد کنید (مثال: demo‪.‬campayn‪.‬com).

en: The inline logo will appear on the left or right side of odd menu items.
fa: لوگو خطی در سمت راست یا چپ آیتم‌های منو ظاهر خواهد شد.

en: The layout is currently being saved
fa: این چیدمان در حال حاضر در حال ذخیره شدن است.

en: The layout is saved
fa: قالب ذخیره شده است

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
fa: لینک به کل ماؤول اعمال می‌شود. اگر نوار فراخوانی را در زیر انتخاب می‌کنید، این لینک برای متن و دکمه نیز استفاده می‌شود.

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
fa: لینک به کل اسلاید اعمال خواهد شد. اگر دکمه‌ی فراخوان نیز انتخاب شود، این لینک بر روی متن و یا دکمه نیز اعمال خواهد شد.

en: The max width of the ajax result container.
fa: حداکثر عرض نگهدارنده AJAX.

en: The max width of the input field inside the lightbox.
fa: حداکثر عرض قسمت ورودی داخل جعبه لایت باکس.

en: The max width of the search form container.
fa: حداکثر عرض نگهدارنده فرم جستجو.

en: The max width that the content area will be within your slides.
fa: حداگر پهنای محتوا که در اسلایدها اشغال خواهد کرد.

en: The order of the columns in this group when they are stacked for small devices.
fa: ترتیب نمایش ستون های این گروه در زمان نمایش صفحه در دستگاه های با صفحه کوچک.

en: The position will move the content layout selections left or right or center of the thumbnail of the slide.
fa: موقعیت طرح، محتوا را به چپ، راست یا وسط بندانگشتی اسلاید حرکت می‌دهد.

en: The position will move the content layout selections left, right or bottom over the background of the slide.
fa: موقعیت طرح محتوا را به چپ، راست یا وسط پس‌زمینه‌ی اسلاید حرکت می‌دهد.

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
fa: موقعیت طرح محتوا را به چپ، راست یا وسط پس‌زمینه‌ی اسلاید حرکت می‌دهد.

en: The selected roles will be able to access the builder admin menu.
fa: نقش های انتخاب شده اجازه دسترسی به منو صفحه ساز را خواهند داشت.

en: The selected roles will be able to access the template data exporter under Tools > Template Exporter.
fa: نقش های انتخاب شده امکان بک آپ گرفتن از قالب را از طریق بهش ابزارها خواهند داشت.

en: The selected roles will be able to edit global rows, columns and modules.
fa: نقش های انتخاب شده امکان ویرایش ردیف ها، ستون ها و ماژول های عمومی را خواهند داشت.

en: The selected roles will have access to the builder for editing posts, pages, and CPTs.
fa: دسترسی انتخاب شده توانایی ویرایش پست ها، صفحات و … را می دهد.

en: The selected roles will have unrestricted access to all editing features within the builder.
fa: ‫دسترسی انتخاب شده توانایی ویرایش پست ها، صفحات و … را بدون هیچ محدودیتی می دهد

en: The settings you are currently editing will not be saved if you navigate away from this page.
fa: اگر از این صفحه به صفحه‌ی دیگری بروید، تنظیمات حال حاضر شما دخیره نخواهد شد.

en: The total number of units for this counter. For example, if the Number is set to 250 and the Total is set to 500, the counter will animate to 50%.
fa: کل تعداد برای این شمارشگر. بطور مثال اگر شماره ۲۵۰ و کل تعداد ۵۰۰ تعیین شده باشد، شمارنده ۵۰٪ را نشان خواهد داد.

en: The type of border to use. Double borders must have a height of at least 3px to render properly.
fa: نوع حاشیه مورد استفاده. حاشیه های دوبل باید پهنایی حداقل 3 پیکسل داشته باشند تا بتوانند به درستی نمایش داده شوند.

en: The type of list to generate. Each type has a corresponding set of icons available. See List Icon field below.
fa: نوع لیست برای تولید. هر نوعی از لیست دارای مجموعه ای آیکون منحصر به فرد خود می باشد. لیست آیکون را در زیر مشاهده کنید.

en: The uploaded file is not a valid %s extension.
fa: فایل بارگزاری شده ‪%s از نوع معتبر نیست.

en: The username associated with your GoDaddy Email Marketing account.
fa: نام کاربری مرتبط با ایمیل مارکتینگ GoDaddy شما.

en: The wrapper tag for the heading of each list item. Heading appears above the text content.
fa: کلیدواژه در برگیرنده برای عنوان هر مورد از لیست. عنوان لیست درست بالای عنوان قرار می‌گیرد.

en: The wrapper tag for the text content of each list item. Text content is right below the list item heading.
fa: کلیدواژه در برگیرنده برای محتوای متن هر مورد از لیست. محتوای متن درست زیر عنوان لیست قرار می‌گیرد.

en: The xml PHP extension is not installed.
fa: پسوند PHP xml نصب نشده است.

en: Theme
fa: قالب

en: Theme Branding
fa: برندینگ قالب

en: Theme Company Name
fa: نام شرکت

en: Theme Company URL
fa: آدرس وب سایت شرکت

en: Theme Description
fa: توضیحات قالب

en: Theme Name
fa: نام قالب

en: Theme Screenshot URL
fa: آدرس لینک اسکرین شات

en: Themer Layouts
fa: پوسته های Themer

en: There was a problem retrieving your lists. Please check your API credentials.
fa: مشکلی در بازیابی لیست های شما بوجود آمد. لطفا اطلاعات کاربری API خود را چک کنید.

en: There was an error connecting to AWeber. Please try again.
fa: خطایی هنگام اتصال به AWeber وجود دارد. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: There was an error connecting to Infusionsoft. %s
fa: خطایی هنگام اتصال به Infusionsoft وجود داشت. %s

en: There was an error connecting to SendinBlue. Please try again.
fa: خطایی هنگام اتصال به SendinBlue وجود داشت. لطفا دوباره سعی کنید.

en: There was an error retrieveing your lists.
fa: مشکلی در بازیابی لیست شما وجود داشت.

en: There was an error searching contact from Drip. %s
fa: خطایی در هنگام جستجو اطلاعات تماس از Drip موجود بود. %s

en: There was an error subscribing to AWeber. %s
fa: خطایی در اشتراک از AWeber وجود داشت. ‪%‬s

en: There was an error subscribing to AWeber. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک ActiveCampaign وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to ActiveCampaign. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک ActiveCampaign وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor.
fa: خطایی در اشتراک Campaign Monitor وجود داشت‪.‬

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Campaign Monitor وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Campayn. %s
fa: خطایی در اشتراک Campayn موجود بود. %s

en: There was an error subscribing to Campayn. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Campayn وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Constant Contact. %s
fa: خطایی در ثبت اشتراک شما در Constant Contact وجود داشت.

en: There was an error subscribing to Constant Contact. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Constant Contact وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to ConvertKit. Error: %s
fa: خطایی در اشتراک ConvertKit موجود بود. %s

en: There was an error subscribing to ConvertKit. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک ConvertKit وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Drip. %s
fa: خطایی در اشتراک Drip موجود بود. %s

en: There was an error subscribing to Drip. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Drip وجود داشت. حساب دیگر متصل نیست.

en: There was an error subscribing to Enormail. %s
fa: خطایی در اشتراک Enormail موجود بود. %s

en: There was an error subscribing to Enormail. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Enormail وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to GetResponse. %s
fa: خطایی در اشتراک از GetResponse وجود داشت. ‪%‬s

en: There was an error subscribing to GetResponse. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک GetResponse وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to GoDaddy Email Marketing. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک ایمیل مارکتینگ GoDaddy وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck.
fa: خطایی در اشتراک Hatchbuck وجود داشت.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The API key is invalid.
fa: خطایی در اشتراک Hatchbuck وجود داشت. کلید API نامعتبر است.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Hatchbuck وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. %s
fa: خطایی در ثبت اشتراک شما در Infusionsoft وجود داشت. %s

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Infusionsoft وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Mad Mimi. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Mad Mimi وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to MailChimp. %s
fa: خطایی در اشتراک از MailChimp وجود داشت. ‪%‬s

en: There was an error subscribing to MailChimp. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک MailChimp وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to MailPoet. %s
fa: خطایی در اشتراک MailPoet وجود داشت. %s

en: There was an error subscribing to MailerLite.
fa: هنگام اشتراک در MailerLite خطایی روی داد.

en: There was an error subscribing to MailerLite. The account is no longer connected.
fa: مشکلی در ثبتنام در لیست MailerLite وجود داشت. اکانتی به سرور MailerLite متصل نیست.

en: There was an error subscribing to Mailerjet. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Mailerjet وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Mailrelay. %s
fa: خطایی در اشتراک Mailrelay موجود بود. %s

en: There was an error subscribing to Mailrelay. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Mailrelay وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Mautic. %s
fa: خطایی در اشتراک از Mautic وجود داشت. %s

en: There was an error subscribing to Mautic. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک وجود داشت. حساب متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Ontraport. Code: %s
fa: مشکلی در اشتراک در لیست Ontraport وجود داشت. کد: %s

en: There was an error subscribing to Ontraport. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک Ontraport وجود داشت. حساب بیش متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to SendinBlue. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک SendinBlue وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing to Sendy. %s
fa: خطایی در اشتراک از Sendy وجود داشت. ‪%‬s

en: There was an error subscribing to Sendy. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک از Sendy وجود داشت. اکانت متصل نیست.

en: There was an error subscribing to iContact Pro. %s
fa: خطایی در اشتراک iContact Pro موجود بود. %s

en: There was an error subscribing to iContact. %s
fa: خطایی در اشتراک از iContact وجود داشت. ‪%‬s

en: There was an error subscribing to iContact. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک iContact وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error subscribing.
fa: خطایی در اشتراک موجود بود.

en: There was an error subscribing. Groundhogg is not active.
fa: در اشتراک مشترک خطایی روی داد. Groundhogg فعال نیست.

en: There was an error subscribing. MailPoet is not installed.
fa: خطایی در اشتراک وجود داشت. MailPoet نصب نشده است.

en: There was an error subscribing. Please check the console for possible error message.
fa: خطایی در حین اشتراک رخ داد. لطفا برای مشاهده خطای احتمالی کنسول را بررسی کنید.

en: There was an error subscribing. Please try again.
fa: خطایی وجود دارد. لطفا دوباره سعی کنید.

en: There was an error subscribing. The account is no longer connected.
fa: خطایی در اشتراک وجود داشت. حساب دیگر متصل نمی شود.

en: There was an error when reading this WXR file
fa: هنگام خواندن این پرونده WXR خطایی روی داد

en: There's a whole lot more, too! Read about everything else on our <a href="%1$s" target="_blank">update post</a> or <a href="%2$s" target="_blank">change logs</a>.
fa: بیشتر از اینها هم وجود دارد! برای آشنایی با همه آنها به <a href="%s" target="_blank">توضیحات آپدیت جدید</a> یا <a href="%s" target="_blank">گزارش تغییرات</a> مراجعه کنید.

en: There's a wonderful community of "Beaver Builders" out there and we'd love it if <em>you</em> joined us!
fa: شبکه قوی از ما صفحه سازان در فضای وب وجود دارد، باعث افتخارمان است که به ما بپیوندید!

en: These settings contain sensitive code that is not allowed as DISALLOW_UNFILTERED_HTML has been set globally via wp-config.
fa: این تنظیمات شامل کدهای حساس بوده که بصورت عمومی از طریق فایل wp-config تنظیم شده است.

en: These settings contain sensitive code that is not allowed for your user role (%s).
fa: این تنظیمات شامل کدهای حساس است و برای کاربری شما مجاز نیست که آنها را تغییر دهید. (%s)

en: These settings have errors. Please correct them before continuing.
fa: این تنظیمات خطا دارند. لطفا قبل از ادامه آنها را تصحیح کنید.

en: Thin
fa: لاغر

en: Thin Italic
fa: لاغر و ایتالیک

[ctx: Third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing service type.
fa: خطا: نوع سرویس قابل شناسایی نیست.

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
fa: این اجازه می‌دهد که شما محتوای روی یا علاوه‌بر انتخاب پس‌زمینه‌ی بالا اضافه کنید. موقعیت طرح محتوا می‌تواند در برگه استایل انتخاب شود.

en: This applies to all list items, but can be overridden individually.
fa: این تنظیم به همه موارد لیست اعمال خواهد شد، اما می تواند به صورت جداگانه هم بعدا تغییر کند.

en: This applies to all sites on the network.
fa: این در مورد تمام سایت‌های موجود در شبکه اعمال می‌شود.

en: This applies to the entire Button Group module itself.
fa: این به کل گروه ماژول‌های دکمه اعمال می‌شود.

en: This code has errors. We recommend you fix them before saving.
fa: این کد خطا دارد. پیشنهاد میکنیم قبل از ذخیره کردن مشکلات را حل کنید.

en: This column has visibility rules
fa: این ستون محدودیت‌های نمایشی دارد.

en: This column has visibility rules.
fa: این ستون محدودیت های دیداری دارد.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fa: ورژن WXR مشخص نبوده و یا اشتباه است

en: This domain appears to be blocked for kit %s
fa: این دامنه به نظر می رسد برای کیت %s مسدود شده است.

en: This field is required.
fa: پر کردن این ردیف الزامی است.

en: This is used as the menu aria attribute for accessibility and label for responsive menus.
fa: این به عنوان ویژگی منو آریا برای دسترسی و برچسب برای منوهای پاسخگو استفاده می شود.

en: This layout has unpublished changes
fa: این چیدمان هنوز منتشر نشده است

en: This layout has unpublished changes. If you discard this draft all of your previously unpublished changes will be lost.
fa: این چیدمان هنوز منتشر نشده است. اگر این پیش نویس را لغو کنید تمامی تغییرات منتشر نشده قبلی از دست خواهد رفت.

en: This module has visibility rules
fa: این ماژول محدودیت های دیداری دارد.

en: This only applies to this site. Please visit the Network Admin Settings to clear the cache for all sites on the network.
fa: این فقط به این سایت اعمال می شود. لطفا به Network Admin Settings مراجعه می کنید تا تمامی کش سایت خود بر روی شبکه را پاک کنید.

en: This overrides the setting that applies to all list items.
fa: این تنظیم بر روی تنظیمات کلی قرار خواهد گرفت.

en: This row has visibility rules
fa: این ردیف محدودیت های دیداری دارد.

en: This setting is for the entire background of your slide.
fa: این تنظیم برای پس‌زمینه‌ی کل اسلاید استفاده خواهد شد.

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
fa: این تنظیم حداقل ارتفاع هر اسلاید را تعیین می‌کند. ارتفاع محتوا به‌طور خودکار گسترده می‌شود.

en: This setting is the minimum height of the form. Content will expand the height automatically.
fa: این تنظیم حداقل ارتفاع فرم را تعیین می‌کند. ارتفاع محتوا به‌طور خودکار گسترده خواهد شد.

en: This setting is the minimum height of the post slider. Content will expand the height automatically.
fa: این تنظیم حداقل ارتفاع هر اسلاید را تعیین می‌کند. ارتفاع محتوا به‌طور خودکار گسترده خواهد شد.

en: This should match the cycle day settings for the selected list's Autoresponder.
fa: این بایستی با مقدار سایکل روز تنظیمات برای این لیست تطابق داشته باشد.

en: This tool applies to caches created by the following:
fa: این ابزار به کش های ساخته شده توسط گزینه های زیر اعمال می شود:

en: This tool exports a special data file that can be used by developers to include templates within their themes and plugins.
fa: این ابزار برای برنامه نویسان مفید است، با این ابزار می توانید قالب ها را در پوسته ها و افزونه های خود وارد کنید.

en: This version of the <strong>Beaver Builder</strong> plugin is not compatible with WordPress Multisite. <a%s>Please upgrade</a> to the Multisite version of this plugin.
fa: این نسخه از پلاگین <strong>صفحه ساز</strong> با مولتی سایت وردپرس سازگار نیست. لطفا به ورژن <a%s>صفحه ساز مولتی سایت</a> ارتقا دهید.

en: Thumbnail
fa: بند انگشتی

en: Thumbs
fa: بند انگشتی‌ها

en: Thumbs Button
fa: دکمه عکس‌های بند انگشتی

en: Thumbs Size
fa: اندازه بندانگشتی ها

en: Time
fa: زمان

en: Time Rail
fa: ریل زمانی

en: Time Zone
fa: منظقه زمانی

en: Timer
fa: تایمر

en: Title
fa: عنوان

en: Title Color
fa: رنگ عنوان

en: Title Style
fa: طرح‌بندی عنوان

en: Title Tag
fa: برچسب عنوان

en: Title Typography
fa: ساختار عنوان

en: Title:
fa: عنوان:

en: Toggle Main Menu
fa: تغییر وضعیت واکنش‌گرا

en: Toggle Price Button Typography
fa: تایپوگرافی دکمه تغییر قیمت

en: Toggle Price Label Color
fa: رنگ لیبل دکمه تغییر قیمت

en: Tools
fa: ابزارها

en: Tooltip
fa: ‫Tooltip

en: Tooltip Background Color
fa: رنگ پس زمینه Tooltip

en: Tooltip Icon Color
fa: رنگ آیکون Tooltip

en: Tooltip Icon Size
fa: اندازه آیکون Tooltip

en: Tooltip Text Color
fa: رنگ متن Tooltip

en: Top
fa: بالا

en: Top Center
fa: وسط سمت بالا

en: Top Left
fa: چپ بالا

en: Top Rated Products
fa: پرامتیازترین محصولات

en: Top Ribbon Padding
fa: فاصله داخلی ریبون بالا

en: Top Right
fa: بالا سمت راست

en: Top Shape Layer
fa: لایه شی بالایی

en: Topography
fa: مکان نگاری

en: Total
fa: کلی

en: Total Amount
fa: مجموع کل

en: Transform
fa: تبدیل

en: Transition
fa: انتقال

en: Transition Direction
fa: جهت انتقال تغییرات

en: Transition Speed
fa: سرعت انتقال

en: Transition Speed should be less than the Delay value.
fa: میزان سرعت انتقال بایستی کمتر از مقدار تاخیر باشد.

[ctx: Transition type.]
en: Slide
fa: اسلاید

en: Transition value should be lower than Delay value.
fa: مقدار انتقال بایستی کمتر از مقدار تاخیر باشد.

en: Triangle
fa: مثلث

en: Twitter Button
fa: دکمه توییتر

en: Type
fa: نوع

[ctx: Type of template.]
en: Prebuilt %ss
fa: ‫%s پیش ساخته

en: Typography
fa: ساختار

en: UI theme, pinned settings etc.
fa: نمای پوسته، تنظیمات پین شده و…

en: UPDATE UNAVAILABLE!
fa: به روزرسانی در دسترس نیست!

en: UPDATES UNAVAILABLE! Please subscribe or enter your license key below to enable automatic updates.
fa: به روز رسانی در دسترس نیست! مشترک شوید و یا با وارد کردن کد فعال سازی خود در زیر، به روز رسانی خودکار را فعال کنید.

en: UPDATES UNAVAILABLE! Your subscription is active but this domain has been deactivated. Please reactivate this domain in your account to enable automatic updates.
fa: به روز رسانی در دسترس نیست! اشتراک شما فعال شده اما برای این دامنه غیرفعال شده است. این دامنه را فعال کنید تا به روز رسانی خودکار فعال شود.

en: URL
fa: آدرس لینک

en: UTC
fa: ‏UTC

en: Ultra-Bold
fa: خیلی زیاد پهن

en: Ultra-Bold Italic
fa: خیلی زیاد پهن و ایتالیک

en: Unable to connect to GoDaddy Email Marketing. Please check your credentials.
fa: موفق نشدیم به ایمیل مارکتینگ GoDaddy وصل شویم. لطفاْ اعتبار خود را بررسی کنید.

en: Unable to connect to Mad Mimi. Please check your credentials.
fa: اتصال به Mad Mimi ناموفق بود. لطفا مشخصات کاربری خود را بازبینی کنید.

en: Unable to find Themer, is it installed and activated?
fa: تمر پیدا نشد، آیا نصب و فعال شده است؟

en: Uncategorized
fa: دسته بندی نشده

en: Underline
fa: خط زیر

en: Undo/Redo history is currently disabled.
fa: عقب گرد / جلو رفتن تاریخ در حال حاضر غیر فعال است.

en: Uninstall
fa: حذف

en: Unnamed Menu
fa: منو

en: Unordered List (ul)
fa: لیست بدون ترتیب

en: Unrestricted Editing
fa: طراحی محدود نشده

en: Untitled Preset
fa: ست های بی نام

en: Untitled Shape
fa: اشیا بی اسم

en: Unzip Error: %s
fa: خطا! فایل از حالت فشرده خارج نمی شود. %s

en: Update Global CSS/JS
fa: به روزرسانی CSS‪/‬JS کلی

en: Update Template
fa: بروزرسانی قالب

en: Updates &amp; Support Subscription
fa: به روز رسانی و اشتراک پشتیبانی

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %1$s activated but you have no active subscription.
fa: بروزرسانی برای Beaver Builder انجام نخواهد شد به این خاطر که شما برای %1$s اشتراک معتبر دارید ولی در حال حاضر اشتراک فعالی ندارید.

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %1$s activated but your license is for %2$s version.
fa: بروزرسانی برای Beaver Builder انجام نشد به این خاطر که شما برای %1$s اشتراک معتبر دارید ولی اشتراک شما برای نسخه %2$s می‌باشد.

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %s activated but it is not in your available downloads.
fa: بروزرسانی های صفحه ساز برای شما کار نخواهد کرد. درست است که به نظر می‌رسد %s در اکانت شما فعال است ولی در بخش دانلودهای شما وجود ندارد.

en: Updates for Themer will not work as you do not have a valid subscription for this plugin.
fa: بروزرسانی برای Themer انجام نشد به این خاطر که شما اشتراک معتبر ندارید.

en: Upgrade
fa: ارتقاع دهید!

[ctx: Upgrade message that displays in the templates tab in lite installs.]
en: Save and reuse your layouts or kick-start your creativity with dozens of professionally designed templates.
fa: قالب درست شده خود را برای استفاده های مجدد ذخیره کرده و یا از قالب های پیش فرض طراحی شده موجود استفاده کنید.

en: Upload Date
fa: تاریخ آپلود

en: Upload Icon Set
fa: آپلود مجموعه آیکون

en: Upload a photo or display one from the media library.
fa: عکسی آپلود کنید و یا از یکی از عکس‌های موجود در کتابخانه رسانه استفاده کنید.

en: Use Icon for Posts
fa: استفاده از آیکون برای نوشته ها

en: Use Main Photo
fa: استفاده از عکس اصلی

en: Use Pagination
fa: از صفحه بندی استفاده کنید

en: Use Standard Editor
fa: استفاده از ویرایش‌گر متن استاندارد

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
fa: از یک صفحه‌ساز بسیار آسان برای تنظیم محتوای این صفحه استفاده کنید.

en: Use image filename if left blank
fa: اگر خالی بماند از نام فایل عکس استفاده خواهد شد

en: Use responsive settings in previews?
fa: استفاده از تنظیمات واکنشگرا در پیش نمایش‌ها؟

en: Use the Add Content button to open the content panel and add new row layouts, modules or widgets.
fa: از دکمه اضافه کردن برای اضافه کردن طرح بندی، ماژول ها و کناره ها استفاده کنید.

en: Use the Templates button to pick a new template or append one to your layout. Appending will insert a new template at the end of your existing page content.
fa: برای انتخاب یک قالب جدید یا افزودن قالبی به طرح خود از دکمه قالب‌ها استفاده کنید. قالب انتخاب شده جدید، زیر قالب قبلی شما اضافه خواهد شد.

en: Use the action buttons to perform actions such as moving, editing, duplicating or deleting rows, columns and modules.
fa: از دکمه های عملیات جهت تغییر، حرکت دادن، حذف یا کپی کردن ردیف ها، ستون ها و ماژول ها استفاده نمایید.

en: Use these settings to limit which builder features users can access.
fa: با استفاده از این تنظیمات دسترسی کاربران به امکانات صفحه ساز را محدود کنید.

en: Use this setting to enable or disable templates in the builder interface.
fa: با استفاده از تنظیمات زیر قالب‌های مورد نظرتان را فعال یا غیر فعال کنید.

en: Use this setting to override core builder templates with your templates.
fa: از این تنظیمات برای جایگزینی قالب های خود با قالب های هسته صفحه ساز استفاده نمایید.

en: Use this to normalize the height of your boxes when they have different numbers of features.
fa: از این امکان برای هم‌ارتفاع کردن جعبه‌هایی استفاده کنید که ارتفاع یکسانی ندارند.

en: Used to identify this connection within the accounts list and can be anything you like.
fa: این برای شناسایی اتصال بین لیست حساب های کاربری استفاده می شود و می توانید آن را به هر چه می خواهید تغییر دهید.

en: User Access
fa: دسترسی کاربر

en: User Access Settings
fa: تنظیمات دسترسی کاربر

en: User Capability
fa: قابلیت کاربری

en: Username
fa: نام کاربری

en: Username from your Mautic application. Make sure it has `Full system access`. Best practice would be to set up a new user for each external site.
fa: اطمینان حاصل کنید که نام کاربری شما از نرم افزار Mautic دسترسی کامل به سیستم دارد. بهترین کار ایجاد یک کاربر جدید برای هر سایت است.

en: Using CDN
fa: استفاده از CDN

en: Using Kit
fa: استفاده از کیت

en: Using license [ %1$s ] to register %2$s
fa: استفاده از لایسنس [ %1$s ] جهت ثبت %2$s

en: V4 Compatibility Mode
fa: سازگاری با نسخه۴

en: Validate Type
fa: نوع اعتبارسنجی

en: Validate users with checkbox or in the background.
fa: اعتبارسنجی نامرئی - اعتبار کاربران در پس زمینه راتایید کنید.

en: Validate users with checkbox or in the background.<br />Note: Checkbox and Invisible types use separate API keys.
fa: حقیقی بودن کاربران را با چک باکس یا در پشت پرده چک کنید.<br />هر کدام از این دو قابلیت API خاص خود را نیاز دارند.

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
fa: ثانیه‌

en: Variant
fa: متبادل

en: Version
fa: نسخه

en: Vertical
fa: عمودی

en: Vertical Alignment
fa: هم تراز کردن عمودی

en: Vertical Orientation
fa: جهت یابی عمودی

en: Vertical Padding
fa: فاصله از بالا و پایین

en: Video
fa: ویدئو

en: Video (MP4)
fa: ویدیو با فرمت MP4

en: Video (WebM)
fa: ویدیو با فرمت WEBM

en: Video Description
fa: توضیحات ویدیو

en: Video Embed Code
fa: کدهای embded ویدئو

en: Video Link
fa: لینک ویدیو

en: Video Name
fa: نام ویدیو

en: Video Thumbnail
fa: ویدیو بند انگشتی

en: Video Type
fa: نوع ویدیو

en: Video URL (MP4)
fa: آدرس ویدیو با فرمت MP4

en: Video URL (WebM)
fa: آدرس ویدیو با فرمت WEBM

en: Video embed code not specified.
fa: کد جاسازی ویدئو مشخص نشده است.

en: Video not specified. Please select one to display.
fa: ویدئو مشخص نشده است لطفاً یکی را برای نمایش انتخاب کنید.

[ctx: Video preview/fallback image.]
en: Poster
fa: عکس پیش نمایش

en: View
fa: مشاهده

en: View Knowledge Base
fa: مشاهده منبع آموزشی

en: View the Knowledge Base
fa: مشاهده منبع آموزشی

en: View your shopping cart
fa: سبد خرید خود را مشاهده کنید

en: Visibility
fa: نوع نمایش

en: Visit Account
fa: بازدید حساب

en: Volume
fa: حجم

en: WARNING! You are about to delete a global template that may be linked to other pages. Do you really want to delete this template and unlink it?
fa: هشدار! شما در حال پاک کردن یک قالب کلی هستید و این می تواند تمامی صفحات دیگر متصل را دچار مشکل کند. آیا از پاک کردن این قالب اطمینان دارید؟

en: WP Multisite
fa: وردپرس چندسایتی

en: WP Version
fa: ورژن وردپرس

en: Warning! Changing the template will replace your existing layout. Do you really want to do this?
fa: هشدار! تغییر دادن قالب، باعث جایگزین شدن طرح جدید با طرح‌بندی موجود شما خواهد شد. آیا واقعا می خواهید این کار را انجام دهید؟

en: Watch the Video
fa: تماشای ویدیو

en: Waves
fa: موج ها

en: We detected a possible issue here:
fa: ما به یک مشکلی برخوردیم.

en: We have detected that a premium version of Beaver Builder plugin is installed but not activated, so you're still using the free version of Beaver Builder.
fa: ما متوجه شدیم که شما نسخه پولی صفحه ساز را نصب کردید ولی کد فعالسازی را وارد نکردید، بنابراین هنوز امکانات نسخه رایگان برای شما فعال خواهد بود.

en: We take pride in offering outstanding support.
fa: افتخار ارائه بهترین پشتیبانی به ما را داریم.

en: We will never collect any private data such as IP, email addresses or usernames.
fa: ما هرگز اطلاعات خصوصی شما مثل آی پی آدرس، ایمیل یا

en: We're thrilled to announce Beaver Builder %1$s %2$s. Beaver Builder %1$s brings a number of workflow enhancements.
fa: به زودی ورژن جدید صفحه ساز %1$s %2$s منتشر خواهد شد! صفحه ساز %1$s یک سری پیشرفت‌های جدید به همراه خواهد داشت.

en: Weight
fa: وزن

en: Welcome
fa: خوش آمدید!

en: Welcome to Beaver Builder!
fa: به صفحه ساز خوش آمدید!

en: Welcome! It looks like this might be your first time using the builder. Would you like to take a tour?
fa: خوش آمدید! بنظر می رسد که با اول است که می خواهید با صفحه‌ساز کار کنید. آیا می‌خواهید کار با صفحه‌ساز را یاد بگیرید؟

en: We’ve detected that your server does not have the PHP cURL extension installed. Ask your hosting provider to install it so you’ll be able to perform automatic updates without error.
fa: ما متوجه شدیم سرور شما PHP cURL را نصب نکرده است. از مسئول سرور خود بخواهید این افزونه را نصب کند تا بدون دردسر و بصورت اتوماتیک آپدیت هایتان نصب شوند.

en: What kind of info will we collect?
fa: چه نوع اطلاعاتی را جمع آوری خواهیم کرد؟

en: What would you like to do?
fa: تمایل دارید چه ‌کاری انجام دهید؟

en: What's New in Beaver Builder
fa: امکانات جدیدی که در صفحه ساز اضافه شده

en: When auto spacing is enabled, the builder will automatically adjust the margins and padding in your layout once the small device breakpoint is reached. Most users will want to leave this enabled.
fa: در صورت فعال بودن فاصله خودکار، صفحه ساز به طور خودکار فاصله های داخلی و خارجی را در اندازه های نمایشگرهای مختلف تنظیم خواهد کرد. اغلب کاربران این گزینه را فعال می گذارند.

en: When enabled, columns assigned 50% width or less are limited to max width 400px when screen width reaches or goes below the small device breakpoint.
fa: اگر فعال شود، زمانی که عرض صفحه نمایش به مقدار یا زیر نقطه رسیدن دستگاه کوچک است ستون های که ۵۰ ٪ عرض یا کمتر دارند محدود به حداکثر عرض 400px می شوند.

en: When typography unit is set to vh/vw this unit will be used to calculate the font size.
fa: زمانی که واحد تایپوگرافی روی vh/vw تنظیم باشد، این واحد برای محاسبه سایز فونت استفاده می شود.

en: Where to display the number in relation to the bar.
fa: محل نمایش شماره های مرتبط با هر میله

[ctx: Whether this is a global row, column or module.]
en: Global
fa: کلی

en: Which modules are used and how many times.
fa: چه ماژول هایی استفاده شده و چند باز استفاده شده است.

en: White label the Beaver Builder plugin using the settings below.
fa: صفحه سازی که از تنظیمات زیر استفاده کند لیبل سفید کن.

en: White label the Beaver Builder theme using the settings below.
fa: لیبل سفید صفحه ساز برای قالبی که از تنظیمات زیر استفاده کند.

en: Wide
fa: عریض

en: Wide is for 1 column rows, compact is for multi-column rows.
fa: پهن برای ردیف‌هایی با 1 ستون است، فشرده برای ردیف‌هایی با چند ستون.

en: Widget
fa: ابزارک

en: Width
fa: عرض

[ctx: Width.]
en: Auto
fa: خودکار

en: WooCommerce
fa: ووکامرس

en: WooCommerce Menu Cart
fa: منو سبد خرید ووکامرس

en: WordPress Admin
fa: مدیریت وردپرس

en: WordPress Widgets
fa: ابزارک های وردپرس

en: Would you like to help us improve %s by sending anonymous usage data?
fa: آیا مایلید ما را در بهبود خدمات %s یاری کنید؟

en: X Position
fa: مکان افقی

en: Y Offset
fa: افست Y

en: Y Position
fa: مکان عمودی

en: Yearly
fa: سالیانه

en: Yes
fa: بله

en: Yes Please!
fa: بله لطفا!

en: You appear to have the font awesome plugin configured to use svg icons, this currently is incompatible with Beaver Builder. You must switch to a webfont set/kit.
fa: به نظر میرسه که شما افزونه Font Awsome را بصورتی تنظیم کردید که از آیکون‌های svg استفاده کند، در حال حاضر این ویژگی با صفحه ساز مطابق نیست. بایستی از به حالت فونت اینترنتی تغییر دهید.

en: You can activate the premium version on the %s.
fa: شما نسخه ویژه را بر روی %s فعال کردید.

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
fa: می‌توانید عکسی متفاوت انتخاب کنید که اسلاید در یک موبایل به آن تغییر خواهد کرد و یا اگر می‌خواهید هیچ عکسی انتخاب نکنید.

en: You can choose the subject of the email. Defaults to Contact Form Submission.
fa: شما می توانید عنوان پیش فرض ایمیل را انتخاب کنید.

en: You cannot add <script> or <iframe> tag here.
fa: شما نمی‌توانید تگ‌های <script> یا <iframe> را اینجا اضافه کنید.

en: You currently have the free Beaver Builder plugin activated, no license is required.
fa: شما در حال حاضر از نسخه رایگان صفحه‌ساز استفاده می‌کنید، نیازی به لایسنس نیست.

en: You currently have two versions of Beaver Builder active on this site. Please <a href="%s">deactivate one</a> before continuing.
fa: شما در حال حاضر دو نسخه از صفحه ساز فعال بر روی این سایت دارید. لطفا قبل از ادامه یکی از آنها را<a href=“%s”>غیر فعال</a> کنید.

en: You haven't saved any revisions yet. Each time you publish a new revision will be saved here.
fa: هنوز هیج بررسی ثبت نکرده اید. هر دفعه که یک بررسی جدید ثبت کنید در اینجا ذخیره خواهد شد.

en: You must <a%1$s>create an app</a> in iContact Pro to obtain an app ID and password. Please see <a%2$s>the iContact docs</a> for complete instructions.
fa: جهت دستیابی به کلید API و کد دسترسی، بایستی یک <a%1$s>اکانت توسعه دهنده‪</a>‬ در iContact Pro ثبت کنید. جهت مشاهده آموزش مربوطه <a%2$s> کلیک کنید.‪</a>

en: You must <a%1$s>create an app</a> in iContact to obtain an app ID and password. Please see <a%2$s>the iContact docs</a> for complete instructions.
fa: جهت دستیابی به کلید API و کد دسترسی، بایستی با Constant Contact یک <a%s>اکانت توسعه دهنده‪</‬a‪>‬ ثبت کنید. جهت مشاهده آموزش مربوطه <a%s> کلیک کنید.‪</‬a‪>‬

en: You must accept the Terms and Conditions.
fa: شما بایستی شرایط و قوانین را قبول کنید.

en: You must register a <a%1$s>Developer Account</a> with Constant Contact to obtain an API key and access token. Please see <a%2$s>Getting an API key</a> for complete instructions.
fa: جهت دستیابی به کلید API و کد دسترسی، بایستی با Constant Contact یک <a%s>اکانت توسعه دهنده‪</‬a‪>‬ ثبت کنید. جهت مشاهده آموزش مربوطه <a%s> کلیک کنید.‪</‬a‪>‬

en: You submitted an invalid license. Non alphanumeric characters found.
fa: شما یک لایسنس اشتباه وارد کردید. کراکترهای غیر نوشتاری پیدا شد.

en: YouTube Or Vimeo URL
fa: آدرس ویدئو از YouTube یا Vimeo

en: YouTube or Vimeo
fa: یوتیوب یا ویمئو

en: Your API Key can be found in your SendinBlue account under SMTP & API > API Keys > Version v3 > API KEY.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب SendinBlue خود در بخش SMTP & API > API KEYs > version v3 > API KEY پیدا کنید.

en: Your API Token can be found in your Drip account under Settings > My User Settings. Or, you can click this <a%s>direct link</a>.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب Drip خود در Settings ‪>‬ My User Settings بیابید. یا کلیک روی <a%s>این لینک</a> به آن مسیر بروید.

en: Your API URL can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > Developer > API.
fa: لینک API خود را می توانید در حساب ActiveCampaign خود در My Settings > Developer > API بیابید.

en: Your API key can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > Developer > API.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب ActiveCampaign خود در My Settings ‪>‬ API بیابید.

en: Your API key can be found in your Campaign Monitor account under Account Settings > API Key.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب ActiveCampaign خود در Account Settings ‪>‬ API Key بیابید.

en: Your API key can be found in your Campayn account under Settings > API Key.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب Campayn خود در قسمت My Settings ‪>‬ API بیابید.

en: Your API key can be found in your ConvertKit account under Account > Account Settings > API Key.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب ConvertKit در قسمت حساب > تنظیمات حساب > کلید API پیدا کنید.

en: Your API key can be found in your GetResponse account under My Account > API & OAuth.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب GetResponse خود در My Settings ‪>‬ API & OAuth بیابید.

en: Your API key can be found in your Hatchbuck account under Account Settings > Web API.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب Hatchbuck خود در My Settings ‪>‬ API بیابید.

en: Your API key can be found in your Infusionsoft account under Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب Infusionsoft خود در Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key بیابید.

en: Your API key can be found in your Mad Mimi account under Account > Settings &amp; Billing > API.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب Mad Mimi خود در Account > Settings &amp; Billing > API بیابید.

en: Your API key can be found in your MailChimp account under Account > Extras > API Keys.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب MailChimp خود در Account > Extras > API Keys بیابید.

en: Your API key can be found in your Mailrelay account under Menu > Settings > API access.
fa: کلید API خود را می توانید در حساب Mailrelay خود در 	بخش Menu ‪>‬ Settings ‪>‬ API access بیابید.

en: Your API key can be found in your Ontraport account.
fa: ‫می توانید APP key خود را از Ontraport account بیابید

en: Your API key from your GoDaddy Email Marketing account.
fa: کلید API اکانت ایمیل مارکتینگ GoDaddy شما.

en: Your APP ID can be found in your Ontraport account.
fa: می توانید APP ID خود را از Ontraport account بیابید.

en: Your Account ID can be found in your Drip account under Settings > Site Setup.
fa: ‏ID اکانتتان را می توانید در اکانت Drip خود در مسیر Settings > Site Setup بیابید.

en: Your App ID can be found in the URL for your account. For example, if the URL for your account is myaccount.infusionsoft.com, your App ID would be <strong>myaccount</strong>.
fa: ‏ID برنامه در آدرس لینک اکانت شما موجود است. بطور مثال،اگر آدرس لینک برای اکانت شما myaccount.infusionsoft.com است، ID برنامه <strong>myaccount</strong> خواهد بود.

en: Your Company and Profile ID can also be found in the <a%1$s>iContact Pro API settings</a> under Account Information.
fa: نام شرکت و آیدی پروفایل شما همچنین می تواند در زیر اطلاعات کاربری در بخش <a%1$s>iContact Pro API تنظیمات</a> یافت شود.

en: Your Constant Contact API key.
fa: کلید Constant Contact API شما

en: Your Constant Contact access token.
fa: کد دسترسی Constant Contact شما

en: Your Message Placeholder
fa: پیام شما

en: Your changes are saved
fa: اعمال تغییرات

en: Your email
fa: ایمیل شما

en: Your iContact Pro Company ID.
fa: شناسه شرکتی برنامه iContact pro شما.

en: Your iContact Pro Profile ID.
fa: شناسه پروفایل برنامه iContact pro شما.

en: Your iContact Pro app ID.
fa: شناسه برنامه iContact pro شما.

en: Your iContact Pro app password.
fa: پسورد برنامه iContact pro شما

en: Your iContact Pro username.
fa: نام کاربری iContact pro شما.

en: Your iContact app ID.
fa: نام کاربری برنامه iContact شما.

en: Your iContact app password.
fa: پسورد برنامه iContact شما.

en: Your iContact username.
fa: نام کاربری iContact شما.

en: Your message
fa: پیام شما

en: Your name
fa: نام شما

en: Your phone
fa: تلفن شما

en: Your reCAPTCHA Site or Secret Key is missing!
fa: ReCAPTCHA سایت و یا کلید های مخفی وجود ندارد.

en: aside
fa: گوشه

[ctx: current blog name]
en: Cleared the Beaver Builder cache for blog %s
fa: پاک کردن کش صفحه ساز برای نوشته ها %s

[ctx: current blog name]
en: Rebuilt the theme cache for blog %s
fa: بازسازی کش تم برای وبلاگ %s

en: example@mail.com
fa: مثال: example@mail.com

en: first_option Price Button Color
fa: گزینه اول رنگ دکمه قیمت

en: http://www.example.com
fa: مثلا http://www.example.com

en: http://www.example.com/my-photo.jpg
fa: مثل: http://www.example.com/my-photo.jpg

en: https://www.example.com
fa: ‏https://www.example.com

en: https://www.example.com/my-photo.jpg
fa: ‫https://www.example.com/my-photo.jpg

[ctx: label for the WordPress Dashboard link]
en: Dashboard
fa: پیشخوان

en: module
fa: ماژول

en: per Year
fa: سالانه

en: reCAPTCHA Error:
fa: خطای ReCaptcha:

en: reCAPTCHA Field
fa: فیلد reCaptcha

en: second_option Price Button Color
fa: گزینه دوم رنگ دکمه قیمت

en: section
fa: بخش

en: updates
fa: به روزرسانی‌ها

en: {FL_BUILDER_AUTHOR_URI}
fa: ‫{FL_BUILDER_AUTHOR_URI}

en: {FL_BUILDER_AUTHOR}
fa: ‫{FL_BUILDER_AUTHOR}

en: {FL_BUILDER_NAME}
fa: ‫{FL_BUILDER_NAME}

en: {FL_BUILDER_PLUGIN_URI}
fa: ‫{FL_BUILDER_PLUGIN_URI}
